منوی دسته بندی

ویولن را بهتر بشناسید- ویولن کوچکترین ساز دسته ی زهی-آرشه ای ها

ویولن را بهتر بشناسید- ویولن کوچکترین ساز دسته ی زهی-آرشه ای ها - معرفی این ساز

ویولن

در ویدئو ها و پست های مربوط به ساز شناسی ، سازهای زهی آرشه ای مفصل مورد بررسی قرار گرفتند. فهمیدید در این سازها چگونه صوت تولید می شود. حال می خواهیم ساز ویولن را مورد بررسی قرار دهیم.

ویولن:

سازی زهی آرشه ای می باشد که در آن سیم یا زه توسط کشیدن وسیله ای به اسم آرشه مرتعش می شود و صوت تولید می شود. بدنه ی خاص و منحصر به فرد ویولن باعث می شود صدا باتوجه به شکل و ساختاری که دارد تقویت شود و ما آن صدای منحصر به فرد ویولن را می شنویم.

در این ساز آرشه از موهایی تشکیل شده است که هم به صورت طبیعی و هم به صورت مصنوعی موجود است. با کشیدن موهای آرشه روی یک ماده ای به نام کلیفون اصطحکاک لازم برای تماس و مرتعش کردن سیم ها ایجاد می شود.

این ساز کوچکترین ساز سازهای زهی آرشه ای می باشد. برای آنکه بخواهیم آنرا بنوازیم می بایست آنرا در شانه ی چپ قرار دهیم به طریقی که در شکل می بینید و به آرشه را روی سیم ها بکشیم و با گرفتن سیم ها با انگشتان دست چپ هر نت را به صدا در بیاوریم. البته به این سادگی ها هم نیست تمام این مراحله نیاز به تمرین و البته نکات ظریفی دارد که در کلاس های آموزش ویولن یاد می گیرید.

نحوه ی گرفتن ساز که در کلاس های آموزشی یاد میگیرید

نحوه ی گرفتن ساز که در کلاس های آموزشی یاد میگیرید

سیم های این ساز قبلا از روده ی کوسفند ساخته می شد. امروز در سیم های بم تر روی روده سیم فلزی نازکی می پیچند و در سیم های زیر تر از مفتول فلزی تنها استفاده می شود.

سیم های این ساز، از زیر ترین تا بم ترین به ترتیب:

 سیم اول می

سیم دوم لا

سیم سوم ر

سیم چهارم سل

سیم های ویولن

سیم های ویولن

سیم ها در ویولن نسبت به هم به ترتیب در فاصله ی پنجم قرار دارند. ویولن قادر است تمام فواصل کروماتیک غربی و فواصل کروماتیک مخصوص موسیقی ایرانی و هر موسیقی دیگری را تولید کند. به شرط انکه گوش نوازنده هم بتواند تشخیص دهد که با تمرین این کار میسر می شود.

ویولن سازی است که هم برای گروه نوازی و هم برای تکنوازی یا سولو نوازی بسیار مناسب است. در ارکستر های بزرگ و کوچک این ساز بسیار جایگاه ویژه ای دارد.

این مقاله متعلق به سایت اموزش موسیقی چارگاه می باشد.

مدیریت سایت وب‌سایت

‫2 نظر

 • Parsa seyedi گفت:

  ۱سلام خسته نباشید برای آموزش ویولن باید از چه مدلی شروع کنم
  ۲برای فوق دکترا موسیقی بگیریم باید چند سال درس بخوانم
  ۳آموزش گیتار یا کلاس هاش به چند دسته تقسیم می شود
  مثل آموزش زبان انگلیسی اول از starter شروع میشه بعد میره famili
  منظورم اینه برای گیتار

  ممنونم از شما

  • mohsenmohsenia گفت:

   سلام اگه نام مدل ها را بفرستید بهتر میتونم کمکتون کنم ولی برای فضای اموزشی نیاز به هزینه سنگین نیست،
   دانشکده های موسیقی مدرک می دهند فوق دکترا را نشندیم ولی د ر مقطع دکترا گرایش های مختلفی دارد و در کشورهای مختلف زمان ان متفاوت است از ۳الی ۴سال با داشتن مدرک کارشناسی یا ارشد
   سطح بندی خاصی وجود ندارد و هر فردی متد خاص به خود دارد مثلا دوره ای که داخل سایتمان کذاشتیم در سه سطح مبتدی متوسط و پیشرفته تقسیم بندی کرد

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *