منوی دسته بندی

آموزش گام به گام گیتار-صدای تمیز و شفاف – تکنیک تیراندو و آپویاندو چیست؟

آموزش گام به گام گیتار-صدای تمیز و شفاف - تکنیک تیراندو و آپویاندو چیست؟

آموزش گام به گام گیتارصدای تمیز و شفاف و تکنیک تیراندو و آپویاندو چیست؟

در ادامه آموزش گیتار ابتدا راجع به نحوه ی گرفتن ساز و انگشت گذاری صحبت شد فهمیدید که چگونه باید انگشت گذاری کنیم و گیتار را نگه داریم. فهمیدید که در آموزش گام به گام گیتار چیزی که برای ما مهم است رسیدن به صدای شفاف و تمیز نت ها است.

آموزش گام به گام گیتار - نحوه ی صحیح انگشت گذاری و گرفتن گیتار و تاثیرش بر صدادهی ساز

آموزش گام به گام گیتار – نحوه ی صحیح انگشت گذاری و گرفتن گیتار و تاثیرش بر صدادهی ساز

اما چه چیز هایی باعث شفافیت و تمیز اجرا کردن نت ها می شود؟

بدون شک شما اجرای نت ها همراه صدای گز را تجربه کردید! و تلاش کردید که گیتارتان این صدا را نداشته باشد! سوال اینجاست شما دقیقا روی چه چیز هایی متمرکز می شوید؟ قطعا در آموزش گام به گام گیتار بار ها و بار ها به شما نحوه ی گرفتن ساز و دست راست و چپ را گوشزد کرده اند! که حواست به ساز باشه این طور نگه دار،فلان عضله ات را منقبض نکن، ساز را فلان جور نگه ندار همه ی این ها فقط یک دلیل دارد شما برای رسیدن به صدای شفاف و اجرای تمیز آماده می شوید.

پس پاسخ سوال روشن است استایل دست چپ و راست و نگه داشتن ساز از جمله موارد اساسی در رسیدن به صدای خوب از ساز است البته بخشی از موارد!

ارتعاش سیم در گیتار:

در سلسله آموزش گام به گام گیتار به شما نحوه ی مرتعش کردن سیم را توضیح داده ایم شما یا می توانید با استفاده از پیک این کار را کنید یا با استفاده از ناخن هایتان نه گوشت نوک انگشتانتان! برای اینکه تاثیر هر کدام را بشنوید و متوجه شوید یکبار با پیک و یکبار با ناخن هایتان و یکبار با گوشت نوک ناخنتان این کار را انجام دهید.

متوجه می شوید شفافیت و رسایی صدا فرق می کنید. هر کدام یک ویژگی دارند. مثلا وقتی با گوشت ناخنتان سیم را مرتعش می کنید صدایی نسبتا غیر شفاف و نه چندان رسا می شنوید! اما وقتی با نوک ناخن های بلندتان این کار را انجام می دهید نتیجه کاملا فرق می کند و صدا رسا تر و شفاف تر می شود. و اگر با پیک این کار را کنید باز هم نتیجه ای متفاوت از دو حالت قبلی حاصل می شود.در آموزش گام به گام گیتار در ارتباط با نحوه ی نواختن سیم ها با انگشتان دو تکنیک بسیار جالب و کاربردی وجود دارد:

یکی به نام تیراندو است و دیگری آپویاندو می باشد:

یادتان باشد اگر از پیک استفاده نمی کنید ناخن های خود را با ناخن گیر کوتاه نکنید چرا که قسمت سخت ناخن وقتی بلند می شود سیم را بهتر از گوشت ناخن مرتعش می کند و در آزمایش قبلی تفاوت این دو را دید البته اگر انجام داده باشید.

تیراندو :

وقتی یک حرفه ای گیتار می نوازد سوالات زیادی پیرامون اینکه چگونه اجرا می کند ذهن ما را درگیر می کند! یکی از آنها این است که هنگام آرپژ نوازی و پاساز های سریع نوازنده چکونه سیم را مرتعش می کند و یک صدایی شفاف بدست می آورد درواقع فرم انگشتان به چه شکل است؟

تیراندو یک تکنیکی است که برای نواختن پاساژ ها و آرپژ استفاده می شود و در هر دو سبک کلاسیک و فولک نیز استفاده می شود.

نحوه ی نواختن تیراندو:

اگر جهت مرتعش کردن سیم رو به بالا است یعنی سیم را تقریبا رو به بالا مرتعش می کنید انگشت تان بر بالای سیم مجاور بعدی در هوا معلق می ماند.تا کی؟ تا وقتی که مجددا بخواهیم آن را مرتعش کنیم در واقع این تکنیک یک تکنیک ثابت است به این شیوه که انگشت تان بعد از نواختن سیم آزادانه در هوا معلق است را تیراندو می گویند.

نکته مهم:

پس از مرتعش کردن سیم انگشت دست راست آزادانه در هوا معلق می ماند.

آموزش گام به گام گیتار - تکنیک تیراندو انگشتتان پس از نواختن سیم آزادانه معلق می ماند

آموزش گام به گام گیتار – تکنیک تیراندو انگشتتان پس از نواختن سیم آزادانه معلق می ماند

کجا ها این تکنیک استفاده می شود:

در گیتار کلاسیک برای ارپژ نوازی یعنی اجرای پی در پی و پشت سر هم اجرای یک آکورد از تکنیک تیراندو استفاده می شود. در آموزش گام به گام گیتار معمولا شاید در ابتدا برای هنرجو سخت باشد برای همین سعی کنید ابتدا تیراندو را روی سیم های آزاد بدون آنکه نتی را با دست چپ بگیرید اجرا کنید. شست را بروی سیم ششم قرار دهید و با انگشتان میانی و اشاره و حلقه تیراندو را اجرا کنیم. به این صورت که اشاره سیم سوم و انگشت میانی سیم دوم و انگشت حلقه سیم اول را ضربه می زنند.

به این تکنیک ضربه زدن به شکل آزاد نیز می گویند.

آپویاندو:

این تکنیک برای آکسان گذاری روی نت های ملودی کاربرد دارد که این تکنیک منحصر به سبک کلاسیک است که در ادامه آموزش گام گام گیتار به شما آموزش می دهیم.

 

آموزش گام به گام گیتار - تکنیک آپویاندو

آموزش گام به گام گیتار – تکنیک آپویاندو

تکنیک آپویاندو به این صورت است که برخلاف تیراندو به جای آنکه سیم را با زاویه بالا ضربه بزنید به صورت کاملا افقی آنرا می نوازید یا به آن ضربه می زنید با این تفاوت که دیگر انگشتتان را آزادانه در هوا معلق نگه نمی دارید بلکه بر سیم مجاور بعدی یعنی سیم بم تر قرار می گیرد دقت کنید این به این معنی نیست سیم مجاور را نیز بنوازید بلکه آرام انگشت خود را فقط قرار دهید اصطلاحا انگشت تان باید روی سیم مجاور بنشیند.

چرا ضربه ی افقی چه اثری بر صدای تولیدی دارد؟

 

آموزش گام به گام گیتار - تکنیک آپویاندو ضربه زدن به شکلی کاملا افقی

آموزش گام به گام گیتار – تکنیک آپویاندو ضربه زدن به شکلی کاملا افقی

وقتی کاملا افقی به سیم ضربه می زنید نوع ارتعاش سیم باعث می شود بیشترین حجم صدایی از سیم تولید شود. برای همین منظور آپویاندو برای نواختن نت های ملودی بسیار مناسب است خصوصا نت هایی که باید بر آنها آکسان گذاری کرد.

 در ادامه آموزش گام به گام گیتار به ترکیب آپویاندو و تیراندو در آرپژ نوازی می پردازیم.

این مقاله متعلق به سایت آموزش موسیقی چارگاه می باشد

مدیریت سایت وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *