منوی دسته بندی

موسیقی راک و شکل گیری آن

موسیقی راک - نحوه ی شکل گیری این موسیقی - دو سبک اصلی که راک از آنها به وجود آمده

موسیقی راک

بدون شک یکی از موسیقی های پرطرفدار موسیقی راک است. سبکی که بسیار در ایران محبوب است. در مقالات قبلی راجع به موسیقی پاپ و کلاسیک مفصل صحبت شد. در این مقاله می خواهیم موسیقی راک را مورد بررسی قرار دهیم. وقتی می خواهید در یک سبکی فعالیت کنید ابتدا باید آن سبک را به خوبی بشناسید. در پست های دیگر سایت گفته شد که اگر می خواهید در موسیقی پیشرفت کنید. می بایست بیشتر موسیقی ها را بررسی کنید. بررسی ساختار موسیقی های مختلف به شما دید وسیعی می دهد.

موسیقی راک - نحوه ی شکل گیری این موسیقی

موسیقی راک

راک

راک فرمی از موسیقی آوازی مردم پسند است که ریتم پرانرژی سنکپ دار داشته باشد. در موسیقی راک گیتار الکتریک و دیگر سازهای تقویت شده آواز را همراهی می کنند. در ابتدا بیشترین اهمیت آن به عنوان موسیقی رقص بود و البته همچنان اهمیت خود را حفظ کرده است. در سال های پس از تولد موسیقی راک زیر شاخه هایی به وجود امده اند که تشویش به شنیدن دقیق این موسیقی، کاربرد به عنوان موسیقی زمینه یا دیگر اهداف را دنبال می کنند.

موسیقی راک بیش از هر موسیقی دیگری به فرمی جهانی در موسیقی نزدیک شده است و تقریبا در تمام کشورها مورد توجه قرار گرفته است و به شکل های مختلف محلی ،منطقه ای و ملی اجرا می شود.با این همه موسیقی راک در کشور ایالات متحده شکل گرفته است و این کشور همواره طلایه دار تکامل موسیقیایی این موسیقی بوده است.

راک نخستین سبکی است که تکنولوژی ضبط موسیقی به آن شکل می دهد و عمدتا در قالب موسیقی ضبط شده منتشر می شود.

نوازندگان ترانه ها را باتکرار فرا می گرفتند و خود به صورت گوشی این قطعات را می ساختند. به این ترتیب این موسیقی که هیجانی بسیار در خود دارد منفعل ترین شنوندگان را به وجود آورده است که از دیگران انتظار دارند برای آنها موسیقی بسازند. با این وجود این شنوندگان با شیفتگی به این موسیقی گوش می دهند و عمیقا با فرهنگی که پیرامون این موسیقی وجود دارد ارتباط دارند.

در مورد موسیقی راک، ریتم اند بلوز و موسیقی کانتری دو سبک اصلی بودند که راک از آنها به وجود آمد و این دو بیش از آن که با سبک های متداول موسیقی مردم پسند سفید پوستان وجود مشترک داشته باشند به یکدیگر بودند. این دوران شاهد از بین رفتن برتری آمریکاییان در این گونه بود. گروه های انگلیسی،استرالیایی،سوئدی و آلمانی اکنون در سرتاسر دنیا طرفدارانی دارند. بخش عمده ای از موسیقی راک بسیار تجاری شده است و سود آوری تنها دلیل وجودی ان است.

راک از سال ۱۹۷۰ به بعد در مسیرهای مختلفی حرکت کرده است. غیر ممکن است بتوان عنوان برترین را در اشاره به یک سبک،گروه و یا مجری خاص به کار برد. سازبندی گروه های راک در این دوران توسعه یافت تا نه تنها گیتار الکتریک و درامز بلکه سینتی سایزر ها و دیگر سازهای الکترونیک را شامل شود.

یک منبع معتبر برای مطالعه موسیقی راک:

در مورد موسیقی راک می شود ساعت ها صحبت کرد و صفحه ها مقاله نوشت. همیشه برای یک سبک خیلی ها به دنبال کتاب های مرتبط می گردند تا با تاریخ و همچنین ساختار آن سبک آشنا بشوند. در مورد موسیقی راک به شما کتاب سرگذشت موسیقی راک اثر پیتر ویک را پیشنهاد می کنم. در این کتاب بسیار مفصل به تاریخ موسیقی راک پرداخته اینکه چگونه شکل گرفت و چه تحولاتی را تا به امروز به خود دیده است.ضمن اینکه در مقالات بعدی بیشتر راجع به راک و ساختارش صحبت می کنیم.

این مقاله متعلق به سایت آموزش موسیقی چارگاه می باشد.

مدیریت سایت وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *