منوی دسته بندی

گیتار الکتریک – تفاوت مکانیزم تولید صدا در گیتار الکتریک و آکوستیک -نکاتی راجع به امپ ها

گیتار الکتریک – تفاوت مکانیزم تولید صدا در گیتار الکتریک و آکوستیک -نکاتی راجع به امپ ها

گیتار الکتریک – تفاوت مکانیزم تولید صدا در گیتار الکتریک و آکوستیک -نکاتی راجع به امپ ها

در مقالات قبلی راجع به آموزش گیتار و گیتار های اکوستیکی مفصل صحبت شد. دیدید که گیتار های آکوستیکی چه ساختار و ویژگی هایی دارند البته ناگفته نماند راجع به گیتار الکتریک هم مطالبی گفته شد. اعم از انگشت گذاری و تفاوت آن با گیتار های آکوستیکی تمام این موارد در مقالات قبلی بررسی شد. در این مقاله می خواهیم به گیتار الکتریک بپردازیم. در گیتار الکتریک برخلاف گیتارهای آکوستیکی محفظه ای که صدا را به شکلی خاص تحت تاثیر خود قرار می دهد وجود ندارد. بلکه بدنه ی گیتار الکتریک فضایی برای اتصال خرک و دیگر قطعات الکرونیکی مانند: پیکاب ها و.. می باشد.

رفرنس این مقاله و توضیحات آورده شده:

رفرنس این مقاله از ابتدا تا انتها به مانند دیگر مقالات گیتار سایت چارگاه کتاب گیتار اثر مارک فیلیپس و چان چَپِل می باشد که یکی از پرفروش ترین کتاب های آموزشی گیتار در جهان می باشد مارک فیلیپس مدیر بخش موسیقی انتشارات چری لین میوزیک در ایالات متحده ی آمریکا می باشد که آثار بسیاری از هنرمندان جهان را ویرایش و برای اجرا با گیتار تنظیم کرده است و جان چپل استاد گیتار نوازی در سبک های مختلف و برنده ی چند جایزه ی معتبر و تنظیم کننده می باشد و همچنین سردبیر نشریات گیتار و هوم رکوردینگ می باشد. تمام مقالات ما در خصوص گیتار و پیانو براساس رفرنس های معتبر و علمی و تایید شده می باشد.

 

کار پیکاب در گیتار الکتریک چیست؟

در گیتار الکتریک پیکاب ها آهنرباهای میله مانندی هستند که جریان الکتریکی را ایجاد می کنند. و در نهایت این جریان الکتریکی توسط آمپلی فایر به صدای موسیقیایی تبدیل می شود. در واقع در اینجا ما برای تولید صدا یک مکانیزم الکتریکی داریم برخلاف گیتار های آکوستیکی که صدای حاصل از ارتعاش سیم ها وارد بدنه می شود و براساس شکل و ساختار و جنس بدنه تغییر می کند و ما صدای گیتار را با ان رنگ می شنویم در گیتار الکتریک جریان الکتریکی تبدیل به صدا می شود. حال در این بین با ابزارهایی ما می توانیم این صدا را از لحاظ ویژگی هایی تغییر دهیم.

در گیتار الکتریک پیکاب ها آهنرباهای میله مانندی هستند

در گیتار الکتریک پیکاب ها آهنرباهای میله مانندی هستند

آیا پیکاب فقط در گیتار الکتریک است؟

خیر برخی از مدل های گیتار های آکوستیکی پیکاب دارند و شما می توانید با فیش گیتار را به یک خروجی متصل و صدای آنرا آز آنجا بشنوید.این گونه گیتار ها معمولا از لحاظ قیمتی هم میتوانند با گیتار های بدون پیکاب متفاوت باشند. معمولا این گیتار ها برای اجرا روی استیج بسیار مناسب هستند. چرا که آنها را می توانید به سیستم صوتی متصل و کیفیت صدا را تغییر دهید. پس صرفا در گیتار الکتریک ما پیکاب نداریم و اصلا کار پیکاب همان طور که گفته شد تبدیل ارتعاش سیم ها به سیگنال های الکتریکی است هر چند براساس ساختار انواع مختلف دارند که در اینجا از گفتن جزئیات صرف نظر کرده ایم.

برخی از مدل های گیتار های آکوستیکی پیکاب دارند

برخی از مدل های گیتار های آکوستیکی پیکاب دارند

بیایید به ساز و کار گیتار الکتریک کمی دقیق تر نگاه کنیم:

در ابتدا می خواهیم به گیتار آکوستیک بپردازیم. اگر ما بدنه ی گیتار آکوستیک را نداشتیم چه می شد؟

اگر بدنه ی گیتار آکوستیکی نبود ما یک صدای شاید زنگ دار و بدون هیچ گونه رنگ خاصی که صرفا ارتعاش یک سیم است می شنویم.درست به مانند مرتعش کردن یک کش قیطونی نازک! خب صوت تولید شده در این شرایط به این دلیل این طور شنیده می شود که قوی نیست و نیاز به تغییراتی دارد. بدنه ی توخالی ساز کاری که انجام می دهد درواقع صدای حاصل از ارتعاش سیم ها را تقویت می کند درواقع یک تقویت کننده یا آمپلی فایر طبیعی است. صدای حاصل از ارتعاش سیم ها وارد این بدنه می شود و همان طور که گفته شد براساس ویژگی و جنس بدنه تغییر می کند و ما صدای تقویت شده را می شنویم. در گیتار الکتریک قضیه فرق می کند.

گیتار الکتریک به تنها صدای خاصی تولید نمی کند. اگر یک گیتار الکتریک را بدون اینکه به چیزی وصل باشد به صدا در بیاورید صدایی بسیار ضعیف و بدون رنگ خاصی که صرفا حاصل ارتعاش یک سیم است می شنوید. درست به مانند زمانی که گیتار غیر الکتریک بدنه ندارد. درواقع گیتار الکتریک نوعی گیتار غیر الکتریک است که بدنه ندارد که صدا را تقویت کند. پس ما در گیتار الکتریک نیاز به یک تقویت کننده داریم و البته قبل از آن نیاز به ابزاری که در بالا گفته شد داریم تا ارتعاش را به جریان الکتریکی تبدیل کند. در گیتار الکتریک همچنان منبع صوت ما سیم ها می باشند. لرزش های مغناطیسی ای که پیکاب ها تولید می کنند مغشوش یا فرکانس آن را تغییر می دهد. با تغییر فرکانس میدان مغناطیسی پیکاب ا از طریق لرزش یا ارتعاش سیم ها، پیکاب جریان الکتریکی محدودی را که دقیقا منعکس کننده تغییر فرکانس است تولید می کند. در اینجا نقش آمپلی فایر مشخص می شود!

به طور خلاصه به آن امپ می گویند.که دو نوع کلی دارند:

۱)تمرینی

۲)اجرا

تفاوت عمده ی این دو نوع امپ در اندازه،وات و قیمت آنهاست. در زیر میتوانید امپ تمرینی و اجرا را ببینید.

امپ های تمرینی

امپ های تمرینی

 

امپ های اجرا با قدرت بالاتر و قیمت بیشتر

امپ های حرفه ای با قدرت بالاتر و قیمت بیشتر

امپ های تمرینی:

امپ های تمرینی برای کسانی مناسب است که خیلی نمی توانند برایش هزینه کنند.این امپ ها مجموعه ی ویژگی ها و امکانات قابل قبولی مانند : پیچ تنظیم لحن،اکو و دو یا تعداد بیشتر ی پیچ تنظیم حجم صدا برای تولید صدای دیستورشن دارد و صدایی خوب ولی با حجم پایین معمولا ۶ تا ۱۲ وات در امپ های تمرینی ایجاد می شود. امپ های تمرینی گوش شما را به شنیدن صدای گیتار الکتریک همان طور که باید به گوش برسد، از طریق امپ گیتار عادت می دهند.

در امپلی فایر ها قدرت تعیین کننده ی قیمت آنها است نه امکانات! تولید صدای قدرتمند پر هزینه است و به ترانسفورماتورهای فشار قوی، بلندگوها و محفظه ی بدنه نیاز دارد. برای استفاده های خانگی و معمولی ، از جمله دورهمی با دوستان اغلب امپ های ۱۵ الی ۲۰ وات حجم صدای مناسبی خواهند داشت و امپ های ۶ الی ۱۲ وات نیز برای تمرینی انفرادی و نواختن با استریو کافی است.

امپ های اجرا:

امپ های مخصوص اجرا بسیار قدرتمند تر از نوع تمرینی آنها می باشد. نوازندگان گیتار الکتریک حرفه ای و کار کشته از این امپ ها استفاده می کنند! قدرت صرفا به معنی صدای بلندتر نیست بلکه قدرت افزوده ، سیگنال های تمییز تر و صافتری را در حجم های بالاتر صدا تولید می کند.این یعنی اینکه اگر دو امپ که قدرتشان متفاوت است صدایی با بلندی یکسانی تولید کنند، صدای تولید شده توسط امپ قدرتمند تر تمیز تر خواهد بود.

معمولا امپ های ۵۰ واتی برای شرایط اجرا در خانه و اجراهای عادی بیش از حد مورد نیاز است. اگر در تالار های بزرگ تر یا در سبکی می نوازید که به صدایی بیشتر نیاز دارد مانند هوی متال از امپ های ۱۰۰ وات استفاده کنید.در این امپ ها حجم های بالای صدا تمییز باقی می مانند. بنابرین بستگی به نیازی که دارید و البته بودجه ای که دارید می بایست امپ خود را انتخاب کنید.

یکی از برند های معروف امپ ها Marshall می باشد.در ادامه مقالات به ساز و کار امپ ها بیشتر می پردازیم.

امپ های اجرا - marshall

امپ های اجرا – marshall

در این مقاله گیتار الکتریک و ساز و کار آن و وسایل جانبی اش مورد بررسی قرار گرفت. در مقالات بعدی به نکات بیشتری راجع به گیتار الکتریک گفته می شود. اگر علاقمند به یادگیری گیتار هستید می توانید به با استفاده از دوره ی آموزش سایت چارگاه به شکلی اصولی گیتار از صفر تا صد یادبگیرید. این دوره در سه سطح در سایت چارگاه ارائه می شود ، سطح مقدماتی و متوسط و پیشرفته شما می توانید با تهیه ی هر سطح گیتار و تکنیک های نوازندگی اش را به خوبی یادبگیرید. این سه سطح هم ساعت ها ویدئوی آموزشی دارند و هم جزوه ی آموزشی به صورت پی دی اف که بسیار به شما در امر یادگیری گیتار کمک می کند. در این دوره گیتار هم به گیتار الکتریک و هم آکوستیک پرداخته شده است. 

این مقاله متعلق به سایت آموزش موسیقی چارگاه می باشد.

مدیریت سایت وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *