منوی دسته بندی

ولفگانگ امادئوس موتزارت زندگی نامه به همراه بررسی فعالیت های هنریش

ولفگانگ امادئوس موتزارت زندگی نامه به همراه بررسی فعالیت های هنریش

موتزارت -ولفگانگ امادئوس موتزارت زندگی نامه به همراه بررسی فعالیت های هنریش

در پست های قبل راجع به فعالیت های مهم هنری دو آهنگساز بزرگ و پیانیست تاریخ مفصل صحبت شد حال در این پست می خواهیم یک موسیقیدان دیگر را معرفی کنیم که آهنگساز دوره ی کلاسیک که به مانند دیگر آهنکسازان هم نبوغ بالایی داشت و هم از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار بود و هست. در این پست کمی زندگی و فعالیت های پیانیست و آهنگساز اتریشی ولفگانگ امادئوس موتزارت را بررسی کنیم.

ولفگانگ امادئوس موتزارت زندگی نامه به همراه بررسی فعالیت های هنریش

ولفگانگ امادئوس موتزارت زندگی نامه به همراه بررسی فعالیت های هنریش

ولفگانگ امادئوس موتزارت (در بعضی منابع موتسارت)

در جهان موتزارت را به عنوان کودک نابغه می شناسند! وی موسیقی را از پدرش آموخت. وی در سالهای ۱۷۹۱-۱۷۵۶ اهنگسازی را از پنج سالگی هم برای پیانو و هم آثار بزرگ سمفونیک کامل برای ارکستر های بزرگ را آغاز کرد. او حافظه ای فوق العاده ای داشت و از همه مهمتر گوش بسیار قوی داشت که می توانست فقط با یکبار شنیدن یک سونات کامل را عالی بنوازد.پدرش او را به شهرهای مختلف و نزد افراد مهم می برد تا هنرش را عرضه کند. امروز کنسرتو پیانو های موتزارت جزو مهمترین آثار پیانویی است.

ولفگانگ امادئوس موتزارت از پنج سالگی موسیقی را آموخت

ولفگانگ امادئوس موتزارت از پنج سالگی موسیقی را آموخت

در کتاب معتبر تاریخ موسیقی هیوم ام.میلر در رابطه با موتزارت عینا چنین نوشته شده است:

“ولفگانگ امادئوس موتزارت بدون شک یکی از خلاق ترین اذهان موسیقی تمام اعصار بود. وی بیش از همه ی آهنگسازان معاصرش در ایجاد شیوه ای اروپایی که برگرفته از سبک های ملی و منطقه ای باشد نقش ایفا نمود. متوزارت برخلاف هایدن ، در برابر این شیوه که در خدمت حامی و ولینعمتی قیام کرد و تلاش نمود تا با دستمزدی که در قبال خلق اثار موسیقی می گیرد و خق امتیاز این اثار زندگی خود را تامین کند ، هرچند در این زمینه تنها موفقیتی نسبی بدست آورد. زمینه ی اصلی کاری موتزارت سمفونی ، کنسرتو ، موسیقی مجلسی ، سونات و مس بودند. اُپرا های وی احتمالا عالی ترین نمونه های این ژانر موسیقی هستند.”

یکی از ویژگی های موتزارت خلاقیت وی بود که اشاره شد در دل اثار موتزارت چیزی وجود دارد که در بقیه ی آثار وجود ندارد آن هم روح کودکی خلاق که با نبوغ بالایش زیباترین اما پیچیده ترین موسیقی ها را خلق کرده! وی سمبل کودک نابغه در موسیقی است طوری که وقتی کودکی با سن کم پیانو را حرفه ای اجرا می کند می گویند موتزارتی دیگر وارد دنیای موسیقی شد!

قدم اول را با دوره ی رایگان قدم صفر محکم بردارید همین حالا کلیک کنید

در کتاب تاریخ موسیقی هیوم ام.میلر راجع به فعالیت هنری وی چنین نوشته شده است:

“ولفگانگ امادئوس موتزارت چهل و یک سمفونی ساخت که آخرین چهار سمفونی وی مشهور ترین آن ها هستند : سمفونی پراگ (شماره ۳۸ در ر ماژور ) شماره ی ۳۹ در می- بمل ماژور ، شماره ی ۴۰ در سل مینور ، شماره ی ۴۱ در دو ماژور ( معروف به سمفونی ژوپیتر)”

آثار ولفگانگ امادئوس موتزارت

آثار ولفگانگ امادئوس موتزارت

همچنین کنسرتو های موتزارت شامل ۲۵ کنسرتو برای پیانو و ۸ کنسرتو برای ویولن و کسنرتو های دیگری برای ویولن و ویولا ، فاگوت ، فلوت و هارپ ، هورن و کلارینت بودند. همچنین وی جزو آهنکسازان اصلی کوآرتت های زهی بود. لازم به ذکر است یکی از محبوب ترین ترکیبات مجلسی در دوره ی کلاسیک همین کوآرتت زهی بود که از لحاظ سازبندی تشکیل شده از دو ویولن و یک ویولا و یک ویولنسل و همچنین کوآرتت های زهی به فُرم سونات کلاسیک چهار موومانی نوشته می شدند.

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید در این مقال سعی شد مختصر و مفید زندگی هنری موتزارت مورد بررسی قرا گیرد. نکته ی قابل توجه راجع به تمام هنرمندان بزرگ خلاق بودن آنها است و اینکه در کنار دانش موسیقی می توانستند با خلاقیت بالا اثار ارزشمند هنری خلق کنند آثاری که همیشه ماندگار شدند آن هم بعد از گذشتن چند قرن هنوز هم اثار این هنرمندان طرفدار دارد. درواقع کسی که دانش موسیقی دارد بدون شک می تواند خلاق باشد و نه تقلید کار چرا که دانش موسیقی ابزارهای بیشتری برای اهنکسازی در اختیار شما قرار می دهد!

 

این مقاله متغلق به سایت اموزش موسیقی چارگاه می باشد

مدیریت سایت وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *