صفحه اصلی / تئوری موسیقی / سیر تا پیاز تئوری موسیقی
کانال تلگرام چارگاه
تئوری موسیقی
تئوری موسیقی

سیر تا پیاز تئوری موسیقی

تئوری موسیقی چیست؟

تئوری موسیقی در واقع علمی است که بر روی قواعد اصلی و پایه ای موسیقی مطالعه می کند. به کسی که این علم را بررسی می کند تئوریسین می گویند.

 

تئوری موسیقی به زبان ساده
تئوری موسیقی قواعد اولیه ی زبان موسیقی

تئوری موسیقی طی سال ها تلاش تئوریسین ها در عرصه ی موسیقی تغییرات بسیاری را کرده است به نوعی قرن به قرن کامل تر شد تا اینکه به شکل امروزی در آمد… چیزی که ما امروز از تئوری موسیقی میبینیم درواقع تلاش این افراد در موسیقی است.

تئوری موسیقی پیوند قوی با اصول آهنگسازی و تنظیم دارد درواقع موسیقی به مانند یک ساختمان بزرگ است که پایه های آن تئوری موسیقی می باشد و بدون این پایه ها بررسی اجزای دیگر امکان پذیر نیست. همه میدانیم موسیقی یک زبان جهانی است دو یا چند نفر با دانستن قواعد هر زبانی می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند جالب است این زبان فارغ از رنگ پوست و نژاد در واقع در تمام دنیا قابل فهم است چرا که هر کسی که بشنود میتواند با صدا ارتباط برقرار کند به هر حال قواعد این زبان را باید در تئوری موسیقی یافت.

تئوری موسیقی به زبان ساده موسیقی یک زبان جهانی
موسیقی یک زبان جهانی است

تئوری موسیقی و نوازندگی

تئوری موسیقی یکی از آن مواردی است که بسیار به پیشرفت یک نوازنده کمک می کند چرا که یک ساز جنبه های پنهانی دارد که در کنار تمرین اگر قواعد موسیقی را نیز بداند سرعت پیشرفتش چندین برابر می شود چرا که میداند چه چیزی را اجرا می کند و آنچه را که در ساز خود به عنوان تکنیک به کار می برد را بهتر می شناسد و درک می کند.

تئوری موسیقی به زبان ساده و نوازندگی
تئوری موسیقی باعث درک بیشتر نوازنده می شود

تئوری موسیقی آیا صرفا اسامی نت ها و آکورد ها است؟!

یکی از دلایلی که خیلی ها امتناع مب کنند تئوری موسیقی را یاد بگیرند و می خواهند مستقیما وارد آهنگسازی و تنظیم شوند این است که حالا چون اسامی نت ها یا آکورد ها را می دانند آنهم دست پا شکسته دیگر نیازی به ادامه نیست و بهتر است وارد مبانی کاربردی موسیقی شوند!! این دیدگاه در کشور ما متاسفانه روز به روز در حال گسترش است و نتیجه اش افزایش موزیسین هایی هست که اصلا سواد موسیقی ندارند نتیجه ی بدتر این موضوع زمانی است که افراد کاراهای بی کیفیت تولید می کنند و روانه ی بازار موسیقی می کنند!

تئوری موسیقی مطالبی دارد که واقعا سخت و کاربردی هستند اگر غیر از این بود که هر کس بدون درک و یادگیری آن باید وارد آهنگسازی میشد خب دیگر چه نیازی به این همه کتاب و این همه مطالب راجع به تئوری موسیقی بود!اصن چرا در دانشگاه های بزرگ موسیقی تدریس می شود؟!!

تئوری موسیقی را صرفا اسامی نت ها ندایند این دیدگاه دیدگاه کسانی است که از مقابله با مفاهیم سخت موسیقی ترس دارند و می خواهند ره صد ساله را یک شبه طی کنند!

تئوری موسیقی و مبانی آن:

اگر بخواهیم مبانی تئوری موسیقی را بررسی کنیم واقعا در یک مقاله جا نمی گیرد! ابتدایی ترین مطلبی که در تئوری مورد بررسی قرار می گیرد اسامی نت ها است در یک پست جداگانه راجع به این موضوعع در سایت صحبت کرده ام …

به طور کلی باتوجه به سه المان اصلی موسیقی ملودی و ریتم و هارمونی مطالب دسته بندی می شوند مثلا در قسمت ملودی ما علاوه بر اسامی نت ها مواردی مثل: فواصل و گام ها و… مورد بررسی قرار می گیرد در قسمت ریتم به همین شکل در قسمت هارمونی هم نیز به همین شکل یکی از دلایل این بررسی ها درواقع رسیدن به این هدف است که هنرجو بتواند اصول کاربردی هر بخش را که خود را در آهنگسازی و مبانی بالاتر نمایان می کند را راحتر و بهتر درک و فرابگیرد…

چگونه مفاهیم سخت تئوری موسیقی را درک کینم؟

از آنجا که اکثر مطالب موسیقی به شدت خشک و سخت هستند برای اکثر افراد درک این مفاهیم سخت به نظر می رسد البته کاملا طبیعی است که چنین باشد چرا که ما تا مطلبی برایمان تصویر مناسب نداشته باشد نمی توانیم درکش کنیم زمانی که بامفهومی سروکار داریم که تصویر سازی برای آن بسیار سخت است نمی توانیم انتظار داشته باشیم در نگاه اول آن مطلب را درک کنیم.

در زمینه ی تئوری موسیقی و هارمونی کتاب های زیادی وجود دراد چرا هر چه می خوانم متوجه نمی شوم؟

یکی از دلایلی که این کتب را می خوانید و متوجه می شوید به دلیل آن است که مطالب باید به صورت آموزشی ارائه داده شود خب کتب موجود از لحاظ محتوایی کامل هستند اما برای کسی که تئوری را میداند!! یعنی می خواهد به عنوان یک مرجع اطلاعات خود را کامل کند اما کسی که می خواهد از صفر شروع کند و یادبگیرد قطعا یک کتاب با فرمت “مرجع بودن” نمی تواند کمک کند چرا که ما در فرمت آموزشی خیلی از مفاهیم را نباید به هنرجو انتقال دهیم دلیلش هم سردرگمی فرد است به طور خلاصه یک فردی که میخواهد یادبگیرد باید در یک فرمت آموزشی این مطالب را فرابگیرد…

سایت آموزش موسیقی چارگاه بهترین مرجع آموزشی برای یادگیری تئوری موسیقی:

تیم چارگاه مدتها در تلاش بود تا یک فرمت آموزشی مناسب برای تئوری موسیقی و هارمونی را در سایت اجرا کند باتوجه به اینکه خیلی ها علاقه ی زیادی دارند تا تئوری موسیقی و هارمونی را اصولی یادبگیرند اما بدلیل وجود مفاهیم مشکل در موسیقی ازین کار صرف نظر می کنند سایت چارگاه در اقدامی متفاوت و آموزشی دوره ی آنلاین نامحدود تئوری و موسیقی را در سایت Chargah.ir برگزار کرد در این دوره هنرجو با صرف کمترین هزینه وارد یک دوره ی نامحدود آنلاین می شود و هر آنچه که در مورد تئوری و هارمونی باید بداند را فرامیگیرد از صفرترین مطالب تا پیشرفته ترین مطالب ، یکی از اهداف بلندپایه ی سایت چارگاه با این اقدام ایجاد علاقه و تشویق کردن افراد به منظور شکستن سنت اشتباه فرار از یادگیری تئوری موسیقی برای آهنگساز شدن در کشور است.

ویژگی دوره ی آنلاین نامحدود تئوری موسیقی چیست؟

در این دوره با زبانی بسیار ساده و قابل فهم کلیه ی مفاهیمی که شما احتیاج دارید بدانید توضیح داده ایم در کنار این مزیت بزرگ در دوره اگر شما سوالی در هر درس داشته باشید به طور کامل پشتیبانی می شوید آنهمبدون محدودیت زمانی… علاوه بر اینها مطالب با بروز رسانی ویژه ای که می شوند دوره به یک کلاس درس نامحدود آنلاین تبدیل شده است…

 

 چرا دوره آنلاین تئوری موسیقی سایت چارگاه توصیه می شود؟

آموزش اصولی و پایه ای عملکرد ما است نه شعار ما!! سایت آموزش موسیقی چارگاه چون از پایه و صفر شروع به آموزش اصولی می کند و تمام آنچه را که یک فرد موزیسین احتیاج دارد را برآورده می کند تبدیل به یک سایت استاندارد و آموزشی در این عرص شده است و تلاش خود را می کند این روند را به بهترین شکل ممکن ادامه دهد و روز به روز پیشرفت کند… 

آموزش اصولی و پایه ای عملکرد ما است نه شعار ما…

چگونه می توانم در دوره ی آنلاین تئوری و هارمونی موسیقی سایت آموزشی چارگاه شرکت کنم؟

باتوجه به سختی ثبت نام در سایت ها ما این مسیر را برای شما راحت کرده ایم شما می توانید زیر ۱ دقیقه ثبت نام خود را در سایت انجام دهید و یکبار برای همیشه مبلغی را پرداخت و وارد دوره های نامحدود آنلاین سایت موسیقی چارگاه شوید…

منبع: سایت آموزش موسیقی چارگاه

دوره آهنگسازی و تنظیم

دوره هارمونی و تئوری موسیقی

 

 

کانال تلگرام چارگاه-@chargah

این مطالب را نیز ببینید!

سلفژ و نت خوانی را با نرم افزار فوق العاده Perfect Ear تمرین و تقویت کنید!

سلفژ و نت خوانی را با نرم افزار فوق العاده Perfect Ear تمرین و تقویت کنید!

سلفژ و نت خوانی را با نرم افزار فوق العاده Perfect Ear تمرین و تقویت …

10
دیدگاه بگذارید

avatar
3 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
سینا اسحاقیشهرامmohsenEHSANMamad Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Mamad
Guest
Mamad

عزیز من میخام دوره امکزشی اهنگسازی و تنظیم رو بخرم .اموزشش با اف ال هست؟یعنی فضای کاریمون با اف ال باشه بهتره .من یک کیبورد خریدم که باهاش کارا میدی کیبورد رو انجام بدم.در کل میدی کیبورد میتونه کمکی کنه؟

EHSAN
Guest
EHSAN

سلام آقای اسحاقی. میخواستم ازتون بپرسم که قبل از تهیه دوره آهنگسازی و تنظیم باید دوره تعوری و هارمونی رو پشت سر بزارم یا اینکه داخل همون دوره آهنگسازی و تنظیم هم از تعوری توضیحاتی رو دادین . و سوال دوم من دوره ها و بسته های آموزشی زیادی از اف ال استدیو رو تهیه کردم اما داخل هیچ کدوم توضیحات کاملی راجب کار با vstها و پلاگین های خود اف ال استدیو رو نداده . داخل دوره شما در این مورد و روش استفاده ازشون رو توضیح دادین .

mohsen
Guest
mohsen

با سلام خداقوت خدت دوست عزیز تو دوره ی آهنگسازی و تنظیم ما با کاربرد تئوری و هارمونی سروکار داریم یعنی وارد چرایی ها نمیشیم چرا که اونجا بیشتر میخوایم بدونیم چه جوری مفاهیم کاربرد دارن بنابرین پیشنهاد میکنم هر دو دوره رو موازی پیش ببرید تا به نتیجه ی مطلوب برسید راجع به وی اس تی ها و پلاگین ها بعد از گذروندن دوره ی مقدماتی به صورت تخصصی وارد سنتی سایزر ها میشیم که مطالبش بیس همشونه و هرکدوم تخصصی توضیح داده میشه شما تو این دوره خیلی از خطوط مهم مثل بیس مثل ریتم سازی اینارو یادمیگیرید… Read more »

شهرام
Guest
شهرام

سلام خسته نباشید یه سوال دارم ممنون میشم کامل توضیح بدید ایا هارمونی کلاسیک با پاپ فرق داره منظورم محدودیت های کلاسیک کثل پنجم موازی یا اکتاو در پاپ هم انجام میشه میخواستم بدونم چوون مهمه واسه شرکت تو کلاساتون بدونم