منوی دسته بندی

مزیت های یادگیری موسیقی با ساز پیانو

مزیت های یادگیری موسیقی با ساز پیانو

مزیت های یادگیری موسیقی با ساز پیانو

همه میدانیم تعداد سازها در موسیقی بسیار زیاد است. آنقدر سازها تنوع دارند که اگر کسی بخواهد همه ی سازها را یادبگیرد سالها زمان باید صرف کند ، شاید هم عمرش کفاف ندهد که تمام سازهای موسیقی را یادبگیرد.

هر ساز براساس ساختاری که دارد نحوه ی تولید صوت و اجرای نت های موسیقی در آن فرق دارد. معمولا افرادی که تازه می خواهند موسیقی را شروع کنند در انتخاب ساز سردرگم هستند. در پست مربوط به انتخاب ساز گفته شد که این امر کاملا به سلیقه ی هر فرد بستگی دارد. هرکس براساس علاقه ای که دارد می تواند یک ساز را برای یادگیری موسیقی انتخاب کند. ما در این پست نمی خواهیم راجع به این موضوع صحبت کنیم می خواهیم راجع مزیت یادگیری یک ساز در یادگیری موسیقی صحبت کنیم. یعنی سازی که در یادگیری موسیقی یک فرد بسیار تاثیر سریع و ثمربخشی دارد.

مزیت های یادگیری موسیقی با ساز پیانو

مزیت های یادگیری موسیقی با ساز پیانو

سازی که یادگیری موسیقی را برای یک فرد راحت و قابل درک می کند. سازی که به نسبت بقیه ی سازها پیچیدگی خاصی ندارد بلکه خیلی یادگیری اش لذت بخش است اگرچه که گاهی سخت می شود اما این سختی نسبت به خیلی از سازهای دیگر کمتر است و همین امر باعث شده این ساز برای یادگیری موسیقی بسیار مفیدتر باشد.

جرا ساز پیانو یا بهتر بگوییم پیانو نوازی در یادگیری موسیقی یک فرد تاثیر بسیار زیادی نسبت به سازهای دیگر دارد؟

اکثر اساتید موسیقی پیانو را برای یادگیری موسیقی ساز بسیار مناسبی می دانند چرا که این ساز طوری ساخته شده است که به ازای هر نت یک کلید در نظر گرفته شده است و فرد برای به صدا در آوردن نت های موسیقی نیازی نیست انگشت خود را مانند ساز ویولن حتما دقیق در جای درستش بگذارد یا مثل ساز های بادی کار خاصی انجام دهد در این ساز فرد کافی است کلید ها را فشار دهد!

درواقع برای گستره ی وسیعی از نت های موسیقی از بم تا زیر در ساز پیانو برای هر نت یک کلید در نظر گرفته شده است و هر کلید صدای خاص و مخصوص به خودش را دارد بنابرین فرد برای اجرای یک قطعه کافیست از انگشتان خود جهت فشار دادن هر کلید استفاده کند.

مزیت های یادگیری موسیقی با ساز پیانو - شما با فشردن هر کلید صدای یک نت را می شنوید

شما با فشردن هر کلید صدای یک نت را می شنوید

شما برای فشردن هر کلید قطعا کار خاصی نیازی نیست انجام دهید تنها با دانستن چند نکته ی ساده و البته تمرین مناسب می توانید نحوه ی به صدا در اوردن ساز پیانو را سریع یاد بگیرید.

بیاید به سازهای دیگر نگاهی بیاندازیم:

ویولن:  اگر کسی بخواهد ساز ویولن را انتخاب کند در ابتدا برای یادگیری موسیقی به جای اینکه بیشتر تمرکزش روی یادگیری مفاهیم موسیقی باشد می بایست چند سال اول روی به صدا در آوردن این ساز تمرکز کند که اصلا درست و تمییز نت ها را به صدا در آورد! چرا که این ساز پرده بندی نشده و همین برای شما کافی است چند میلی متر انگشتان را روی سیم جا به جا بگذارید و صدای نه چندان زیبا و فالش از این ساز بشنوید! در چنین شرایطی شما نمی توانید در ابتدا روی خیلی از مفاهیم موسیقی با این ساز متمرکز شوید همین قدر که تکنیک هایش را یادبگیرید کلی زمان از شما می گیرد. بنابرین برای یادگیری موسیقی در تمام جنبه ها در مقایسه با پیانو ساز سختی است! وقتی می گوییم یادگیری موسیقی منظور یادگیری عملی و تئوریکی موسیقی است یعنی هم در عمل فرد با موسیقی اشنا باشد  و هم از لحاظ تئوریکی. این مسئله در رابطه با سازهای دیگر نیز می باشد مثل کلارینت، ترومپت ، ابوا و…. اما در رابطه با ساز پیانو شما با چالش های کمتری نسبت به نوازندگی ساز ویولن یا سازهای مشابه مواجه می شوید. شاید یک فرد با اولین جلسه چند نت پشت سرهم را روی پیانو اجرا کند اما با سازهایی مثل ویولن و ویولا و… این کار تقریبا غیر ممکن است! چرا که در این سازها کلیدی وجود ندارد که فشار دهید و صدای نت را بشنوید می بایست انگشت خود را دقیق در جای صحیح هر نت قرار دهید و از همه مهتر چالشهای دیگری نیز می باشد مثل گرفتن آرشه و مضراب و…

مزیت های یادگیری موسیقی با ساز پیانو

مزیت های یادگیری موسیقی با ساز پیانو

بنابرین برای یادگیری موسیقی در تمام جنبه ها هم از لحاظ عملی و هم تئوریکی ساز پیانو ساز مناسبی است و اگر دقت کنید معمولا کسانی که پیانو یاد میگیرند نگاه بهتری نسبت به دنیای موسیقی دارند.

اما این تنها مزیت یادگیری موسیقی با پیانو نیست! حُسن دیگر یادگیری موسیقی با پیانو آن است که در ساز پیانو شما می توانید آکورد ها را اجرا کنید و نه فقط یک ملودی بلکه یک موسیقی چند صدایی را اجرا کنید یعنی موسیقی که از چند لایه صدا تشکیل شده است.بعضی از سازها نیز این امکان پیانو را دارند اما بازهم پیانو ساز مناسب تری در یادگیری موسیقی نسبت به آنها می باشد!

شما می توانید با پیانو خود چند نت را همزمان اجرا کنید خب بیشتر سازها این قابلیت را با این گستردگی ندارند!

توصیه ای برای یادگیری عمیق و سریع موسیقی:

اگر تازه می خواهید یادگیری اصولی موسیقی نه صرفا نوازندگی مثلا یادگیری اهنگسازی و تنظیم را شروع کنید به شما توصیه می کنیم ابتدا موسیقی را با یادگیری تئوری و هارمونی و ساز پیانو شروع کنید ساز پیانو درک شما را نسبت به خیلی از مفاهیم تئوری و هارمونی بالاتر می برد.

این مسئله برای کسانی کنه می خواهند آهنگساز و تنظیم کننده شوند بسیار مهم است که حتما ساز پیانو را در کنار هر ساز دیگری که دوست دارند یادبگیرند آنهم در حد استاندارد نه کمتر و نه بیشتر در حد استاندارد!

شاید بگویید یعنی اگر کسی ساز دیگری یادبگیرید یعنی نمی تواند خوب موسیقی را درک کند؟

خیر منظور ما اصلا این نیست! دقت کنید شما برای یادگیری موسیقی می توانید هر سازی را شروع کنید و با هر سازی موسیقی را یادبگیرید محدودیت و قانونی وجود ندارد و کسی منکر این قضیه نیست درواقع خیلی ها با سازهای غیر پیانو موسیقی را یادگرفتند. و این واقعیتی است که نمی توان منکر شد اما بحث ما در این مقاله مزایای یادگیری موسیقی با پیانو نسبت به سازهای دیگر است درواقع ما آمده ایم براساس چالشهایی که هر ساز در اجرای خود دارد و آن که چقدر فرد می تواند بدون دردسر صدای یک ساز را به صدا در آورد ، سازها را در تاثیر یادگیری موسیقی مقایسه کرده ایم ، که براساس ویژگی هایی که پیانو دارد در این مقایسه پیانو را باتوجه به دلایلی که آوردیم، ساز مناسب تری برای یادگیری موسیقی یعنی در تمام جنبه ها هم مفاهیم تئوریکی و هم عملی  معرفی کردیم. اگر چه که این ساز نیز چالشهای خاص خود را دارد اما ما در حال مقایسه هستیم نه اظهار نظر مطلق نسبت به یک ساز چرا که هر ساز سختی ها و اسانی های خاص خودش را دارد، حال یکی بیشتر و یکی کمتر!

 

مزیت های یادگیری موسیقی با ساز پیانو نسبت به سازهای دیگر مثل ویولن

مزیت های یادگیری موسیقی با ساز پیانو نسبت به سازهای دیگر مثل ویولن

 

همان طور که گفته شد برای هر نت یک کلید در نظر گرفته شده است شما کافی است هر نتی که می خواهید با فشار دادن کلید مربوطه انرا به صدا در اورید. شاید همین موضوع هم کمی در ابتدا در ساز پیانو سخت باشد (گفتیم هیچ سازی سخت و هیچ سازی آسان نیست) اما قطعا سخت تر از انگشت گذاری سازهای زهی ارشه ای نیست یا سازهای زهی دیگر قطعا از این ها سختر نیست. کار شما فشار دادن کلاویه هاست تا انگشت گذاری دقیق روی هر سیم برای به صدا در اوردن یک نت مشخص ، امیدوارم این موضوع برایتان به خوبی قابل درک شده باشد.

برای یادگیری اصولی پیانو همین الان کلیک کنید

در سایت چارگاه ما به کسانی که قصد یادگیری آهنگسازی و تنظیم را با ما دارند شدیدا توصیه می کنیم در کنار دوره های تئوری و هارمونی و اهنگسازی و تنظیم دوره ی پیانو را نیز آماده کنند و به طور کلی بعضی از دوستان هنوز سازی انتخاب نکرده اند در دوره ی رایگان قدم صفر گفته شد که برای اهنگسازی و تنظیم ساز پیانو را انتخاب کنند.ضمن اینکه در این دوره مدرس تکنیک های خاصی را آموزش می دهد که بسیار بسیار خاص می باشد و به انواع سبک های موسیقی خیلی ساده و روان و کاربردی پرداخته است.

این مقاله متعلق به سایت آموزش موسیقی چارگاه است.

 

 

مدیریت سایت وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *