ریتم درام برای تمرین – تمرینی جذاب و شگفت انگیز برای کسانی که مشکل درک ریتم دارند!

ریتم درام برای تمرین – تمرینی جذاب و شگفت انگیز برای کسانی که مشکل درک ریتم دارند!

ریتم درام برای تمرین – تمرینی جذاب و شگفت انگیز برای کسانی که مشکل درک ریتم دارند!Reviewed by مدیریت سایت on Aug 9Rating:

ریتم درام برای تمرین – تمرینی جذاب و شگفت انگیز برای کسانی که مشکل درک ریتم دارند!

در این پست هم چند ریتم درام برای تمرین قرار داده ام و هم تمرینی با ریتم درام برای تقویت ریتم داده ام که بسیار جذاب است و منجر به تقویت هر چه بهتر درک ریتم در شما به خصوص کسانی که در درک ریتم مشکل دارند می شود قبل از اینکه چند ریتم درام قرار دهم توضیحاتی در خصوص ریتم می دهم تا اهمیت ریتم را در موسیقی به خوبی درک کنید….

ریتم درام برای تمرین – تمرینی جذاب و شگفت انگیز برای کسانی که مشکل درک ریتم دارند!
تمرینی جذاب و شگفت انگیز برای کسانی که مشکل درک ریتم دارند!

اهمیت ریتم در موسیقی:

امروزه موسیقی به نقطه ای رسیده که همه چیز مدون شده است به طوری که موسیقی با این حال که یک هنر است اما تئوریسین ها توانسته اند در قالب کلمات دنیای موسیقی را توضیح دهند. بارها و بارها موزیسین ها و تئوریسین ها به این موضوع اشاره کرده اند که ریتم یکی از المان های مهم موسیقی است به طوری که اگر کسی این المان مهم در موسیقی را درک نکند عملا هیچ چیز ار موسیقی را نمی تواند به خوبی بفهمد! ریتم یکی از آن مهارت هایی است که برخلاف تصور خیلی ها می توان آن را تقویت کرد بعضی ها درک ریتم بالایی دارند بعضی ها خیر اما خبر خوب این است که این مهارت قابل تقویت است.

 

دانلود ویدئو ۱

 

 

 

مشکلی که اکثر افراد دارند این است که نمی توانند به خوبی با یک نوازنده دیگر اجرا کنند مثلا با یک ریتم درام خیلی ساده است حتی نمی توانند یک ملودی ساده را اجرا کنند. نکته قابل توجه این است که درک ریتم به این موضوع ارتباط ندارد شما نوازنده چه سازی هستید اگر در درک ریتم مشکل داشته باشید نوازنده هر سازی باشید مشکل دارید! حتی اگر خواننده باشید بازهم مشکل دارید…پس این یک مشکل کلی و اساسی است که باید برطرف بشود و این خبر را به شما می دهم که می توانید این مشکل و ضعف را با تمرین به طور کامل برطرف می شود تمرینات در این زمینه مهمتر از اصطلاحات و … می باشد.

خیلی از مقالات و ویدئو های آموزشی هستند که گاها فقط اصطلاحات ریتم را توضیح می دهند وقتی مغز نمی تواند ریتم را به خوبی تجزیه تحلیل کند آیا اینکه شما مثلا بدانید ریتم چیست مشکلی را حل می کند! مثل این می ماند شما بدانید عضله چیست بعد انتظار این را داشته باشید بدنتان عضله ای شود! به همین خاطر اگر ما توانایی درک ریتم را مثل یک عضله در نظر بگیریم این عضله تنها با تمرین تقویت می شود درست مثل عضلات بدن که با تمرین و ورزش تقویت می شوند. بنابرین شما باید با تمرین این مهارت را در خود پرورش دهید جز این هر روشی با شکست مواجه می شود.

تمرینات مربوط به ریتم:

تمرینات مربوط به ریتم به دو دسته تمرینات با ساز و بدون ساز تقسیم می شود (که در این پست شما بدون ساز با همراهی ریتم درام تمرین می کنید) در هر مرحله ریتم برای ذهن شما وضوح بیشتری پیدا می کند. در صورت نیاز به صورت جلسات حضوری می توان با انجام تست هایی تمرینات متناسب با ضعف فرد براساس نتیجه تست ارائه داد و با برنامه ریزی صحیح و علمی به فرد کمک شود.

 

دانلود ویدئو ۲

 

تمرین اول همراه با ریتم درام و پرکاشن و سازهای کوبه ای:

یکی از مواردی که افراد همراه با مترونوم ریتم را درک می کنند اما زمانی که یک فرد موسیقی را اجرا می کند نمی توانند با وی حتی با یک ملودی ساده ساز اجرا کنند این است که فرد از درک جریان ریتم بدون شنیدن مترونوم عاجز است و بشدت وابسته به مترونوم شده است و بصورت ذهنی نمی تواند تنها با شنیدن چند صدای متوالی ریتم را تشخیص دهد به همین دلیل فرد نیاز به درک ذهنی ریتم دارد درواقع باید شما به نقطه ای برسید که تنها با شنیدن یک موسیقی خود را با جریان ریتم وفق دهید آنهم بدون کمک از مترونوم و بدانید که مترونوم فقط یک وسیله ی کمکی است و این ذهن شما است که در هر صورت ریتم را درک می کند. تمرین با مترونوم توصیه می شود اما همین تمرین اگر اصولی نباشد قطعا تقویتی صورت نمی گیرد.

ریتم درام برای تمرین – تمرینی جذاب و شگفت انگیز برای کسانی که مشکل درک ریتم دارند!
تمرین با ریتم درام

تمرین با ریتم درام بسیار در تقویت درک ریتم موثر می باشد، این تمرین به شما کمک می کند که تمرکز خود را روی جریان ریتم در یک قطعه بگذارید علت اینکه ریتم درام انتخاب شده به دلیل این است که در این مرحله ما می خواهیم شما مهارت خود را در پیدا کردن و فهمیدن ریتم از تعدادی فیگور ریتمیک ( ریتم درام) را تقویت کنید. شاید بگید در ابتدا سخت باشد اما قطعا شما با مترونوم خیلی کار کرده اید پس می توانید انجام دهید یعنی پیش زمینه ی لازم را دارید. شما می توانید از ریتم های زیر استفاده کنید یا اینکه خود ریتم درام را بسازید من در دوره ی آهنگسازی و تنظیم مفصل به ساخت ریتم درام پرداختم که کامل چیدن خط ریتم را یادمی گیرید.

ریتم درام شماره یک:

ریتم درام شماره دو:

ریتم درام شماره سه:

شروع تمرین بدون ساز با ریتم های درام:

ابتدا ریتم درام را که در بالا قرار داده ام پلی کنید و با دست زدن بدون ساز تنها با دست زدن یا بشکن زدن شروع به شمارش تعداد بیت های اصلی هر میزان می کنید که برای شروع چهار ضربی ( ۴/۴) انتخاب شده است.  برای انجام بهتر تمرین با ریتم درام ویدئو ۲ را نگاه کنید.

برای یادگیری اصولی موسیقی می توانید دوره های آموزشی سایت چارگاه را تهیه و از یادگیری اصول محور موسیقی لذت ببرید.

این مقاله متعلق به سایت آموزش موسیقی چارگاه می باشد.

 

 

 

 

همچنین ببینید

تو 10 دقیقه تئوری و هارمونی رو یادبگیر!

تو ۱۰ دقیقه تئوری و هارمونی رو یادبگیر!

تو ۱۰ دقیقه تئوری و هارمونی رو یادبگیر!   میدونم خیلی وقته دنبال یه کلاس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *