تقویت گوش در موسیقی
تقویت گوش در موسیقی

راه کار هایی برای تقویت گوش در موسیقی

راهکار هایی برای تقویت گوش در موسیقی

 افراد بسیار زیادی در ایمیل ها و دوره ها( تئوری و هارمونی و آهنگسازی )این سوال را می پرسند که واقعا چه راهکار هایی برای تقویت گوش در موسیقی وجود دارد؟ دوستان عزیز مسلما راهکار مهم کلاس های سلفژ است اما در این پست نمی خواهم این توصیه را تکرار کنم چرا که خیلی ها کلاس سلفژ هم میروند اما نتیجه نمی گیرند!یکی از دلایلش را در این ویدئو گفتم اما یه خورده میخواهم صحبت هایم را در این مقاله کاملتر کنم و کمی عمیق به قضیه نگاه کنم:

دقت کنید همه ی ما یکسری عادت های شخصی داریم که براساس اون عادت ها کارهامون رو پیش میبریم  درواقع ما براساس عادتامون هست که زندگی می کنیم مثلا کسی که عادت داره بعد از خوردن غذا آب بخوره همواره بعد از غذا در اثر عادت یک لیوان آب را حتما می خورد کاری هم به ضرراش نداره! چرا چون اون عمل شده جزئی از عادتش یا کسی که عادت دارد هروز ساعت ۶ از خواب بیدار شه هروز دقیقا ساعت ۶ به خاطر عادتی که داره از خواب بیدار میشه...

نکته ی مهم اینجاست عادت های ما نقش زیادی در شکل گیری نقاط قوت و ضعفمون در کارها دارن ما همواره دچار عادت هایی هستیم که بعضیاشون باعث میشه ما پیشرفت کنیم و بعضیاشون باعث میشه پسرفت کنیم! می خوام این مطلب رو بگم تقویت گوش قبل از هر اقدامی نیاز  به ایجاد یکسری عادتهای درست داره که باید در شما باتمرین به وجود بیاد اگر این عادت ها در شما به وجود بیاد هر تلاشی کنید نتیجه میگیرید ولی اگر وجود نداشته باشه هر کاری کنید به نتیجه ی مطلوب نمیرسید به خاطر همینه گفتم در کنار کلاس سلفژ یکسری کارها رو باید انجام بدید تا نتیجه بگیرید بعضی از افراد این عادت ها رو دارن مثلا فردی که عادت کرده خودش سازشو کوک کنه خب این عادت درجهت پیشرفتش تو تقویت شنواییش تو موسیقی هست درواقع اگر از من بپرسن چه راهکار هایی برای تقویت گوش در موسیقی داره؟ میگم اول عادت هات رو درست کن بعد برو کلاس سلفژ در این صورت اگر تمرین داشته باشی نتیجه ی فوق العاده ای میگیری! خب دراین ویدئو سه تا تمرین دادم سعی کنید انجام بدید این تمرینات بیشتر تجربی هستن و به نظر من کسی که بخواد گوشش قوی بشه اول از همه باید این کارها رو نه صرفا به عنوان تمرین بلکه عادت انجام بده اگر چه اگر این تمرینات رو مکررا انجام بدید جزو عادتون هم میشه! وقتی یک فرد شروع به یادگیری موسیقی میکنه ناگفته نماند این توصیه هارو اکثر اساتید از همون ابتدای فعالیت یک فرد میکنن ولی متاسفانه خیلی ها اونارو جدی نمیگرن!

 

تمرینات مهم ( در ویدئو کامل توضیح داده ام):

به نت هایی که با سازتان اجرا می کنید توجه کنید!

از جمله راه کار هایی برای تقویت گوش در موسیقی توجه به صدای نت هایی است که اجرا می کنید همیشه سعی کنید موقع نوازندگی توجه زیادی کنید به اینکه چه صدایی را تولید می کنید چه صدایی از سازتان بیرون می آید!!! به زیر و بمی ها فواصل و آکوردهاو... اگر موقع نوازندگی این کار را انجام دهید کم کم هم نوازندگیتان رشد می کند هم اینکه گوشتان به زیر و بمی نت ها حساس می شود و در نتیجه به مرور زمان باعث تقویت گوشتان در موسیقی می شود البته این کار را ویولونیست ها به خوبی انجام می دهند! دلیلش هم این است در این ساز صداها حاضر و آماده جلوی نوازنده نیستن که نوازنده با فشردن یک دکمه یا و... دقیق نت را اجرا کند! نوازنده باید با گوشش تشخیص دهد صدایی که  تولید شده دقیق است یا خیر  جالب تر اینکه نوازنده های این دسته از ساز ها به مرور زمان دقت تشخیصشان بسیار زیاد می شود چرا چون مجبورند عادت کنند به صدای نتها توجه کنند!

 

کم کم تیونر را کنار بگذارید!

یکی از کار هایی که باید به مرور زمان آنرا کنار بگذارید استفاده از تیونر است! چرا؟ چون استفاده از تیونر گوشتان را تنبل می کند متاسفانه همه ی ما از ابتدای نوازندگی این عادت را پیدا می کنیم و به مرور زمان این عادت باعث تنبل شدن گوشمان می شود افرادی را دیدم که بدون حتی کوچکترین خطایی سازشان را کوک می کنند وقتی پرسیدم چگونه یک همچین کاری را انجام میدهید؟ فقط یک چیز گفتن مدتهاست از تیونر استفاده نمی کنم خودم سازم را کوک میکنم!! دوستان استفاده از تیونر خوب است اما توجه داشته باشید این عادت مخرب است تا سازنده!شاید بگویید کوک باتیونر خیلی دقیق است منهم قبول دارم ولی با این کار بیشتر گوشتان را تنبل می کنید حال کدام مهم تر است انجام کاری که شما را در طولانی مدت قوی می کند یا انحام کاری که در طولانی مدت یک ضعف در شما ایجاد میکند!

راه کار هایی برای تقویت گوش در موسیقی و سلفژ و کم کردن استفاده از تیونر آموزش موسیقی چارگاه
راهکارهای برای تقویت گوش در موسیقی سلفژ
آموزش موسیقی چارگاه

در این ویدئو ویدئو توضیحات کاملی داده ام اینکه چه راه کار هایی برای تقویت گوش در موسیقی وجود دارد این توضیحات تجربه ی بنده است چیزی که خودم هم انجام میدهم توجه داشته باشید خیلی ها دنبال نتیجه ی سریع هستن از انجایی که پیشرفت ها همیشه محسوس نیستند ممکن است در ادامه ی مسیر دچار یاس و ناامیدی شوند بنابرین این تمرینات به ظاهر کوچک و کم اهمیت زمانی نتیجه بخش هستند که صبور باشید و اجازه دهید در طولانی مدت اثر خود را بگذارند دارن هاردی در کتاب معروفش یعنی اثر مرکب یک فرمول بسیار جالب برای تغییرات بنیادی ارائه داده است:

انتخاب های کوچک و هوشمندانه + ثابت قدمی= تغییرات بنیادی

وقتی می گویم موقع تمرین به صدای نت هایی که اجرا می کنید توجه کنید یا اینکه استفاده از تیونر را کم کم کنار بگذارید این کارها شاید خیلی ساده و کوچک باشند اما شک نکنید در طولانی مدت تغییراتی که در شما به وجود می آورند قطعا شگفت زده تان میکنند چرا چون شما به جای تکرار عادت های غلط عادت های خوب تکرار می کنید پس سعی کنید این عادت های خوب را جایگزین عادت های بدتان کنید قطعا نتیجه می گیرید ...

منتظر نظرات شما هستیم موفق باشید

دانلود ویدیو

 

همچنین ببینید

متر تو موسیقی چیه؟ با رسم شکل یادبگیر!

متر تو موسیقی چیه؟ با رسم شکل یادبگیر!

متر تو موسیقی چیه؟ با رسم شکل یادبگیر!Reviewed by مدیریت سایت on Mar 29Rating: با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *