منوی دسته بندی

نگهداری از پیانو – چطور طول عمر پیانو را زیاد کنیم؟نکاتی که کسی به شما نمی گوید!

نگهداری از پیانو - چطور طول عمر پیانو را زیاد کنیم؟

نگهداری از پیانو – چطور طول عمر پیانو را زیاد کنیم؟

این جا می خواهم بگویم که چطور مواظب پیانو باشید. این ساز بزرگ سنگین حساسیت های بزرگ دارد و اگر آسیب ببیند مشکلات آن ممکن است جدی باشند چون پر از ظرائف و جزئیات است. پیانو دیجیتال هم به عنوان یک دستگاه الکتریکی حساس، ظرائف زیادی از نوع خودش را دارد.این موضوع در آموزش پیانو باید مورد توجه قرار بگیرد تا هنرجو بداند چگونه از ساز خود نگهداری کند.

26

با فنگ شویی آشنایی دارید؟

در فنگ شویی فارغ از تمام تئوری های آن، گفته می شود که چوب یک عنصر جدا است که اگر بخواهیم پیانو مکانیکی را تقریباً تمام چوب فرض کنیم، می دانیم که نزدیک بودن آتش برای عنصر چوب فرسوده کننده است. رطوبت آن را می گیرد و باعث استهلاک آن می شود. هر حرارتی برای پیانو چنین ویژگی ای را دارد. گرما و سرما برای چوب بسیار استهلاک آور است. در کل می شود تصور کرد که عنصر چوب نسبت به فلز حساس تر و آسیب پذیر تر است. قاب فولادی داخل پیانو و سیم ها، از جنس فلز هستند. فلز هم نسبت به گرما و سرما بسیار حساس است و تغییر اندازه (انبساط و انقباض) دارد. مراقبت کلی از این دو عنصر سخت نیست ولی نکات خاصی دارد. راجع به پیانو دیجیتال چطور؟ جالب است بدانید در فنگ شویی وسایل الکترونیکی در عنصر آتش جا دارند. به خوبی می دانیم که آتش با خاک و آب از بین می رود. خیلی سریع هم ممکن است از بین برود، خیلی سریع تر از آسیبی که چوب یا فلز می بینند. همیشه شنیده ایم: وسیله ی الکتریکی است، ممکن است هر لحظه چیزی داخلش از کار بیفتد. این مسأله وجود دارد. ممکن است روزی ببینید یک کلاویه ی پیانو دیجیتالتان کار نمی کند یا هر قطعه ی دیگر از آن. اما آنقدر که فکر می کنید غیر قابل پیشبینی هم نیست –که من می گویم گاهی هست اما باز هم دلیل دارد- زیرا یک سری شرایط نگهداری پیانو اگر رعایت شود ساز سالم می ماند و اگر نه، نمی ماند. رطوبت و آب، گرد و خاک. این دو می توانند ساز الکتریکی را خیلی زود و در لحظه از کارایی بیندازند.

رطوبت

رطوبت برای ساز مکانیکی باید تأمین شود. چوب های ساز به رطوبت نیاز دارند. اگر شما پیانو مکانیکی دارید، احتمالاً مربی تان این را از شما خواسته که ظرفی روباز پر از آب در قسمت پایین ساز بگذارید و بعد از هر چند ماه وقتی بطری نصفه ی آب را از داخل پیانو بیرون می آورید ممکن است هنوز برایتان بامزه بنظر بیاید که چوب پیانو بیشتر آب را به خود کشیده. تبخیر آب در پیانو بخاطر بافت چوبی کمی بیشتر است و اگر آب نباشد ممکن است -بخصوص در فصل های خشک- چوب ساز خشک شود و بخاطر خشکی تغییر شکل دهد یا در بعضی موارد ترک بخورد.

27

دما

موقع تغییر فصل بخاطر تغییرهمزمان رطوبت و دما به ساز فشار وارد می شود. ساز را دور از پنجره و مکان هایی بگذارید که گذر هوا قوی است. گوشه های خانه هوای ساکن تری دارند. اگر ساز مکانیکی باشد در مواقع تغییر دما، بارندگی و برف، و هر تغیییر شدید اقلیمی به سرعت از کوک خارج می شود. اگر برای شما ممکن است رطوبت سنج و دما سنج تهیه کنید و آن قسمت از خانه را کنترل کنید. سعی کنید همیشه و همیشه

بجز مواقع تمرین، روی ساز خود را –چه مکانیکی و چه دیجیتال- بپوشانید. جای ساز را تا جایی که ممکن است از بخاری و هوای کولر دور انتخاب کنید.

28

بجز مواقع تمرین، روی ساز خود را –چه مکانیکی و چه دیجیتال- بپوشانید. جای ساز را تا جایی که ممکن است از بخاری و هوای کولر دور انتخاب کنید.

تمیز کردن ساز

برای تمیز کردن پیانو از هیچ ماده شیمیایی استفاده نکنید. یا پارچه ی مرطوب و بدون پرز، و یا در صورتی که لکه ی انگشت یا چربی روی ساز بود از پاک کننده های بی ضرر و ملایم استفاده کنید. آن ماده یا مخصوص چوب باشد یا اسپری عینک و یا پارچه و ابر های قوی مخصوص سطوح که با رطوبت به تنهایی کار می کنند.

29

رنگ و تزئینات

بهتر است به فکر رنگ کردن و تزئین کردن ساز مکانیکی نیفتید. همچنین بهتر است هیچ چیز روی ساز نباشد تا جدا از اینکه به چوب فشاری وارد نشود، هر وقت خواستید درب پیانو را باز کنید و حجم بیشتری از صدا را دریافت کنید. رنگ ها و برچسب ها چندان برای سلامتی چوب خوب نیستند.

30

جابجایی

31

مثل همه ی ساز های مکانیکی، پیانو مکانیکی هم با حرکت کردن و تکان از کوک خارج می شود. ممکن است باعث به هم خوردن تنظیمات کلی ساز شود و همیشه بعد از جابجایی باید کوک و رگلاژ روی ساز انجام شود. ساز دیجیتال عموماً به اندازه ی مکانیکی به جابجایی حساس نیست ولی قبل از جا به جایی بسته بندی و آب بندی ساز را به خوبی انجام دهید و خیلی دقیق و بدون ضربه و تکان جابجا کنید. البته برای جابجایی پیانو کارگران متخصص به کمک شما می آیند و جای نگرانی وجود ندارد ولی شما باید این اصول را بدانید تا چیزی از قلم نیفتد.

32

نواختن با ساز

جالب است بدانید نواختن با ساز مکانیکی، مثل تمرین با مفاصل بدن، باعث بهتر و بهتر شدن آن می شود. (رزونانس) ساز با تمرین زیاد در هم آمیخته تر می شود و این راجع به بیشتر سازهای مکانیکی صدق می کند. با امتحان کردن کلیدهای یک ساز می توان فهمید که چقدر با آن نواخته شده است؛ در پیانو های دیجیتال هم کلاویه ی آن به همین شکل تغییر می کند و کیفیت آن بالاتر می رود. اضافه می کنم، اگر وزن دست نوازنده روی ساز صحیح وارد نشود این تقویت روی ساز اتفاق نمی افتد و تغییرات دراز مدت آن مفید نخواهند بود.

بجز این موارد کلی، حتماً موارد و نکات جزئی تری هم وجود دارند که این جا ننوشتم، مثل تمام وسایل دیگر باید از پیانو هم از تمام جنبه ها مواظبت کرد و باعث بهتر و بهتر شدن آن ها شد. هر کسی که بیشتر از یک یا دو سال ساز پیانو داشته است، تجربه ی یک آسیب یا تغیییر کوک و رگلاژ یا حمل یاز در اثاث کشی را داشته است. نگران این آسیب ها نباشید و از اتفاق افتادنشان نگرانی نداشته باشید، و اگر هر زمان این اتفاق افتاد با آرامش به یک متخصص مراجعه کنید. تجربه های شخصی تان را برای ما و بقیه بنویسید و راجع به آن ها صحبت و مشورت کنید.

[button color=”green” size=”medium” link=”https://www.chargah.ir/wp-content/uploads/2021/03/NEGAHDARIPIANO.mp4″ icon=”” target=”true”]دانلود ویدئو[/button]

دریا برازجانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *