منوی دسته بندی

گیتار پاپ چیست؟ نوازنده های معروف و حرفه ای پاپ ایران چگونه گیتار یادگرفتند

گیتار پاپ چیست؟ نوازنده های معروف و حرفه ای پاپ ایران چگونه گیتار یادگرفتند

گیتار پاپ چیست؟ نوازنده های معروف و حرفه ای پاپ ایران چگونه گیتار یادگرفتند

همیشه موسیقی پاپ جزو پرطرفدارترین موسیقی ها بوده و هست درواقع این موسیقی به این دلیل مورد پسند عام قرار گرفته که بسیار ساده و قابل فهم هست. قبل از اینکه به دوره رایگان آموزش گیتار پاپ بپردازیم میریم سراغ کلمه پاپ! که آیا تکنیک های جدا داره یعنی خودش یک متد آموزش گیتار است یا اینکه یک اصطلاح که بکار می برند؟

قطعا همه جا شنیدید می گویند مثلا گیتار پاپ یا پیانو پاپ یا ویولن پاپ منظور از این اصطلاح پاپ چیست؟ همان طور که گفته شد  پاپ موسیقی مردم پسند هست من به شخصه معتقدم هر فرم از موسیقی که به نوعی بتواند نظر اکثریت مردم را جلب کند پاپ می باشد شاید این برخلاف آن چیزی باشد که در کتاب ها نوشته شده است اما مطمئن هستم بیشتر با واقعیت نزدیک است!

گیتار پاپ چیست؟

گیتار پاپ چیست؟

شما وقتی می خواهید یک ساز را یادبگیرید قطعا براساس یک متدی آموزش می بینید چیزی که همیشه ثابت است یعنی متد هایی که آموزشگاه ها و مراکز آموزشی براساس آنها به علاقمندان تدریس می کنند متدهایی که اصول اولیه ی نوازندگی هر سازی هستند. هر ساز براساس ساختارش اصولی برای نواختن دارد شاید شما خودتان با اصول خودتان پیش بروید اما تمام این اصول برای یادگیری و نوازندگی راحت و بهتر شما است.

پس نکته ی اصلی اینجاست که اصول اولیه عمدتا یکسان هست حالا شاید سبک های مختلف نسبت به هم تفاوت های کوچکی داشته باشند. درواقع یک کسی که گیتار اجرا می کند باید بتواند انگشت گذاری صحیحی داشته باشد، باید صحیح سیم ها را مرتعش کند. درست است در صدادهی و المان های ریز سبک ها حتی گاها نوع نگه داشتن ساز باهم فرق دارند (مقاله مربوط به فلامنکو را مطالعه کنید) اما با وجود تفاوت های ریز کلیت یکی می باشد! بنابرین وقتی می گوییم گیتار پاپ منظور یک سبک گیتار زنی جدا گونه با تکنیک های خاص و جدا نیست بلکه یک شیوه ی نوازندگی است که همه پسند می باشد که یکی از اصلی ترین دلیل هایش محتوای ساختاری قطعه ای هست که اجرا می شود. فراموش نکنید در پاپ یعنی هر چه عامه می پسندد!

آموزش گیتار پاپ و متدهای استاندارد آموزشی

گیتار پاپ یک متد نیست!

شما برای یادگیری گیتار یا هر ساز دیگری قطعا باید اصول اصلی و اولیه را بدانید وقتی این اصول را بدانید پس می توانید گیتار اجرا کنید وقتی می توانید گیتار اجرا کنید پس می توانید بر روی قطعات پاپ هم گیتار اجرا کنید یعنی می توانید قطعه ای را اجرا کنید که مردم پسند باشد یا حتی قطعه ای اجرا کنید که چندان مردم پسند هم نباشد! در هر صورت شما نوازنده اید! در بعضی سبک ها مثل فلامنکو قطعا تکنیک ها و روش های نوازندگی وجود دارد که متفاوت است بنابرین اینجا منظور ما سبک های مشخص و صاحب متد موسیقی است که تکنیک های مختلف و خاص خودشون رو دارند مثل فلامنکو که خودش یک نوع متد نوازندگی گیتار می تواند باشد که آموزش های مشخصی دارد اما در گیتار پاپ پذیرش این موضوع کمی سخت است اینکه ما گیتار پاپ را یک متد بدانیم اشتباه است چرا که خیلی از نوازنده ها در اصل یا نوازنده سبک کلاسیک بوده اند یا فلامنکو که حالا براساس نیاز جامعه و بازار موسیقی در حال اجرا برای موسیقی پاپ هستند! این موضوع در تمام ساز ها وجود دارد مانند نوازنده ویولن که در عرصه پاپ قطعا قطعات کلاسیک و ایرانی را هم می تواند اجرا کند در حالی که در یادگیری این ساز تحت آموزش یکی از این متد ها بوده چکیده مطلب این است که در اصل نوازنده عرصه پاپ آزادی عمل بیشتری دارد این یعنی مهارت بالایی باید داشته باشد یعنی باید تکنیک های مختلف را بلد باشد که از سبک های نوازندگی اصلی مثل کلاسیک این ها را یادگرفته است چرا که فضای این نوع موسیقی به شکلی است که نیاز به تکینک های بیشتری هم دارد یک نوازنده گیتار پاپ در یک قطعه شاید از تلفیق تکنیک هایی که در گیتار کیلاسیک یا فلامنکو یاد گرفته است استفاده کند پس چیزی به اسم متد گیتار پاپ وجود ندارد چرا که متدها مشخص هستند و شما قطعا با یکی از متد ها می توانید گیتار زدن را یادبگیرید حالا اینکه در موسیقی پاپ استفاده کنید بستگی به علاقه خودتان دارد.

بسیاری از نوازنده های حرفه ای گیتار توانایی اجرای سبک های مختلف را دارند چرا که این ساز را بخوبی یادگرفته اند حالا می خواهد گیتار پاپ اجرا کنند یا کلاسیک در هر صورت تکنیک های مختلف را بلد هست! موضوع صحیح اجرا کردن یک ساز است. اینکه چقدر زیبا و تمیز و تاثیر گذار اجرا کنید! و البته باز هم می گویم بعضی سبک های معروف و ریشه دار موسیقی تکنیک های مشخصی دارند. و می توان آنها را به عنوان یک متد جدا پذیرفت.

گیتار پاپ یک متد نیست!

گیتار پاپ پس چیه ؟

سوال اینجاست پس این گیتار پاپ که می گویند چیه چرا اصلا بکار می برند. در موسیقی پاپ یکی از چیز هایی که همه به خاطرش سراغ یادگیری گیتار می روند این است که بتوانند با گیتار قطعات مختلف این سبک را بخوانند و همراهی اجرا کنند گاها ملودی هم بتوانند اجرا کنند. برای اجرای همراهی در پاپ برای خواندن هم شما نیاز به دانستن چندتا تکنیک اولیه و ابتدایی دارید مثل اجرای ریتم های مختلف ۴/۴ و ۸/۶ و ۴/۲ و… یا اجرای آکورد های مختلف چون برای اجرای همراهی یک خواننده یا خوندن خودتون شما این دوتا کار را با گیتار باید بلد باشید یکی اینکه ریتم اجرا کنید و دوم اینکه آکورد گیری خوبی داشته باشید! بنابرین وقتی می گویند گیتار پاپ یعنی شما را برای این موضوع آماده می کنند که ریتم و آکورد اجرا کنید و بخوانید حالا شاید بعضی ها ملودی نوازی و آرپژ و… هم آموزش دهند اما در انتها انتظار تبدیل شدن به یک نوازنده چیره دست را نداشته باشید یعنی شما اگر توانایی اجرا این موارد را هم بدست بیارید اما چیزی که مسلم هست خیلی تو این موضوع شاید حرفه ای نشوید چرا که آموزش اصلی این ها در جای دیگر است باز هم این مثال واضح را می زنم خیلی از نوازنده های حرفه ای گیتار در بیشتر سبک ها مهارت دارند چون آنها براساس متد های مشخص و استاندارد یادگرفته اند یعنی متدی که صحیح گیتار زدن را آموزش می دهد!

سوال اینجاست پس این گیتار پاپ که می گویند چیه چرا اصلا بکار می برند

پس شما در اصل چند تکنیک اولیه و ساده را یادمیگیرید خیلی چیز خاصی یاد نمی گیرید اگر بخواهید اصولی و حساب شده و خیلی حرفه ای گیتار اجرا کنید نه فقط اجرای چند آکورد آنوقت باید تحت تعلیم براساس یک متد قدرتمند و متدی که خیلی ها جواب گرفتند گیتار را یادبگیرید. در این صورت قطعا اجرای چند ریتم ساده و آکورد گیری چیز سختی برایتان نخواهد بود! در مورد همه ی ساز این موضوع صدق می کند. شما همیشه این نکته را فراموش نکنید که قرار است گیتار اجرا کنید پس باید گیتار زدن یادبگیرید پاپ بودن به نظرم بیشتر یک اسم تبلیغاتی است چون خواهان زیاد دارد همه فکر می کنند یک چیز خاصه همان طور که گفتم شاید شما بخواهید فلامنکو یادبگیرید خب مسلم است این سبک تکنیک ها و آموزش های خاص خودش را دارد یا شاید بخواهید کلاسیک یاد بگیرید اما اینکه بگویم می خواهم پاپ یاد بگیرم اشتباهه چون متد های یادگیری گیتار و اون سبک های اصلی نوازندگی مشخص و کاملا اصولی و استاندارد هستند و خیلی ها به این صورت یاد می گیرند و شما می بیند توانایی بالایی هم حتی در اجرا چند آکورد ساده با ریتم را دارند! یعنی حتی در صدادهی هم اجرایشان متفاوت صدا می دهد!

گیتار پاپ و سبک های دیگر

دوره رایگان آموزش گیتار پاپ :

ما در اینجا دوره رایگان گیتار پاپ  را قرار دادیم اما در اصل شما  در حال یادگیری نوازندگی صحیح گیتار هستید حالا اگر دوست داشتید پس از یادگیری اصولی گیتار در دوره جامع می توانید سبک پاپ را برای نوازندگی انتخاب کنید اما یادتان باشد شما گیتار زدن را یادگرفتید نه فقط اجرای چند ریتم ساده و چند آکورد!

یادگیری گیتار پاپ و کلاسیک

دوره رایگان گیتار ده در ابتدایی دوره ی جامع گیتار سایت آموزش موسیقی چارگاه می باشد که در۳۵ ساعت تدریس شده است این دوره را می توانید از فروشگاه تهیه کنید در صورت تمایل دوره ی جامع آموزش گیتار را تهیه کنید. در این دوره هم گیتار الکتریک و هم گیتار آکوستیک بسیار جامع و حرفه ای تدریس شده است و تمام تکنیک های مورد نیاز شما از صفر تا صد آموزش داده شده است. مدرس این دوره اریک آندرس است لازم به ذکره دوره جامع گیتار یکی از محبوب ترین و پرفروش ترین دوره های دنیا هست که قرار دادیم. اطلاعات بیشتر این دوره را می توانید از توضیحات محصول مطالعه کنید. ضمن اینکه با تهیه ی دوره ی رایگان آموزش گیتار با نحوه ی تدریس مدرس هم آشنا می شوید.

دوره رایگان آموزش گیتار پاپ و کلاسیک و...

مدیریت سایت وب‌سایت

‫8 نظر

 • Mehdi گفت:

  سلام
  میخاستم بپرسم کسی که سبک کلاسیک یاد میگیره هم میتونه پاپ بزنه؟
  ممنون میشم اگه جواب بدید

 • حمید گفت:

  نظری که راجع به موسیقی سبک پاپ دادید از نظر من کاملا بی اساسه.این حرف شما یعنی بسکتبال همون والیباله چون هردو توپ دارن!و بسکتبالیست و والیبالیست هردو مثل فوتبالیست روپایی میزنن!و این جای تاسف داره که اینطور تفرقه بین موزیسین ها میاندازید.محتوی در سایت ها اصلا نظارت نمیشه و هرکی هرچی دوست داره مینویسه.متنتون تا یه جاهایی داشت درست پیش میرفت اما بعد رفت جاده خاکی.به هر حال برای بهتر فهمیدن اختلاف این سبک ها میتونید به اجراهای نوازندگان سبک هایی مثل فلامنکو که آهنگ های خوانندگان رو اجرا کردن رجوع کنید.واقعا عجیبه که سبک پاپ رو تبلیغ میدونید و در جایگاه یک مرجع این سبکو زدن و خوندن معرفی میکنید و این جای تاسف داره.تفاوت اجراهای آرمیک،اردشیر فرح و بابک امینی رو واقعا حس نکردید؟اگه اردشیر فرح مثل آرمیک فلامنکو نزنه پس ینی نوازنده ی خوبی نیست؟این نوازندگان همه اصول و مبانی رو میدونن فقط نوع استفاده و چهارجوبش متفاوته.

 • حمید گفت:

  خیلی جالبه که دیدگاه آدمو قرار نمیدید اینجا.خب مشخصه حقیقت تلخه!

  • تمامی دیدگاه ها غیر از دیدگاه های توهین آمیز تایید میشود هیچ حقیقتی وجود نداره همه از قاب خودشون مسائل رو نگاه می کنند ما دیدگاهمون رو ازادانه بیان می کنیم و دیدگاه های مخالف و محترمانه رو هم تایید می کنیم

 • رها گفت:

  زمان یادگیری گیتار پاپ و کلاسیک چقدر هست؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *