قدم اول آموزش موسیقی
آموزش پیانو مبتدی شامل مقاله و فیلم آموزشی رایگان
آموزش پیانو مبتدی شامل مقاله و فیلم آموزشی رایگان

آموزش پیانو مبتدی به همراه فیلم آموزشی با کیفیت بالا

آموزش پیانو مبتدی به همراه فیلم آموزشی با کیفیت بالا

مقاله آموزشی

بدون شک یادگیری پیانو علاقمندان فراوانی دارد در این پست قصد داریم ویدئویی در زمینه ی آموزش پیانو قرار دهیم ( البته آموزش پیانو مبتدی ) این آموزش پیانو هم شامل ویدئو می باشد و هم شامل متن آموزشی برای یادگیری کامل پیانو می توانید دوره ی آموزش پیانو را تهیه کنید که دوره ی فوق العاده ای می باشد برای علاقمندان به پیانو و ضمن اینکه این دوره مکمل خیلی خوبی برای دوره های مبانی موسیقی یعنی هارمونی و آهنگسازی و تنظیم می باشد در آموزش پیانو مبتدی از صفر صفر آموزش شروع می شود لازم به ذکر است عزیزانی که تازه می خواهند موسیقی را شروع کنند می توانند ابتدا دوره ی رایگان قدم صفر را از سایت چارگاه تهیه کنند سپس شروع یه یادگیری موسیقی از سایت آموزش موسیقی چارگاه کنند چرا که در آنجا مسیر کاملا توضیح داده شده است. ضمن اینکه  ابتدا مطالب آموزشی را از مقاله بخوانید سپس ویدئو را ببینید و روی ساز تمرین کنید.  در دوره اموزش پیانو و کیبورد نیز به همین شکل باید ابتد از روی کتاب نکات را مطالعه کنید سپس ویدئو دروس را ببینید و بعد انجام تمریناتی که خود مدرس داده به این ترتیب پیشرفت را در یادگیری از طریق دوره ی پیانو شاهد خواهید بود.

 

دانلود رایگان ویدئو

خب بریم سراغ مطالب آموزش پیانو مبتدی:

گام یک -شناخت پیانو- اطلاع از چگونگی الگوی تکراری قرار گیری کلاویه ها

در شکل زیر ببینید چگونه تناوبی از دو کلاویه سیاه و سه کلاویه سفید ردیف شده اند. در آموزش پیانو مبتدی اولین چیزی که باید درک کنید ترتیب قرار گیری این کلاویه ها کنار همدیگر است درست مثل یک زنجیر کلاویه های سیاه و سفید تا تعداد معلوم کنار هم قرار گرفته اند.

در تصویر زیر یک فلش سیاه در وسط کیبورد می بینید که این  فلش سیاه کوچک رو کیبورد همیشه نشان دهنده C وسط است که نزدیک ترین C را به وسط پیانو نشان می‌دهد.

 

آموزش پیانو مبتدی - ترتیب قرار گرفتن کلاویه های سیاه و سفید
آموزش پیانو مبتدی - ترتیب قرار گرفتن کلاویه های سیاه و سفید

در شکل بالا در داخل براکت آنجا که ۱۲ نت نوشته شده است دوازده کلاویه شامل سیاه و سفید مشاهده می کنید هر کدام از این کلاویه ها یک نت می باشند به طوری که از چپ به راست نت ها زیر تر می شوند در کل روی کیبورد و پیانو از چپ به راست صدایی که کلاویه ها تولید می کنند زیرتر می شود.

در ویدئوی آموزش پیانو مبتدی مدرس به به آهنگ Mickey Mouse که دارای یک نت C بالا و آهنگ Pavarotti که یک نت C پایین بوده بیاندیشید (نت‌های مشابه با پیچ‌های مختلف)

کلاویه‌های سفید

نام این نت‌ها نشان دهنده هفت حرف اول الفبای انگلیسی است در دوره ی رایگان قدم صفر آموزش موسیقی از پایه نام این نت ها آموزش داده شده است ضمن اینکه در دوره ی تئوری موسیقی کامل به مسائل ابتدایی موسیقی پراخته شده است.

نام نت ها به ترتیب A، B، C، D، E، F و G که در پیچ‌ های مختلف تکرار می‌شوند. نام این نت ها در زبان فارسی به ترتیب به صورت زیر است دقت کنید :

A: لا

B: سی

C: دو

D: رِ

E: می

F: فا

G: سل

 

آموزش پیانو مبتدی - ترتیب قرار گرفتن نت های کلاویه های سفید
آموزش پیانو مبتدی - ترتیب قرار گرفتن نت های کلاویه های سفید

 

نکته ی مهم در اینجا آن است که نام تک تک کلاویه‌های سفید را بدانید در شکل بالا می توانید به ترتیب تکرار اسامی نت ها را ببینید که پس از هر هفت نام دوباره از اول شروع می شوند.

نکات دیگر آموزش پیانو مبتدی به طور کامل در ویدئو توضیح داده شده است میتوانید بادانلود ویدئوی آموزشی این آموزش را کامل ببینید.

برای فهم سریع باید بدانید که نت  C همیشه سمت چپ دو کلاویه سیاه بوده و کلاویه F همیشه سمت چپ سه کلاویه سیاه است. به شکل نگاه کنید.

 

آموزش پیانو مبتدی - ترتیب قرار گرفتن نت های کلاویه های سفید و سیاه
آموزش پیانو مبتدی - ترتیب قرار گرفتن نت های کلاویه های سفید و سیاه

 

از کلاویه‌های سیاه استفاده کنید تا شما را برای پیدا کردن نت‌های زیر و تکرار آنها راهنمایی کند:

(G, B, A, D, C, E)

کلاویه‌های سیاه

کلاویه‌های سیاه همچنین به عنوان دیز (Sharps) ( # ) یا بمل (Flats) (b) شناخته می‌شود درواقع هر نت میتواند با یک نشانه ی تغییر دهنده اندکی زیرتر یا بمتر شود در دوره ی تئوری موسیقی انواع نشانه های تغییر دهنده توضیح داده شده است همچنین در پست نشانه های تغییر دهنده در سایت آموزش موسیقی چارگاه در ویدئوی آموزش پیانو مبتدی این موضوع نیز بررسی شده است.

(نگران این نباشید که چرا به این نام شناخته می‌شوند، فعلا فقط آنها را بخاطر بسپارید).

این کلاویه‌های سیاه از طریق نزدیکترین کلاویه‌های سفید و سیاه چپ و راست خود شناخته می‌شوند مطابق شکل پایین مشاهده می کنید که چگونه کلاویه های سیاه در نام گذاری از کلاویه های سفید کناری خود تاثیر می گیرند.

آموزش پیانو مبتدی - نشانه های تغییر دهنده و کلاویه های سیاه (دیز و بمل)
آموزش پیانو مبتدی - نشانه های تغییر دهنده و کلاویه های سیاه (دیز و بمل)

 

در شکل بالا مشاهده می کنید که در کناره کلاویه ی سفید در وسط که نت دو یا C از کلاویه ی سیاه نام دو دیز یا #C را گرفته است یا در تصویر سمت راست در کنار کلاویه ی سفید D سمت چپش کلاویه ی سیاه Db یا ر بمل را گرفته است به این شکل هر کلاویه ی سیاه براساس کلاویه ی سمت راست خود یا چپ خود نام گذاری می شود.

می‌توانید بفهمید که کلاویه‌های سیاه دیگر، چگونه نام گذاری می‌شوند. نام ها به ترتیب نوشته شده اند توجه داشته باشید در ردیف بالایی از نشانه تغییر دهنده دیز یا Sharp استفاده شده است و در ردیف پایین از بمل یا Flat استفاده شده است:

 

آموزش پیانو مبتدی - نشانه های تغییر دهنده و کلاویه های سیاه (دیز و بمل)
آموزش پیانو مبتدی - نشانه های تغییر دهنده و کلاویه های سیاه (دیز و بمل)

 

فقط بخاطر بسپارید- نپرسید چرا – فعلا فقط آن را بپزیرید. در ویدئو کامل توضیح داده شده است ویدئو را حتما دانلود کنید و کامل ببینید ویدئو به صورت زیر نویس می باشد زیر نظر سایت آموزش چارگاه ترجمه شده است.

توجه داشته باشید که این موارد را باید حتما روی ساز ببینید بنابرین ویدئو آموزش پیانو مبتدی را حتما ببیند ضمن اینکه حتما روی کیبورد یا پیانو خود تمرین کنید تا به خوبی این مطالب برایتان جا بیوفتد در دوره ی آموزش پیانو هم کتاب آموزشی است  و هم ویدئو آموزشی شما می توانید به شکلی صحیح با تمریناتی که در کتاب آورده شده پیانو را یادبگیرید درواقع در یادگیری ساز یکی از چیزهایی که باید حتما رعایت کنید بحث تمرین است این مفاهیم تا روی ساز برایتان جا نیوفتد کافی نخواهد بود به همین دلیل پس از دیدن ویدئو حتما روی ساز این موارد را بررسی کنید. در دوره ی آموزش پیانو شما با انواع مختلف آکورد ها ریتم ها و قطعات اشنا می شوید و یک دوره ی کاملی است اما به عنوان پیش نیاز هارمونی و مفاهیم مرتبط به شما کمک خواهد کرد به خاطر گذراندن دوره ی تئوری و هارمونی نه تنها به شما کمک می کند بلکه برای کسانی که در این دو مورد ضعف دارند الزامی است چرا که دوره درست است کامل تدریس شده اما برای کسی که ضعف ها اساسی در تئوری و هارمونی دارد گاها شاید بازده ی کمی داشته باشد به همین خاطر توصیه می کنیم حتما در کنار پیانو دوره ی  تئوری و هارمونی را نیز ببینید تا مطالب برایتان بخوبی جا بیوفت خصوصا برای کسانی که آهنگسازی و تنظیم را می خواهند دنبال کنند دیدن دوره ی پیانو با پیش زمینه ی تئوری و هارمونی می تواند نکات ارزشمندی را از دوره ی آموزش پیانو استخراج کنند.

منبع :سایت آموزش موسیقی چارگاه برگرفته از دوره ی آموزش پیانو و کیبورداز پایه تا پیشرفته

پیج اینستاگرام سینا اسحاقی

این مطالب را نیز ببینید!

تنیک ( تونیک ، Tonic ) نت مرکزی ، بن مایه یا نت مایگی چیست؟ فیلم آموزشی سایت چارگاه

تنیک ( تونیک ، Tonic ) نت مرکزی ، بن مایه یا نت مایگی چیست؟ واژه نامه موسیقی

تنیک ( تونیک ، Tonic ) چیست؟ در این قسمت از واژه نامه موسیقی به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *