منوی دسته بندی

گیتار فلامنکو – شباهت ها و تفاوت های آن با گیتار کلاسیک

گیتار فلامنکو – شباهت ها و تفاوت های آن با گیتار کلاسیک - ساختار آن - نکات مهم

گیتار فلامنکو – شباهت ها و تفاوت های آن با گیتار کلاسیک

در مقالات قبلی آموزش گیتار راجع به انواع گیتار مفصل صحبت شد. اعم از گیتار آکوستیک و الکتریک در این میخواهیم به گیتار فلامنکو بپردازیم. گیتار فلامنکو یکی از آن سبک هایی است که در ایران طرفداران بسیار زیادی دارد. شاید بتوان گفت یکی از سبک هایی که بیشتر گیتاریست های ایرانی به خاطر آن گیتار را یادگرفتند همین گیتار فلامنکو است. فلامنکو درواقع گیتار نوازی سنتی اسپانیا می باشد. این سبک از نوازندگی شاید از لحاظ ظاهری شباهت هایی با گیتار کلاسیک داشته باشد اما در باطن بسیار بسیار متفاوت از گیتار کلاسیک می باشد. با ما تا اخر این مقاله همراه باشید نکات جالبی را راجع به گیتار فلامنکو برای شما آماده کرده ایم.

گیتار فلامنکو – شباهت ها و تفاوت های آن با گیتار کلاسیک

گیتار فلامنکو – شباهت ها و تفاوت های آن با گیتار کلاسیک

گیتار فلامنکو:

بین این گیتار و گیتار اسپانیولی (کلاسیک) شباهت های بسیاری وجود دارد اما این در حالی است که این تفاوت های بسیار مهم و کلیدی با هم دارند. اینکه تصور کنید هر گیتار آکوستیکی گیتار فلامنکو است سخت در اشتباه هستید! در فلامنکو پهلو ها و پشت گیتار از چوب سرو اسپانیایی و به رنگ روشن ساخته می شوند. این درحالی است که در بهترین مدل های کلاسیک ، چوب پالو سانتو یا همان صندل سرخ برزیلی با رنگ آمیزی تیره بکار می رود.علاوه بر این تفاوت باید گفت در ضخامت های چوب، پایه های داخلی و ابعاد نیز باهم تفاوت دارند. این تفاوت ها باعث شده گیتار فلامنکو طنین و رنگ صدایی خاص خودش را داشته باشد. گیتار فلامنکو در مقایسه با گیتار کلاسیک روشنی و شفافیت خاصی در صدا دارد.

گیتار فلامنکو تفاوت ها و شباهت های کلیدی با گیتار کلاسیک

گیتار فلامنکو تفاوت ها و شباهت های کلیدی با گیتار کلاسیک

در گیتار فلامنکو به جای گوشیهای مکانیکی برای برای کوک کردن سیم ها به طور سنتی از میخ های چوبی از جنس آبنوس و متاسفانه امروزه از جنس صندل سرخ و دیگر چوب های خوش تراش و محکم استفاده می شود.

اگر قطعات و اجزای گیتار نمی شناسید این مقاله را بخوانید.

گوشی های فلزی:

امروزه خیلی از گیتار فلامنکوها دارای گوشی های فلزی می باشند.به چند دلیل از این گوشی ها استفاده می شود:

دلیل اول:

سهولت و نصب

دلیل دوم:

راحتی کوک کردن گیتار

با این حال بسیاری از نوازندگان اصیل گیتار فلامنکو ترجیح می دهند از میخ های چوبی استفاده کنند چراکه سبک تر و با دوام تر می باشند.برخی از نوازندگان نیز مدعی هستند که این گوشی ها طنین فلامنکو را بهتر منتشر می کنند.

صفحه ی رویی گیتار فلامنکو

صفحه ی رویی گیتار فلامنکو

صفحه ی صوتی یا صفحه ی رویی گیتار فلامنکو:

صفجه ی صوتی یا صفحه ی رویی گیتار فلامنکو به مانند انواع کلاسیک از چوب فشرده ی صنوبر آلمانی . یا امروزه از چوب سدر کانادایی می سازند.دسته ی این گیتار از جنس سدر کانادایی و ما بقی چوب های محکم و صفحه ی انگشت گذاری از جنس آبنوس می باشد.پل از پالوسانتو یا صندل سرخ ساخته می شود. تیغه ی سر دسته و تیغه ی خرک استخوانی می باشند.

گلپیدور یا صفحات ضربه گیر:

فلامنکوها دارای صفحات ضربه گیر یا گلپیدور می باشند چرا این صفحه ار دارند؟

این صفحه را قرار دادند تا از صفحه ی آسیب پذیر روی گیتار در برابر ناخن ها و شست راست محافظت کند. در واقع این صفحه نقش محافظ را ایفا می کند.

فلامنکوها دارای صفحات ضربه گیر یا گلپیدور می باشند

فلامنکوها دارای صفحات ضربه گیر یا گلپیدور می باشند

 

جنس گلپیدور:

معمولا از پلاستیک شفاف می باشند اما جنس اصلی آن صدف یا پلاستیک سفید مات می باشد.

سیم ها به صفحه ی انگشت گذاری نزدیک تر هستند!

در گیتار فلامنکو سیم ها به صفحه ی انگشت گذاری نزدیکتر می باشند. به دو لیل:

اول اینکه خرک کوتاه تر است

و دوم اینکه صفحه ی انگشت گذاری در قسمت اتصال بر صفحه جلویی گیتار ، با آن زاویه دارتر می باشد. یکی از نو آوری هایی که اخیرا شده است گیتار سیاه می باشد. سازی با پهلوها و پشتی از جنس پالوسانتو که از نظر یکسری ویژگی ها برای خصوصیات فلامنکو شکل گرفته است. اگر چه که این ساز به دلیل صدای فراگیر و قدرت تسخیر کننده اش برای خود شهرت بسیاری را در بین نوازندگان فلامنکو ایجاد کرده است. اما باید گفت که آن شفافیت صوتی گیتار های سنتی را ندارد.

این مقاله متعلق به سایت آموزش موسیقی چارگاه می باشد.

مدیریت سایت وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *