منوی دسته بندی

بتهوون و نبوغش – زندگی شخصی و هنری لودویگ فان بتهوون و تاثیرگذاریش در موسیقی

بتهوون و نبوغش - زندگی شخصی و هنری لودویگ فان بتهوون و تاثیرگذاریش در موسیقی

لودویگ فان بتهوون (۱۷۷۰ – ۱۸۲۷)

لودویگ فان بتهوون یکی از بزرگ ترین آهگسازان و پیانیست های تاریخ موسیقی است. وی با نبوغ بسیار زیادی در موسیقی داشت با اثار هنرمندانه اش نام خود را همیشه در دنیای موسیقی ماندگار کرد. موسیقی کلاسیک یا بهتر بگویم دوره ی کلاسیک با جرات می توان گفت به وجود چهار اهنگساز برجسته و بزرگ یعنی هایدن ، بلوگ،موتسارت و بتهوون که بالاترین دستاورد های هنری را داشتند مزیّن  است. همان طور که گفته شد بتهوون یکی از آهنگسازان بسیار بزرگ و تاثیر گذار این دوره بود. در پست های گذشته راجع باخ یکی دیگر از اهنگسازن برجسته ی تاریخ موسیقی بود کفصل صحبت شد حال در این پست زندگی بتهوون را بررسی می کنیم تا نکات ارزشمندی از زندگی این هنرمند افسانه ای یادبگیریم.

بتهوون و نبوغش - بررسی زندگی شخصی و هنری لودویگ فان بتهوون و تاثیرگذاریش در موسیقی

بتهوون و نبوغش – بررسی زندگی شخصی و هنری لودویگ فان بتهوون و تاثیرگذاریش در موسیقی

لودویگ فان بتهوون یکی از آهنگسازان آلمانی بود که در سال های ۱۷۷۰-۱۸۲۷ زندگی می کرد. وی علاوه بر اینکه آهنگساز بود پیانیست بسیار بزرگ و برجسته ای نیز بود.نوازندگی و آثار پیانویی  وی در طول فعالیت حرفه ای اش از محبوب ترین و پرطرفدارترین موسیقی های دوران خود بود و هنوز هم به این شکل است. بتهوون نیز یکی از خلاق ترین اهنگسازان بود او باتغییر قوانین موسیقی مردم را شگفت زده کرد. ضمن اینکه برخلاف خیلی از اهنگسازان بتهوون در طول حیاتش به شهرت رسید البته در آن زمان بسیار نکته ی مثبت و قابل تاملی می باشد.

شهرت و محبوبیتش به گونه ای بود که مردم برای خرید سونات پیانوی جدید وی صف می کشیدند! بتهوون خیلی علاقه ای به نام گذاری سونات هایش نداشت ، ناشرش اصرار داشت که سونات ها عنوان داشته باشد. این ویژگی در بسیاری از آهنگسازانه وجود داشت و دارد!

برای یادگیری اصول محور پیانو کلیک کنید

در کتاب تاریخ موسیقی غرب اثر هیوم ام. میلر راجع به بتهوون چنین آمده است:

“لودویگ فان بتهوون مثل موتسارت و هایدن ، یکی از برجسته ترین آهنگسازان موسیقی هنری غربی است. جایگاه وی از آن جهت بسیار مهم است که راهنمای انتقال از سبک کلاسیک متاخر به سبک رمانتیک شد و حق فرد در داشتن آزادی هنری چنان باشدت و صراحت ابراز نمود که نقش حمایت اشراف به عنوان راهی برای گذران زندگی آهنگ سازان با وجود ان کم رنگ گردید. لودویگ فان بتهوون به مفهوم سونات معنا بخشید و آن را به صورت محملی قدرتمند در بیان احساس درآورد. او در تکنیک های گشترش تماتیک و واریاسیون نظیر نداشت. زمنیه های اصلی آهنگ سازی وی ، سمفونی، کنسرتو، کوآرتت زهی و سونات پیانو بودند. لودویگ فان بتهوون یک اوراتوریو، یک اُپرتا و یک مس پرشکوه نگاشت.”

 

سمفونی شماره 9 بتهوون

سمفونی شماره ۹ بتهوون

نکته ی بسیار قابل توجه در رابطه با وی که در کتاب تاریخ موسیقی غرب هیوم ام.میلر نیز عینا آمده آن است که:

“نه سمفونی بتهوون فرم و سبک موسیقی کلاسیک را برتری بی سابقه ای بخشیدند. تنها سمفونی های اول و هشتم از اصول قراردادی فرم و ساختار پیروی می کنند. وی همان کاری را که در مورد دیگر فرم ها کرده بود ، در اینجا نیز به انجام رساند.”

“لودویگ فان بتهوون مفهوم دوره ی موومانی سونات را توسعه داد و شخصیت و فردیت قدرتمند خویش را در ان ادغام نمود. ضمن اینکه او در چهارتا از سمفونی های خویش یعنی سه ، پنج ،شش و نه سازهای جدیدی به سازبندی کلاسیک اضافه نمود.” که این اوج تاثیر گذاری اش در موسیقی دوره ی کلاسیک است.

برای یادگیری اصول محور موسیقی کلیک کنید

در ادامه ی این کتاب راجع به دو سمفونی بتهوون یعنی شش و نه چنین گفته شده است (علت نام بردن کتاب به دلیل آن است که مطالب تاریخی همیشه باید مستند باشند و منبع مشخص باشد):

“سمفونی  شش او یعنی سمفونی پاستورال در پنج موومان ، یکی از نخستین سمفونی های برنامه ای بود که در آن مفاهیم ، ایده ها یا ایماژهای غیر موسیقیایی به یاری موسیقی ارائه می شدند،که در این مورد ایماژهایی از طبیعت بودند.سمفونی نهم حتی بیش از این ها از سنت کلاسیک فاصله گرفت و در سازبندی خود تعدادی ساز اضافه بر سازهای معمول مثل پیکولو ، کنترفاگوت ، چهار هورن ، سه ترومبون ، مثلث ، سنج و طبل باس و چهار خواننده ی سولو و گروه کروه را به کار گرفت.” این خود نشان از خلاقیت بالای وی است.

سمفونی شماره 9 بتهوون

سمفونی شماره ۹ بتهوون

لازم به ذکر است که هنوز هم بتهوون ز طرفداران بسیار زیادی دارد و همچنان همه از اثار با ارزش وی موسیقی می آموزند. اثار بتهوون همیشه پر از نکات هم در آهنگسازی و هم در ساز پیانو بوده به نوازندگان پیانو حتما توصیه می شود شاهکارهای بتهوون را اجرا کنند و مو به مو تحلیل کنند، وقتی این کار را انحام دهند بدون شک از نکات فراوان قطعات بتهوون شگفت زده می شوند که وقتی می گویند اثار این هنرمند خود یک کلاس درس است یعنی چه!
همیشه به همه توصیه می کنیم تاریخ موسیقی و زندگی و آثار بزرگان موسیقی را مطالعه کنید. چرا که این ها هستند که آثارشان نکات ارزشمندی دارند متاسفانه همان طور که قبلا گفته شد بیشتر مردم که تازه در ابتدای راه هستند و تازه می خواهند موسیقی یادبگیرند از آنجا که موسیقی نمی دانند افرادی را به عنوان اسطوره و الگو خود در موسیقی قرار می دهند که چندان اثار خاص و قوی از لحاظ فنی موسیقی نساخته اند. شاید این صحبت ها برای خیلی ها تلخ باشد اما واقعیت آن است که ما وقتی این اظهار نظر را می کنیم قطعا نگاه فنی داریم و شک نداریم اگر دانش موسیقی شما بیشتر شود و  در دنیای موسیقی غرق شوید قطعا می توانید در موسیقی خوب و بد را از هم تشخیص دهید. به همین خاطر به همه توصیه می کنیم حتما دانش موسیقی خود را زیاد کنید و تئوری و هارمونی و … یک ساز را یادبگیرید به محض ورود به دنیای تخصصی موسیقی نا خوداگاه ذهنتان باز می شود و ان موقع است که تاثیر گذاران تاریخ موسیقی را درک می کنید.

این نوشته متعلق به سایت آموزش موسیقی چارگاه می باشد.

مدیریت سایت وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *