منوی دسته بندی

تبلچر و رمز و رازهای آن – چگونه از روی تبلچر گیتار بنوازیم؟ (TAB گیتار)

تبلچر و رمز و رازهای آن - چگونه از روی تبلچر قطعات گیتار را بنوازیم؟

تبلچر و رمز و رازهای آن – چگونه از روی تبلچر گیتار بنوازیم؟

در پست مربوط به آموزش نت خوانی گیتار گفته شد که علاوه بر نت خوانی مرسوم موسیقی،ما از نمودار آکورد ها و تبلچر استفاده می کنیم. در آن مقاله مفصل نمودار آکورد ها بررسی شد. و شما با نمودار آکورد ها آشنا شدید. حال در این پست می خواهیم تبلچر را بررسی کنیم. خیلی از شما ها وقتی برای اولین بار با تبلچر آشنا می شوید آن را با خطوط حامل اشتباه می گیرید. اما در این مقاله به شما نحوه ی خواندن تبلچر ار آموزش می دهیم. مطالبی که در این مقاله می خوانید خلاصه ای از کتاب آموزش گیتار دامیز نوشته ی مارک فیلیپس و جان چپل است.

برای شروع می خواهیم به تعریف تبلچر بپردازیم:

تبلچر یا به طور خلاصه تب یک نظام نت نویسی می باشد که به صورت نموداری فرت ها و سیم های گیتار را نشان میدهد.

تبلچر یک نظام نت نویسی مخصوص گیتار

تبلچر یک نظام نت نویسی مخصوص گیتار

تفاوت تب با نمودار آکورد ها:

نمودار آکورد فرت ها و سیم های گیتار را به صورت ثابت نشان می دهد. تب علاوه بر این موضوع که سیم ها و فرت ها را نشان می دهد ، به ما می گوید چگونه قطعات موسیقیایی را اجرا کنیم.

خطوط حامل به همراه تبلچر:

در تمام قطعات مربوط به گیتار علاوه بر نت نویسی استاندارد روی خطوط حامل در زیر آنها معمولا تبلچر قرار می گیرد. و به نوعی آن قطعه را به زبان گیتار نشان می دهد.

قطعات روی خطوط حامل همراه با تبلچر برای گیتار

قطعات روی خطوط حامل همراه با تبلچر برای گیتار

تبلچر برای چه سازی است؟

نکته ی مهم این است که تب برای گیتار است و از این به بعد به آن به صورت مخفف تب گیتار می گوییم.

در تب گیتار چه چیزهایی نشان داده می شود؟

در تب گیتار اینکه چه نت هایی را باید اجرا کنید نشان داده نمی شود مثلا مثلا فا یا سل و… است بلکه به شما می گوید روی کدام سیم و در کدام فرت باید انگشت گذاری کنید تا نت مشخص اجرا شود. درواقع شما را از خواندن نت ها راحت می کند و به نوعی به شما فقط محل دقیق انگشت گذاری را نشان می دهد!

همان طور که گفته شد تبلچر در واقع به صورت نموداری سیم ها و فرت ها را نشان می دهد.

ساختار تب گیتار به چه شکل است؟

همان طور که در شکل زیر می بینید تب گیتار تشکیل شده است یکسری خطوط افقی به مانند خطوط حامل تعداد این خطوط برابر با تعداد سیم های گیتار است. به طوری که خط بالایی نشان دهنده ی سیم اول گیتار می باشد یعنی سیم می زیر و خط پایینی سیم ششم گیتار یعنی می بم می باشد ما بقی نیز به ترتیب سیم ها می باشد. کافی است گیتار را طوری که بدنه ی گیتار سمت راست قرار می گیرد سیم هایش را از روبرو ببینید که سیم می زیر در بالا  و سیم می بم در پایین قرار می گیرد.مطابق شکل زیر:

 تبلچر و علائم و نشانه های ان

تبلچر و علائم و نشانه های ان

شماره های روی تب گیتار بیانگر چیست؟

شماره های روی تبلچر بیانگر شماره فرتی است که باید آن سیم را در آنجا فشار دهید یا اصطلاحا بگیرید! درواقع این شماره ها روی این خطوط افقی مطابق شکل قرار می گیرند و به شما می گویند که کدام سیم را در کدام فرت باید بگیرید. مطابق شکل بالا.

شماره ها:

اگر مثلا در روی خط دوم از بالا شماره ی ۱ را دیدید به این معنی است که سیم دوم از پایین را در اولین فرت بعد از شیطانک باید فشار دهید.(در شکل بالا نشان داده شده است)

عدد صفر به این معنی است که آن سیم را باید به صورت دست باز یا آزاد به صدا در بیاورید.

برای خواند تبلچر می بایست به خوبی تمرین کنید و با انحام دادن تمرینات مهارتتان را در خوانش تقویت کنید.

برای یادگیری اصولی گیتار می توانید در سه سطح اموزش گیتار سایت آموزش موسیقی چارگاه شرکت کنید و به شکل اصولی گیتار را یادبگیرید.این دوره در سه سطح مقدماتی،متوسط،پیشرفته ارائه می شود که شما می توانید با تهیه ی هر سه سطح به شکلی اصولی گیتار را از یکی از بهترین مدرس های گیتار یادبگیرید. این هم گیتار الکتریک می باشد و هم گیتار آکوستیک بسیار دوره ی کاملی است و دارای ساعت ها ویدئوی آموزشی می باشد. در هر سطح شما تکنیک های بسیاری را یادمیگیرید. و همه چیزهایی که شما نیاز دارید در این دوره تدریس شده حتی نحوه ی خرید ساز! برای تهیه ی هر سه سطح کلیک کنید.

این مقاله متعلق به سایت آموزش موسیقی چارگاه می باشد.

مدیریت سایت وب‌سایت

‫2 نظر

  • Shahrokh گفت:

    سلام. میشه یه اپلیکیشن برای تب نویسی به جز گیتار پرو معرفی کنید؟

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *