منوی دسته بندی

ارگ را بهتر بشناسید-بررسی ویژگی های ساختاری این ساز

ارگ را بهتر بشناسید-بررسی ویژگی های ساختاری این ساز- سازهای شستی دار بادی

ارگ را بهتر بشناسید-بررسی ویژگی های ساختاری این ساز

در پست مربوط به معرفی پیانو و کیبورد گفته شد که یکی از سازهای کیبوردی ارگ می باشد.اما به راستی ارگ چه ویژگی هایی دارد. بسیاری ارگ را به خوبی نمشناسند. در این مقاله می خواهم ارگ را بررسی کنم. منابع این مقاله کتاب های ساز شناسی پرویز منصوری و آموزش پیانو و کیبورد بلیک نیلی می باشد.

ویژگی های ساختاری آن:

ارگ را یکی از بزرگترین سازهای موسیقی می دانند به خاطر ویژگی هایی که دارد. در کلیسا ها ارگ را در محراب تالار عبادت کار می گذارند و به نوعی جزئی از بنای کلیسا می باشد. این ساز جزو ساز های بادی بدون زبانه می باشد. این ساز دارای کلاویه می باشد یعنی کلید هایی شبیه آنچه که در پیانو دیده اید. هر صدا در ارگ حاصل فشردن یک کلاویه می باشد که در نتیجه ی فشار دادن یک کلید ارگ دریچه ی هوا باز می شود و از لوله ی صوتی که مربوط به کلید است عبور می کند، نتیجه ی این فرایند تولید صوتی است که به آن صدای ارگ می گوییم.

ارگ کلیسا بزرگترین ساز آکوستیک دنیا

ارگ کلیسا بزرگترین ساز آکوستیک دنیا

هوا چگونه تولید می شود؟

هوا در ارگ به وسیله ی یک دستگاه مکانیکی یا یک موتور الکتریکی تولید می شود و به پشت دریچه ها فرستاده می شود. درواقع این ساز جزو سازهای شستی دار بادی می باشد.

کلید های ارگ در دو، سه و یا چهار ردیف به صورت طاقچه مانند روی هم قرار گرفته اند. در جلوی پای نوازنده  نیز به مانند پیانو دو ردیف پدال قرار گرفته است که اگر نوازنده با پاهای خود آنها را فشار دهد صوتی بسیار بم از هر یک به به وجود می آید. این پدال ها با آنچه که در پیانو دیده اید کاملا فرق دارد.

وسعت صدایی این ساز چقدر است؟

ارگ بزرگ چیزی حدود نه اکتاو وسعت صدایی دارد که گستره ی صوتی بسیار زیادی است.

ارگهای برزگ و کوچک:

از این ساز نمونه های کوچک نیز ساخته شده است که قابل حمل نیز می باشند در داخل این نمونه سازها مخازن باد تعبیه شده است که دم ان زیر پاهای نوازنده است و هیچ پدالی نیز ندارد و نیز برخلاف نوع بزرگش یک ردیف شستی دارد. ضمن اینکه وسعت کمتری نسبت به نوع بزرگ دارد.

ارگهای الکترونیکی:

با پیشرفت تکنولوژی نوع الکترونیکی این ساز نیز روانه بازار شده است که صوت در آن توسط دستگاه های الکترو آکوستیکی تولید می شود و از چهار تا هفت اکتاو نیز موجود می باشد.

ارگهای الکترونیکی

ارگهای الکترونیکی

توضیحات بیشتر راجع به اُرگهای بادی:

در پست های دیگر سایت گفته شد که آکوستیک یعنی غیر الکتریک این فقط به معنی این نیست که ساز باید حتما سیم داشته باشد. این درحالی است که ارگ بادی یک ساز کلاویه دار آکوستیکی می باشد.اما مکانیزم صوت در آن به جای زه یا سیم ، لوله های صوتی می باشد که از طریق دمیدن هوا تولید صوت می کند.

ارگهای بادی از جمله بزرگترین و پیچیده ترین سازها به شمار می آیند.که تعداد زیادی لوله های صوتی در اندازه های مختلف دارند و از همه جالب تر اینکه هر لوله صدای منحصر به فردی دارد!

هر چه لوله بزرگ تر باشد صدا بم تر می باشد برعکس هر چه لوله نازک تر باشد صدا زیر تر می باشد.

ارگهای بادی در کلیسا چند ردیف کلاویه

ارگهای بادی در کلیسا چند ردیف کلاویه

برای شنیدن آثاری که برای ارگ نوشته شده اند می توانید آثار باخ را بشنوید. که بسیار زیبا می باشند.

برای یادگیری ساز پیانو می توانید با تهیه ی دوره آموزش پیانو و کیبورد این ساز را به شکلی اصولی یادبگیرید. این دوره بسیار دوره استانداردی است چرا که مدرس بسیار ساده و روان پیانو را در سبک های مختلف تدریس کرده است. سبک های راک،جاز،پاپ،بلوز و کلاسیک در رابطه با این دوره باید گفت که این دوره ساعت ها ویدئو آموزشی دارد. از همه مهمتر کتاب و تمرین می باشد که بسیار این دوره را از لحاظ آموزشی استاندارد کرده است.

برای تهیه ی این دوره کلیک کنید.

این مقاله متعلق به سایت آموزش موسیقی چارگاه می باشد.

مدیریت سایت وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *