منوی دسته بندی

پیانو و سازهای کلاویه دار را بهتر بشناسید- بررسی سازهای کیبوردی

پیانو و سازهای کلاویه دار را بهتر بشناسید- بررسی سازهای کیبوردی- پیانو آکوستیک - پیانو دیواری

پیانو و سازهای کلاویه دار

در این پست و پست های بعدی ساز پیانو و سازهای کلاویه دار را بررسی می کنیم . در پست های قبلی آموزشهایی راجع به ساز پیانو قرار داده ایم در این مقاله قصد داریم خود این ساز را بررسی کنیم ضمن اینکه این مقاله خلاصه ای از کتاب های آموزش پیانو دامیز نوشته ی بلیک نیلی و ساز شناسی نوشته پرویز منصوری است که بسیار کامل سازهای کلاویه دار را بررسی کرده اند.

در ابتدا بپردازیم به یک واژه ی پر کاربرد در رابطه با سازهای کلاویه دار:

کیبورد چیست؟

به طور کلی به انواع سازهای کلاویه دار به مانند پیانو کیبورد می گوییم یعنی سازهایی که صفحه کلید دارند (برخلاف باور عموم که کیبورد را یک نوع خاص می دانند) . کلیدهای سیاه و سفید که پشت سره با ترتیب مشخصی قرار گرفته اند. چه پیانو باشد چه ارگ کلیسا و… کیبورد ساز بسیار شگفت انگیزی است. چراکه قابلیت های بسیار زیادی دارد که وقتی این ساز را یادمی گیرید متوجه قابلیت های شگفت انگیز این ساز می شوید.

کیبورد ها براساس ویژگی های مختلف در شکل و اندازه های مختلفی هستند. از لحاظ تعداد کلید ها تا شکل ظاهری بسیار تنوع دارند. ممکن است خیلی بزرگ باشند یا خیلی کوچک همه و همه دارای کلید هایی هستند که وقتی آنها را فشار می دهید یک صدای موسیقیایی تولید می شود.

کیبورد های آکوستیک چگونه هستند؟ چرا به انها آکوستیک می گویند؟

شاید با واژه ی آکوستیک غریبه باشید اما خیلی ساده است آکوستیک یعنی سازی که غیر الکتریک باشد. دقت کنید در اینجا منظور ما از کیبورد همان طور که در ابتدا تعریف کردیم یک تعریف کلی است. کیبورد های آکوستیک انواع مختلفی دارند. براساس مکانیزم تولید صوت می توان انها را دسته بندی کرد.

پیانو آکوستیک

هارپسیکورد

ارگ بادی

انواعی هستند که در این مقاله تنها به پیانو آکوستیک می پردازیم.

پیانو یک ساز کیبوردی است که بیش از ۳۰۰ سال قدمت دارد این ساز جنس صدایی که این ساز دارد بسیار دلنشین است.

طبق آنچه که در انواع ساز توضیح داده شد این ساز مانند سنتور با ضربه زدن چکش ها روی سیم صوت در آن تولید می شود.

طبق آنچه که در دوره ی رایگان قدم صفر توضیح داده شده است نت نویسی برای این ساز روی حامل مضاعف می باشد.وسعیت صدای این ساز متشکل از هفت اکتاو کمی بیشتر می باشد.بنابرین بخش های صدایی میانی و بالا و پایین را در بر می گیرد.

دو نوع طراحی برای پیانو آکوستیک داریم:

۱) گراند پیانو یا پیانو رویال:

این نوع ساز بسیار بزرگ می باشد بنابرین برای جای دادن این نوع ساز فضای بسیار بزرگی را نیاز دارید. معمولا برای فضاهای کوچک مناسب نیستند. کوچکترین اندازه ی آن بین ۱٫۵ تا ۲ متر می باشد. این نوع متشکل شده از یک جعبه ی بزرگ سه ضلعی که بر روی سه پایه ی قطور قرار گرفته است. سیم ها به شکل افقی در درون جعبه کشیده شده اند و چکش ها از زیر به سیم ها برخورد می کنند. شکل پیانو رویال را می توانید ببینید. بسیاری از نوازنده های پیانو ترجیح می دهند یک پیانو رویال داشته باشند. اگرچه که این نوع از پیانو ها قیمت بسیار بالایی دارند.

گراند پیانو یا پیانوی رویال

گراند پیانو یا پیانوی رویال

پیانوی رویال یک در بزرگ دارد که این در می تواند باز شود و با یک میله نگه داشته شود. با باز کردن در پوش می توانید سیم ها و اجزای دیگر پیانو را ببینید. وقتی درپوش را باز می کنید صدای پیانو کمی شفاف تر و بلندتر می شود و رزونانس آن هم بیشتر می شود.

درپوش پیانو رویال و سیم ها و اجزای داخلی آن

درپوش پیانو رویال و سیم ها و اجزای داخلی آن

۲) پیانو دیواری:

نوع دیواری این ساز نیز متشکل شده از یک جعبه اما در نوع دیواری این جعبه کوچکتر است و به صورت قائم می باشد. سیم ها در نوع دیواری به شکل عمودی از پایین به بالا قرار گرفته اند. در پیانو دیواری از جلو به سیم ها برخورد می کنند و تولید صوت می کنند.

پیانو دیواری

نوع دیواری

در نوع آکوستیک این ساز برای هر صوت یک چکش و یک شستی و یک دستگاه وصل کننده ی انها و سه سیم در ناحیه ی زیر و دو سیم در ناحیه ی بم و یک سیم کلفت در ناحیه ی خیلی بم برای هر صوت در نظر گرفته شده است . به این ترتیب شما گستره ی بسیار وسیعی از صداها را در این ساز می توانید تولید کنید. تفاوت در قرار گیری سیم ها بین دیواری و رویال باعث شده است که صدای این دو ساز کمی تفاوت داشته باشند. به این ترتیب که در نوع دیواری از انجا که سیم ها عمود بر زمین می باشند صدا به زمین می رسد. این درحالی است که در رویال از آنجا که سیم ها موازی با زمین است صدا بالا می رود یعنی در صدا در فضا می پیچد.

چکش های این ساز

چکش های این ساز

نوع دیواری نیز درپوش دارد. حتی ممکن است مانند رویال میله ای برای باز نگه داشتن این درپوش داشته باشد.اما معمولا فقط افرادی که این ساز را کوک می کنند این درپوش را باز نگه می دارند. برخلاف پیانو رویال باز کردن درپوش نو دیواری تاثیر زیادی کیفیت صدای تولید شده ندارد.نکته ی قابل توجه این است که اگر کمی نوع دیواری را از دیوار دور کنید صدای بلندتری خواهید شنید.

در اینده بیشتر راجع به این ساز صحبت می کنیم.

اگر علاقمند به یادگیری این ساز هستید می توانید با تهیه ی دوره ی آموزش پیانو از صفر تا صد این ساز را به شکلی کاملا اصولی یادبگیرید. در این دوره مدرس انواع همراهی ها و آکورد ها و … را به خوبی تدریس کرده است . نکته ی مثبت این دوره این است که مدرس تکنیک های مهم و کلیدی سبک های مختلف اعم از کلاسیک ، جاز، راک،بلوز، پاپ را کامل تدریس کرده است و چندین ساعت آموزش ویدئوئی به همراه چندین صفحه کتاب آموزشی می باشد.

برای تهیه ی دوره ی آموزش پیانو و کیبورد همین حالا کلیک کنید.

این مقاله متعلق به سایت آموزش موسیقی چارگاه می باشد.

مدیریت سایت وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *