صفحه اصلی / مقالات / آهنگسازی یعنی چی؟
کانال تلگرام چارگاه
آهنگسازی چیست آهنگساز کیست چگونه آهنگساز شویم
آهنگسازی چیست؟ آهنگساز کیست؟

آهنگسازی یعنی چی؟

آهنگسازی و آهنگساز یعنی چی:

آهنگسازی درواقع هنری است که در طی آن یک اثر موسیقیایی خلق می شود، به کسی که این کار را انجام می دهد یعنی یک اثر را در دنیای موسیقی خلق می کند آهنگساز می گویند.

آهنگسازی چیست آهنگساز کیست
آهنگسازی و آهنگساز

آهنگسازی هنری است که با خلق و تولید اثر سروکار دارد از آنجا که انسان ذاتا علاقه دارد خود خلاق باشد اکثر علاقه مندان به موسیقی گرایش بسیار زیادی به آهنگسازی و به طبع آهنگساز شدن دارند...برخلاف باور عمومی آهگسازی  صرفا به ساخت یک ملودی ختم نمی شود یک آهنگساز باتوجه به دانش موسیقیایی خود یک اثر هنری را می سازد اثری که در آن ساختار هارمونیکی،همراهی مناسب و... وجود دارد.

آهنگسازی درواقع نقاشی صدا است براساس همین تعبیر کسی که می تواند با تکنیک ها و ذوق خود یک تصویر زیبا را در ذهن شنونده ایجاد کند آهنگساز است درواقع آهنگساز یک نقاش صداست!

آهنگسازی چیست آهنگساز کیست چگونه آهنگساز شویم
آهنگسازی نقاشی صداست
و آهنگساز نقاش صدا

آهنگسازی در طول تاریخ دستخوش تغییرات بسیاری بوده است،چه از لحاظ سبک،چه از لحاظ ساختار، آهنگسازان بزرگی در این عرصه پا نهادند و این هنر زیبا را با هنرشان شکل دادند و در هر دوره ای از تاریخ این هنر را به اوج خودش رساندند مثلا در عرصه ی موسیقی کلاسیک بزرگانی چون لودویگ فان بتهوون،ولفانگ آمادئوس موتزارت،یوهان سباستین باخ و.. که در قرن های گذشته شاهکار های بسیاری را خلق کردند هنوز هم از آثارشان به عنوان یک شاهکار هنری و آهنگسازی یاد می شود و توسط ارکستر های بزرگ اجرا می شوند (نه تنها در موسیقی کلاسیک امروزه ما این شاهکار ها را در تمام سبک ها داریم جز،راک،بلوز،الکترونیک و...) در واقع ماندگاری ذات هنر واقعی است،خصوصا اگر موسیقی باشد،آهنگسازی که بتواند یک اثر فوق العاده را خلق کند،اثرش همیشه ماندگار می شود به راستی که صدا می ماند! 

 

 

آهنگسازان بزرگ موسیقی کلاسیک
آهنگسازان بزرگ موسیقی کلاسیک نوابغ آهنگسازی جهان

آهنگسازی امروزه در دانشگاه های بزرگی در دنیا تدریس می شود دانشگاه هایی مثل Royal college of music، دانشگاه موسقی وین، Royal academy of music و... در کشور خودمان نیز با شرکت در کنکور موسیقی که هر ساله سازمان سنجش برگزار می کند علاقه مندان زیادی در دانشگاه هنر تهران به تحصیل در این رشته می پردازند..

اگر فردی بخواهد آهنگسازی کند یا به عبارتی آهنگساز شود به غیر از دانشگاه چگونه می تواند به هدف خود برسد؟

آهنگسازی پروسه ای دارد که برای رسیدن به این هدف می بایست تمام پله ها را یکی یکی بالارفته و المان های لازم را فرابگیریم

یادگیری ساز اولین قدم است:

آهنگسازی به مانند همه ی هنر های زیبایی است،بنابرین در هر هنری اگر کسی نتواند با ابزار های موجود آن ارتباط خوبی برقرار کند بدون شک نمی تواند آن هنر را به خوبی درک و خلق کند یادگیری ساز از آن دسته از ملزوماتی است که یک فرد آهنگساز باید دوره های آن را بگذراند در اینجا منظور نوازنده چیره دست و حرفه ای شدن نیست چرا که بسیاری از آهنگسازان هستند که نوازنده خوبی نیستند هدف آشنایی و درک خود موسیقی است چراکه ساز باعث می شود موسیقی برایمان ملموس تر قابل درک تر شود.( این نکته حائز اهمیت است که هدفتان چیست اگر هدف نوازنده شدن است خب باید ساز یاد بگیرید اما اگر هدف آهنگسازی است بهتر است روی آن متمرکز شوید اگرچه که هر دوی آنها نیز میسر است اما همه نمی توانند!)

آهنگسازی چیست آهنگساز کیست چگونه آهنگساز شویم نوازندگی در آهنگسازی
آهنگسازی-یادگیری ساز در موسیقی

هستند کسانی که بدون یادگیری ساز وارد این عرصه می شوند و نمی توانند آنگونه که باید و شاید اثر زیبایی را خلق کنند و باعث پایین آمدن سطح کلی موسیقی کشور می شوند متاسفانه این رسم در حال کسترش است!!!

آهنگسازی و تئوری موسیقی:

وقتی کسی داستانی را می سراید در کنار خلاقیت باید حروف القبای و به طور کلی زبان مورد نظر خود را بداند این موضوع در تمام حوزه ها وجود دارد کسی که می خواهد آهنگسازی کند باید زبان موسیقی را بداند زبان موسیقی همان تئوری و هارمونی موسیقی است در این حرفه شما می خواهید یک اثر با ساختار صحیح را خلق کنید،اینکه چرا ساختار صحیح اهمیت بالایی دارد برمیگردد به تاثیر گذاری آن اثر هر چه اثر خلق شده از لحاظ ساختاری قوی تر باشد آن اثر قوی تر است در واقع آهنگساز یک اثر با ساختار هارمونیکی قوی را میسازد و گاها برایش حتی سازبندی مناسب را نیز در نظر می گیرد و... چنین کارهایی نیاز به پایه ی قوی در موسیقی دارد و آن پایه در تئوری و هارمونی پرورش می یابد...

دوره هارمونی و تئوری موسیقی

آهنگسازی بر مبنای اصول:

بعد از آنکه یک فرد سازی را فراگرفت و در تئوری به یک سطح استانداردی رسید حال باید اصول آهنگسازی را فرا بگیرد این اصول درواقع شامل نحوه ی ساخت ملودی ، نوشتن همراهی مناسب،سازبندی و در نهایت خلق ساختار هارمونیکی قوی را شامل می شود بارها گفته ام بسیاری از افراد هستند که نمی توانند حتی دو میزان نت نویسی کنند اما خود را آهنگساز می دانند!

آیا این حرفه صرفا خلق نغمه است؟

در کشور ما یک تفکر اشتباه وجود دارد که هر کس نغمه خلق می کند خود را جزو آهنگسازان به حساب می آورد در صورتی که در واقعیت به این افراد صرفا می توانیم بگوییم ملودین یا نغمه پرداز!! کسانی که دانش نت نویسی ندارند و برای خلق ملودی تنها از صدا استفاده می کنند این افراد همان طور که گفته شد تنها ملودین یا نغمه پرداز  هستند.

آهنگسازی و جامعه شناسی:

کسی که حرفه ای در این حوزه فعالیت می کند باید نسبت به وقایع اطرافش آگاه باشد به عبارتی جو موجود در جامعه ی خود را بشناسد و براساس امواج رفتار ها حرکت کند مثلا در یک برهه ای از زمان تعداد افراد زیر بیست سال بیشترین تعداد را در آن جامعه دارند خب آهنگساز باید این موضوع را در موقع خلق اثر در نظر بگیرد که اکثر مخاطبناش زیر بیست سال هستند! این موضوع اهمیت این هنر را نشان می دهد! آهنگسازی که هروز روزنامه ها و اخبار و خلاصه اطرافش را به اصطلاح دید میزند هنرش خریدار بیشتری دارد چرا که میداند کی و کجا و چگونه باید اثری را خلق کند!!

آهنگسازی چیست آهنگساز کیست چگونه آهنگساز شویم
آهنگسازی-اهمیت توجه به جو جامعه برای آهنگساز

آهنگسازی و استعداد:

بدون شک کسی که در هر کاری استعداد دارد قطعا موفق خواهد شد هستند کسانی که دانشگاه رفته اند اما در حوزه ی کاری خود مثلا آهنگسازی، آهنگساز خیلی خوبی نیستند درواقع در اینجا باید گفت اهمیت استعداد سهم زیادی در آهنگساز شدن فرد دارد اما خیلی ها این جمله را به اشتباه تعبیر می کنند گمان می کنند چون استعداد دارند دیگر نباید اصولی پیش بروند در صورتی که استعداد شرط لازم است ولی نه کافی قرار نیست چون استعداد دارید از اصول فاصله بگیرید!! چرا که ممکن است آن استعداد در جهت منفی رشد کند در اینجا رشد کردن مفهوم کلیدی به حساب می آید کسی که استعداد دارد مجوز ورود در دستش است اما تضمینی برای رشد صحیحش وجود ندارد!! شاید با آن مجوز اشتباه پرورش یابد!

البته موارد زیادی وجود دارد که میتوان به آن اشاره کرد سالها است که خلا یک پرورش درست در آهنگسازی و به طبع موسیقی دیده می شود افراد علاقه مند و با استعداد به دلیل قرار گیری اشتباه در این مسیر باعث سوزاندن استعداد خود می شوند و افراد باتجربه بدلیل آموزش های غلط مسیر اشتباه را برای علاقه مند هموار می کنند تا چیزی را در این مورد درست کنند...

آهنگسازی چیست آهنگساز کیست چگونه آهنگساز شویم
آهنگسازی بیش از هر چیزی نیاز به قدم های اصولی دارد

ما در سایت آموزش موسیقی چارگاه حاصل بررسی ها و مطالعات خود را به صورت دوره های تخصصی در زمینه آهنگسازی در آورده ایم و بستری را فراهم کرده ایم تا کسانی که به آهنگسازی علاقه دارند بتوانند از پایه این هنر زیبا را فرا بگیرند و ماحصل همه ی اینها دوره ی آنلاین تخصصی قدم به قدم آهنگسازی و تنظیم می باشد که در این دوره خیلی از سوالات در مورد اینکه:

چگونه آهنگسازی کنید؟

چگونه ملودی زیبا و اثرگذار خلق کنید؟

چگونه برای ملودی خود همراهی مناسب بنویسید؟

چگونه از اصول تئوری و هارمونی به شکلی کاربردی در آهنگسازی استفاده کنیم؟

بزرگان موسیقی چگونه آهنگسازی می کردند؟

و....

 

آهنگسازی درواقع هنر ساخت ماشین زمان به حساب می آید بله ماشین زمان چرا که آهنگساز با فضاسازی های هنرمندانه و خلاقانه اش در دنیای صدا می تواند یک اثر را به وجود آورد طوری که ما را به گذشته حال و آیند ببرد این هنر در کنار استعداد دانش اصولی و... را نیاز دارد یک فرد باید قدم به قدم تک تک این پله ها را بگذراند تا به هدف خود که آهنگساز شدن است برسد.

منبع: سایت آموزش موسیقی چارگاه

دوره آهنگسازی و تنظیم

 

کانال تلگرام چارگاه-@chargah

این مطالب را نیز ببینید!

ولفگانگ امادئوس موتزارت زندگی نامه به همراه بررسی فعالیت های هنریش

ولفگانگ امادئوس موتزارت زندگی نامه به همراه بررسی فعالیت های هنریش

موتزارت -ولفگانگ امادئوس موتزارت زندگی نامه به همراه بررسی فعالیت های هنریش در پست های …

20
دیدگاه بگذارید

avatar
8 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
سینا اسحاقیعلیرضا رحیمیفرهودهانیابوالفضل Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
محمدرضا
Guest

با سلام. بسیار عالی. استفاده کردیم. سایت خوبی دارین. من فارغ التحصیل رشته مهندسی هوافضا هستم، اما علاقه بسیاری به موسیقی و خصوصا خوانندگی و آهنگسازی دارم. در عرصه خوانندگی به صورت نیمه حرفه ای وارد شده ام و آلبوم هم دارم. نیاز دیدم که برای بالا بردن سطح دانش خودم از موسیقی و پختگی بیشتر در خوانندگی، به عرصه سازها و آهنگسازی هم ورود کنم. البته مدت ا پیش دوره کوتاهی با ساز گیتار آموزش دیده ام. به نظرم این دو کار خوانندگی و آهنگسازی مکمل هم هستند، اگر طبع ترانه سرایی و شاعری هم خوب باشد که پکیج… Read more »

sad
Guest
sad

سلام.
در ابتدا باید ازتون تشکر کنم بابت سایت خوبتون. من فارغ التحصیل رشته معماری هستم و دوست دارم با یه تلاش ۷ ساله به یک آهنگساز تبدیل بشم. چون سنم زیاده و دیر از علاقه ی خودم مطلع شدم نمی دونم باید قیقا چیکار کنم و از کجا شروع کنم . سازی که واقعا بهش علاقه دارم بیانو هستش قصد تهیه دوره را داشتم اما قبلش می خواستم بدونم که برای شروع حدود چند سال باید برای یاد گیری ساز زمان بزارم و مطلب دیگه از ۲۲ سالگی اصلا اینکار شدنیه و اگر آره ممنون میشم یه راهنمایی بکنید

ابوالفضل
Guest
ابوالفضل

باسلام و تشکر از مطالب مفید و کاربردیتان. سوالم اینه که بنده تنبک بصورت حرفه ای مینوازم و از حیث پارلاتی هم قویم گوش خوبی هم دارم اما مشکل بنده اینجاست که آیا برای آهنگسازی(سبک کلاسیک و ایرانی)حتما باید ساز تخصصی پیانو باشد؟چون شرایط تهیه و تمرین پیانو را ندارم همچنین با توجه به اینکه من میخوام سبک کلاسیک و سنتی کار کنم ساز ایرانی هم حتما باید باشم بخاطر مسایل ربع پرده وایناحالا میخوام بدونم اگه یه ساز ایرانی انتخاب کنم که مشکلی پیش نمیاد؟

هانی
Guest
هانی

سلام خسته نباشید،میخواستم بدونم یه خانوم هم میتونه وارد کار آهنگسازی بشه و موفق بشه؟چرا اصلا آهنگساز خانم معروف نداریم؟

فرهود
Guest
فرهود

سلام،من اصلا به موسیقی ایرانی چه سننتی ،پاپ اصلا علاقه ندارم،اگه بخوام برای شروع از پایه موسیقی رو شروع کنم،بگم که من به soundteack علاقه دارم ،چون سینما دوست دارم میخوام اهنگسازی در قالب فیلم باشه،توی ایران میشه،یا باید رفت؟موسیقی که بر پایه شعرسرایی ومرثیه سرایی هست،در ایران فکر نکنم با کتاب پوتراب ومنصوری بشه شروع کرد،اهنگسازانی مثل هانزیمر،جمیز هورنر،واستاد جو هیساشی معروف،مدل کارشون با ما فرق میکنه شما راهنمایی کن من ۳۸ سال دارم میشه ،راه اینها رفت یا وقت تلف کردن

فرهود
Guest
فرهود

دوست عزیز میشه تلفنی از شما مشاوره گرفت

فرهود
Guest
فرهود

سلام،عیدتون مبارک،من دیر ایمیل چک کردم،پس برای شروع به ترتیب اول مبانی ودوم تئوری،سوم هارمونی،این ترتیب یادگری موسیقی به چه صورته،میشه بدون ساز توی خونه یاد گرفت،برای شروع اول کدوم مبحث وترتیب بندی،به چه صورته موسیقی،چه کتابی،نیاز هست تلفنی سوال کنم

علیرضا رحیمی
Guest
علیرضا رحیمی

سلام و خسته نباشید خدمت شما..من یک نوجوان ۱۷ ساله هستم که به شدت به موسیقی و آهنگسازی علاقه دارم یعنی تموم زندگیم شده موسیقی ولی افسردگی گرفتم چون نمی دونم باید چیکار کنم چون میترسم موفق نشم و از شما خواهش دارم کمکم کنید راهنماییم کنید .