منوی دسته بندی

آموزش گیتار زدن – چگونه اکوردها را اجرا کنیم؟

آموزش گیتار زدن - چگونه آکورد ها را اجرا کنیم - نکات مهم از انگشت گذاری تا نواختن یک آکورد

آموزش گیتار زدن – چگونه اکوردها را اجرا کنیم؟

در مقالات قبلی راجع به نکات ریز و درشت ابتدایی گیتار مفصل صحبت شد. در آموزش گیتار زدن موارد پایه ای بسیار مهم می باشد. ابتدا شما می بایست با نحوه ی گرفتن گیتار آشنا شوید که در مقالات قبلی توضیح داده شد. بعد از آن آشنایی با نحوه ی مضراب زدن و استفاده از انشگتان دست چپ و راست ونمودار آکورد ها و تبلچر می باشد که جزو مطالب مهم و ابتدایی است. البته در مقالات آینده باز هم در مورد این موارد مقالاتی خواهیم داشت. حال که شما با نحوه ی انگشت گذاری و مضراب زدن آشنا شدید می خواهیم در آموزش گیتار زدن به شما آموزش دهیم چگونه یک آکورد را اجرا کنید.البته این مبحث بسیار گسترده می باشد اما خب به صورت خلاصه و کوتاه در این مقاله توضیحات ابتدایی داده می شود.

نکات ابتدایی اجرای آکوردها:

آکورد ها بارها گفته شده اجزای تشکیل دهنده ی بیشتر قطعات می باشد. براساس تعریف که قبلا در مقالات قبلی آموزش گیتار زدن هم توضیح داده شده است که آکورد اجرای همزمان نت ها می باشد.حال وقتی می خواهیم همزمان نت ها را روی سازی مثل گیتار اجرا کنیم می توانیم به شکل های مختلف این کار را انجام دهیم. از طریق مضراب زدن یا با استفاده از انگشتان یعنی کشیدن ناخن ها روی سیم ها به صورت سریع و یکپارچه یا کندن انگشتان با استفاده از تک تک انگشتان دست راست یا حتی در برخی موارد کوبیدن روی سیم ها با استفاده از انگشتان دست باز یا مشت شده! البته این کار کمتر اتفاق می افتد مگر آنکه عضو یک گروه هوی متال باشید! ولی خب نمی توانید صرفا دسته ای از چند نت را باهم به صدا در آورید. باید گروهی از نت ها را که تنظیم های معنادار موسیقیایی سازماندهی شده اند بنوازید. در مورد گیتاریست ها این امر به معنای فراگیری برخی از فرم های آکوردی دست چپ است. که در آموزش گیتار زدن به شما گفته می شود و شما یاد میگیرید.

پس از یادگیری اصول نت نویسی استاندارد و خواندن تبلچر و نمودار آکورد ها کم کم نواختن گیتار را شروع کنید در آموزش نواختن گیتار معمولا پس از این موارد به هنر آموزش نواختن آکورد های ساده را آموزش می دهند البته پس از آنکه موارد ابتدایی را به خوبی درک و یادگرفتید. بنابرین با یادگیری اصول خود را آماده ی نواختن آکورد ها کنید.

در ابتدا انگشت گذاری شاید کمی سخت باشد به همین دلیل گرفتن آکورد ها شاید برای شما در ابتدا سخت باشد بنابرین قبل شروع آن حتما مطمئن باشید تمرینات انگشت گذاری را به خوبی انجام داده اید. در آموزش گیتار زدن به افراد تمریناتی برای انگشت گذاری داده می شود همان طور که گفته شد در ابتدا خیلی ها برایشان گرفتن آکورد ها سخت است و ممکن است صدای واضحی از سازشان در نیاید! به همین دلیل اصلا دلسرد نشده و به تمرینات ادامه دهید. کم کم شاهد این خواهید بود که زود برایتان راحت می شود.

در ابتدا می توانید برای تسلط یافتن بر نواختن آکوردها انگشتانتان را همزمان برای تشکیل پوزیسیون آکورد گیری جا به جا کنید. یک روش خوب برای یادگیری و بهتر جا افتادن آکورد گیری این است که انگشتانتان را در ابتدا یکی یکی روی فرت ها بگذارید چرا که در گیتار شما باید همزمان براساس نت های هر آکورد و شکل صحیح هر آکورد یک آکورد را روی دسته ی گیتار بگیرید بنابرین با در ابتدا اگر نمی توانید همزمان از انگشتانتان استفاده کنید اصلا نگران نباشید ابتدا یک به یک سپس وقتی راه افتادید همزمان این کار را انجام دهید:

اجرای آکورد میE  به عنوان مثال:

  • ابتدا سیم سوم و فرت اول را با انگشت اشاره خود کمی فشار دهید. به اندازه ای فشار وارد کنید که انگشتانتان از روی سیم جا به جا نشوند. در ابتدا ممکن است فشار بیش از حدی روی سیم ها وارد کنید!مطمئن باشید بقیه ی انگشتانتان در وصعیت مناسبی قرار گرفته اند.

  • آموزش گیتار زدن - نمودار آکورد E

    نمودار آکورد E

  • سیم پنجم و فرت دوم را با انگشت میانی خود یعنی انگشت دوم فشار دهید.بازهم به اندازه ای فشار دهید که انگشتان روی سیم جا به جا نشوند.

  • وقتی دو انگشت خود را روی سیم قرار دادید یک آکورد را تشکیل داده اید وقتی سیم ها را همزمان مرتعش کنید با مضراب زدن یا انگشتان صدای حاصل صدای یک آکورد است اما برای آکورد می ما یک انگشت دیگر هم نیاز داریم و آنهم انگشت سوم یا انگشت حلقه که باید سیم چهارم و فرت دوم را فشار دهید. طوری سیم ها را با سه انگشت فشار دهید که به سیم های مجاور برخورد نکنند انقدری فشار دهید که جا به جا نشوند.

وقتی که در آموزش گیتار زدن نحوه ی انکشت گذاری یک آکورد را یادگرفتید حال می توانید با اجرای سیم ها صدای آنرا بشنوید:

در شکل زیر می توانید آکورد می را پس از انگشت گذاری طبق انچه که گفته شد ببینید. حال وقتی انگشتان در موقعیت صحیح قرا گرفتند می توانید همه ی سیم های گیتار را با دست راست باهم اجرا کنید تا صدای آکورد می(E)  را بشنوید.

آموزش گیتار زدن - نحوه ی انگشت گذاری صحیح آکورد E

آموزش گیتار زدن – نحوه ی انگشت گذاری صحیح آکورد E

در آموزش گیتار زدن یکی از مواردی که بسیار باید مورد توجه قرار بگیرد صدای شفاف گیتار و واضح آکورد ها می باشد. اینکه با اجرای آکورد ها صدای زنگ دار تولید نشود.صدای زندک دار و گز و… به این دلیل ایجاد می شود که انگشت گذاری به خوبی صورت نگیرد. مثلا فشار زیادی روی سیم ها وارد نشود انوقت صدای زنگ دار می شنوید. یا اینکه انگشتانتان با سیم مجاور برخورد کرده باشد که در این صورت صدایی شفاف و مناسبی از آکورد ها نمی شنوید. در تمام این موارد یک نکته را باید به بخوبی رعایت کنید آن هم این است که طوری انگشت گذاری را انجام دهید که صدای آکورد شفاف و واضح شنیده شود در واقع تمام سیم ها چه سیم های آزاد چه سیم هایی که انگشت گذاری شده اند واضح صدایشان شنیده شوند. بدون هیچ گونه صدای زنگ داری و یا صدای اضافه و بدی!

در آموزش گیتار زدن نکات پیرامون گرفتن آکورد ها فراوان است. دراین مقاله بخشی از نکات توضیح داده شد شما می توانید برای یادگیری بهتر و حرفه ای تر گیتار هر سه سطح آموزش گیتار را تهیه کنید که بسیار خوب و عالی گیتار تدریس شده است. سه سطح پر از تکنیک های ناب و مهم گیتار ، برای تهیه ی هر سه سطح کلیک کنید.

آموزش گیتار دوره رایگان:

همیشه یک قدم صفر وجود دارد در مورد دوره جامع توضیحات بسیار داده شده است برای اینکه هم با نحوه ی تدریس مدرس دوره جامع آشنا شوید و هم قدم صفر آموزش گیتار را بردارید دوره ی رایگانی را که متشکل از ده درس اول دوره جامع آموزش گیتار می باشد را برایتان قرار دادیم. این دوره رایگان می باشد و برای تهیه ی آن هزینه ای پرداخت نمی کنید .

ارزش این دوره بسیار زیاد است!

شاید بگویید که این دوره به خاطر رایگان بودنش خیلی به شما کمک نخواهد کرد اما همان طور که در ویدئو توضیح دادم این دوره به نوعی قدم صفر آموزش گیتار است که بسیار پر بار برای علاقمندان به یادگیری گیتار می باشد. در این دوره شما با ده درس آموزش گیتار را از صفر شروع می کنید.

آیا این دوره برای یادگیری کامل گیتار کافی است؟

بدون شک یادگیری تمام نکات و تکنیک های گیتار مستلزم ساعت ها آموزش می باشد که در دوره جامع آموزش گیتار به طور کامل به آن ها پرداخته شده است بنابرین برای یادگیری کامل گیتار توصیه می کنیم دوره جامع آموزش گیتار را تهیه کنید.

روش تهیه این دوره:

برای تهیه دوره رایگان آموزش گیتار کافی است که در سایت ثبت نام کنید و مثل تمام دوره های دیگر از فروشگاه این محصول را به رایگان تهیه کنید.

 

ویدئو توضیحات دوره آموزش گیتار رایگان:

 

[button color=”green” size=”medium” link=”https://www.chargah.ir/wp-content/uploads/2019/10/doreguitarrayegan.mp4″ icon=”” target=”true”]دانلود ویدئو[/button]

 

 

این مقاله متعلق به سایت آموزش موسیقی چارگاه می باشد.

مدیریت سایت وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *