ریتم 6/8 را باشمارش راحت تر درک کنید- کسر میزان 6/8 را چگونه بشماریم؟ ازسینابپرس

ریتم ۶/۸ را باشمارش راحت تر درک کنید- کسر میزان ۶/۸ را چگونه بشماریم؟ +PDF (ازسینابپرس)

ریتم 6/8 را باشمارش راحت تر درک کنید- کسر میزان 6/8 را چگونه بشماریم؟ +PDF (ازسینابپرس)Reviewed by مدیریت سایت on Jul 1Rating:

ریتم ۶/۸ را باشمارش راحت تر درک کنید- کسر میزان ۶/۸ را چگونه بشماریم؟ ازسینابپرس

کسر میزان ۶/۸ یکی از آن کسر میزان هایی می باشد که خیلی ها در درک آن مشکل دارند و به همین دلیل وقتی قطعه ای را اجرا می کنند نمی توانند روی ریتم بخوانند یا بنوازند خیلی از دوستاان در درک ریتم ۶/۸ در گیتار هم این مشکل را دارند تمام این موارد بر میگردد به شمارش میزان ۶/۸ ! در قسمت از سینا بپرس سوال خوبی پرسیده شده است آنهم این است که چگونه کسر میزان ۶/۸ را بشماریم؟ در این مقاله و ویدئو به شما کامل نخوه ی شمارش این کسر میزان را آموزش می  دهم. یکی از اساسی ترین موارد برای درک ریتم ۶/۸ درک شمارشش می باشد یعنی شما برای درک و اجرای بهتر ریتم ۶/۸ باید ابتدا شمارش ۶/۸ را به خوبی درک کنید..

در این ویدئو و مقاله نکات اساسی ریتم ۶/۸ آموزش داده شده است ضمن آنکه برای یادگیری ریتم ۶/۸ در گیتار میتوانید با تهیه ی دوره ی گیتار این ریتم را یادبگیرید اما ابتدا باید این نکات را بدانید. در اینجا قصد ندارم راجع به پیدایش این کسر میزان اینکه از کجا آمده است صحبت کنم بلکه می خواهم به شکلی عملی به شما نحوه ی شمارش ۶/۸ را آموزش بدهم. در مورد نکات اساسی آن در دوره ی تئوری موسقی صحبت شده است و مفصلا بررسی کرده ام. 

کسر میزان ۶/۸:

همان طور که در شکل زیر می بینید ۶/۸ از دو گروه سه تایی از نت های چنگ تشکیل شده است برای شمارش آن می بایست از ۱ تا ۶ را به صورت دوره ای بشماریم به این صورت:

۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ 

ریتم 6/8 را بعد از این نکات یادبگیرید- کسر میزان 6/8 را چگونه بشماریم؟ ازسینابپرس
شمارش کسر میزان ۶/۸

حال میتوانید براساس ارزش های زمانی در فیگور های ریتمیک آنها را به شکلی صحیح اجرا کنید. فراموش نکنید همزمان با این شمارش شما باید حتما از مترونوم استفاده کنید چون احتمال اینکه سرعت شمارش کم و زیاد شود بسیار زیاد است بنابرین ابتدا با مترونوم تمرین می کنید و سپس کم کم در ذهنتان نقش می بندد و ناخوداگاه ذهن شما میشمارد.

 

در اجرای ریتم ۶/۸ نیز ما میشماریم درواقع شمارش ۶/۸ را در این درس می خواهم به شما آموزش دهم.

همان طور که در عکس زیر می بینید برای اجرای این کسر میزان ما آن را می شماریم و ارزش های زمانی را با شماره ها تطبیق می دهیم ..

 

بررسی عملی کسر میزان 6/8 - آنچه که برای درک ریتم 6/8 نیز نیاز دارید همین نکات اساسی است با درک این نکات اساسی به راحتی ریتم 6/8 را نیز درک می کنید
بررسی عملی شمارش کسر میزان ۶/۸

در ویدئو آموزشی گفتم که برای اجرای فیگور های ریتمیک یا می توانید از بشکن کمک بگیرید یا از کف زدن یا کوبیدن ته خودکار و مداد روی میز شما با همه ی این ها می توانید ریتم خوانی کنید. 

 

ویدئو آموزشی:

 

دانلود ویدئو

 

تمرین این ویدئو:

 

دانلود تمرین این آموزش به صورت PDF

شمارش چه کمکی به ما می کند؟

قبل از اجرای یک قطعه یا ریتم ۶/۸ شما می بایست ابتدا به خوبی قطعه ی مورد نظر یا ریتم مورد نظر را بشمارید و اجرای دقیق ارزش های زمانی دستتان بیاید. توصیه می کنم قبل از اجرای یک قطعه ابتدا آن قطعه را با کف زدن و یا بشکن زدن اجرا کنید فقط فیگور ها را بدون حتی خواندن نت ها این کار به شما کمک می کند تا آن قطعه را سر ضرب بدون اینکه از ریتم بیوفتید اجرا کنید وقتی با سازتان اولین بار یک قطعه را می خواهید اجرا کنید قطعا گیر های فراوانی دارید که دلیل آن این است به خوبی ریتم خوانی و نت خوانی نکرده اید اما اگر قبل از آن به خوبی برای خود بشمارید و ساده اجرا کنید قطعا در اجرا روی ساز هم موفق خواهید بود و اشکالات کمتری از لحاظ ریتم دارید.

در ابتدا آرام بشمارید!

همخه وقتی شمارش را شروع می کنند اینکار را سریع انجام میدهند اما من به شما توصیه می کنم برای شروع سریع و بدون هیچ گونه عجله بشمارید و سپس تمپو را بالا ببرید اگر از همان ابتدا سریع بشمارید قطعا نمی توانید فیگور های ریتمیک را دقیق اجرا کنید و از ریتم میوفتید. بنابرین مترونوم را با سرعت پایین روشن کنید و بشمارید و الگو های ریتمیک قطعه را تنها با یک بشکن زدن یا دست زدن اجرا کنید...

برای آهنگسازها:

یک آهنگساز باید بتواند یک قطعه را به درستی روی کاغذ بیاورد و ریتم آنرا تشخیص دهد! بسیاری از دوستان در این مورد ضعف دارند و وقتی یک قطعه ای را می شنوند نمیتوانند ریتم آنرا تشخیص دهند یکی از مزیت های شمارش همین است که شما در تشخیص ریتم مهارت بسیار زیادی را بدست می آورید. 

قبل از اجرای ریتم ۶/۸ کافی است آنرا یکبار بشمارید و با دست زدن اجرا کنید سپس بروید سراغ سازتان می بینید خیلی سریع می توانید ارتباط برقرار کنید و آنرا بدرستی اجرا کنید.

 

این مقاله متعلق به سایت آموزش موسیقی چارگاه می باشد

همچنین ببینید

استعداد در موسیقی

استعداد من در موسیقی چطور است؟

تا حالا فکر کردید که مهارت هایی مثل ساز زدن، از یک ساز یا وسیله …

8 نظر

  1. ممنونم آموزش های ارایه شده روان و عالی است.موفق باشید

  2. با سلام
    سپاس از راهنمائي هاي شما، بسيار روان، كامل و ساده هستن.

  3. با سلام ممنون از توضیحات عالی شما ،، استاد موسیقی من گفتن میزان ۶/۸ در دو صرب پا باید اجرا بشه ولی اجرای مثلا ۳ تا نت چنگ در یک پا نمیتونستم اجرا کنم ؟ آیا این اجرا درست است که این میزان در دو پا اجرا بشه؟؟

    • شش و هشت درواقع یک دو ضربی ترکیبی است که هر ضرب در آن تقسیمات سه تایی اتفاق افتاده است استادتون صحیح گفتن با دیدن دوره ریتم شناسی بنده کامل یادمیگیرید این موارد در عمل

  4. با سلام و احترام
    بسیار عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *