صفحه اصلی / ساز / ویولن را بهتر بشناسید- ویولن کوچکترین ساز دسته ی زهی-آرشه ای ها
کانال تلگرام چارگاه
ویولن را بهتر بشناسید- ویولن کوچکترین ساز دسته ی زهی-آرشه ای ها - معرفی این ساز

ویولن را بهتر بشناسید- ویولن کوچکترین ساز دسته ی زهی-آرشه ای ها

ویولن

در ویدئو ها و پست های مربوط به ساز شناسی ، سازهای زهی آرشه ای مفصل مورد بررسی قرار گرفتند. فهمیدید در این سازها چگونه صوت تولید می شود. حال می خواهیم ساز ویولن را مورد بررسی قرار دهیم.

ویولن:

سازی زهی آرشه ای می باشد که در آن سیم یا زه توسط کشیدن وسیله ای به اسم آرشه مرتعش می شود و صوت تولید می شود. بدنه ی خاص و منحصر به فرد ویولن باعث می شود صدا باتوجه به شکل و ساختاری که دارد تقویت شود و ما آن صدای منحصر به فرد ویولن را می شنویم.

در این ساز آرشه از موهایی تشکیل شده است که هم به صورت طبیعی و هم به صورت مصنوعی موجود است. با کشیدن موهای آرشه روی یک ماده ای به نام کلیفون اصطحکاک لازم برای تماس و مرتعش کردن سیم ها ایجاد می شود.

این ساز کوچکترین ساز سازهای زهی آرشه ای می باشد. برای آنکه بخواهیم آنرا بنوازیم می بایست آنرا در شانه ی چپ قرار دهیم به طریقی که در شکل می بینید و به آرشه را روی سیم ها بکشیم و با گرفتن سیم ها با انگشتان دست چپ هر نت را به صدا در بیاوریم. البته به این سادگی ها هم نیست تمام این مراحله نیاز به تمرین و البته نکات ظریفی دارد که در کلاس های آموزش ویولن یاد می گیرید.

نحوه ی گرفتن ساز که در کلاس های آموزشی یاد میگیرید
نحوه ی گرفتن ساز که در کلاس های آموزشی یاد میگیرید

سیم های این ساز قبلا از روده ی کوسفند ساخته می شد. امروز در سیم های بم تر روی روده سیم فلزی نازکی می پیچند و در سیم های زیر تر از مفتول فلزی تنها استفاده می شود.

سیم های این ساز، از زیر ترین تا بم ترین به ترتیب:

 سیم اول می

سیم دوم لا

سیم سوم ر

سیم چهارم سل

سیم های ویولن
سیم های ویولن

سیم ها در ویولن نسبت به هم به ترتیب در فاصله ی پنجم قرار دارند. ویولن قادر است تمام فواصل کروماتیک غربی و فواصل کروماتیک مخصوص موسیقی ایرانی و هر موسیقی دیگری را تولید کند. به شرط انکه گوش نوازنده هم بتواند تشخیص دهد که با تمرین این کار میسر می شود.

ویولن سازی است که هم برای گروه نوازی و هم برای تکنوازی یا سولو نوازی بسیار مناسب است. در ارکستر های بزرگ و کوچک این ساز بسیار جایگاه ویژه ای دارد.

این مقاله متعلق به سایت اموزش موسیقی چارگاه می باشد.

کانال تلگرام چارگاه-@chargah

این مطالب را نیز ببینید!

فرانتس یوزف هایدن

فرانتس یوزف هایدن

فرانتس یوزف هایدن در پست های جداگانه راجع به باخ و بتهوون و موتزارت را …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *