گزش یا موردنت  ( mordent ) در موسیقی چیست؟ آموزش ویدئویی علائم و اختصارات موسیقی

گزش یا موردنت  ( mordent ) در موسیقی چیست؟ آموزش ویدئویی علائم و اختصارات موسیقی

گزش یا موردنت  ( mordent ) در موسیقی چیست؟ آموزش ویدئویی علائم و اختصارات موسیقیReviewed by مدیریت سایت on Sep 3Rating:

گزش یا موردنت  ( mordent ) در موسیقی چیست؟ 

یکی از قسمت های بسیار کاربردی در تئوری موسیقی شناخت علائم و نشانه های زینت می باشد . که به آنها نت های زینت نیز می گویند. در اینجا قصد ندارم خیلی کتابی و پیچیده همه چیز را توضیح دهم. در این مقاله شما با زبانی ساده با یکی از این نشانه های موسیقی که گزش یا موردنت  ( mordent ) نام دارد  آشنا می شوید. در ویدئو نت خوانی شما با خط حامل کامل آشنا شدید.

ویدئوی آموزشی در انتهای پست با دو کیفیت قرار گرفته است.

در تئوری موسیقی شما می دانید که نشانه های موسیقی به دو دسته ی درون حامل و بیرون حامل تقسیم می شوند. خود نشانه های درون حامل به دو دسته ی نشانه های نت واره و نشانه های فرمال تقسیم می شوند. گزش یا موردنت  ( mordent ) یکی از نشانه های نت واره می باشد که در این ویدئو به آن به طور کامل می پردازم.

استفاده از زینت ها در موسیقی - گزش یا موردنت  ( mordent ) در موسیقی چیست؟ 
استفاده از زینت ها در موسیقی

 گاها شما یک قطعه ای را اجرا می کنید که با وجود اینکه تمییز و بدون نقص است خیلی ساده می باشد اما همان قطعه را یک نوازنده حرفه ای تر ا خودتان وقتی اجرا می کند کاملا متفاوت می شود! این موضوع در موسیقی ایرانی بسیار دیده شده است. که شما مثلا قطعه ای را با سازتان اجرا می کنید با وجود اینکه خیلی خوب و تمییز می باشد اما همان را یک نوازنده حرفه ای تتر وقتی اجرا می کند می بینید که خیلی از نت ها را با کمی تغییر اجرا می کند. این کار سختی نیست تفاوت شما با آن فرد این است که آن فرد می داند کی و کجا باید بعضی نت ها را با حفظ اصالت اثر تغییر دهد. قطعا نام گزش یا موردنت  ( mordent ) را شندیده اید. و نیز گزش یا موردنت  ( mordent ) مطمدن هستم قطعا در قطعات دیده اید.

 

دوره رایگان قدم صفر آموزش موسیقی کلیک کنید

گزش یا موردنت  ( mordent ) چیست و چه کاری انجام می دهد؟

علامت گزش یا موردنت  ( mordent ) را می توانید در تصویر زیر ببینید. این نشانه همون طور که می بینید یک حالت زیگزاگی داره.  من همیشه یاد گاز گرفتن میوفتم وقتی علامتش را می بینم هر چند بی ارتباط با اسمش نیست!

قبل از اینکه به این نشانه نت واره بپردازیم انواع آن را می خواهم بررسی کنم. این زینت به دو شکل اجرا می شود که کاملا عکس هم دیگر هستند همان طور که در تصویر زیر می بینید به دو دسته فوقانی و تحتانی تقسیم می شود.

گزش یا موردنت  ( mordent ) چیست و چه کاری انجام می دهد؟
گزش یا موردنت  ( mordent ) چیست و چه کاری انجام می دهد؟

به بالایی گزش فوقانی یا رو به بالا یا Upper mordent  می گویند. و به پایینی گزش تحتانی یا رو به پایین یا Lower modent می گویند.

در این آموزش نوع فوقانی را به شما یاد می دهم چون این دو نوع عکس هم هستند یکی را یادبگیرید اتومات دیگری را نیز یاد می گیرید.

گزش یا موردنت  ( mordent ) فوقانی یا رو به بالا یا Upper mordent
گزش فوقانی یا رو به بالا یا Upper mordent

 

گزش فوقانی یا روبه بالا یا Upper mordent :

برای اجرای گزش رو به بالا همان طور که در شکل می بینید ابتدا باید نت اصلی رو اجرا کنید سپس نت بالایی را سریع اجرا کنید و برگردید به نت اصلی درواقع نت بالایی را اشاره کنید و برگردید. همان طور که در ویدئو توضیح دادم.و در شکل هم میبنید ارزش زمانی نتی که باید سریع اجرا شود خیلی کم است این یعنی باید اشاره کنید و برگردید.

اجرای گزش یا موردنت  ( mordent ) رو به بالا همان طور که در شکل می بینید
اجرای گزش یا موردنت  ( mordent ) رو به بالا همان طور که در شکل می بینید

تعریف نشانه موسیقی موردنت فوقانی:

گزش یا موردنت  ( mordent ):

نحوه اجرای نتی که این زینت را دارد به این ترتیب است که وقتی روی نتی قرار می گیرد به نت بالایی یا پایینی خود اشاره می کنید و سپس به نت اصلی بر می گردید گزش دو نوع است یکی به نت بالایی و دیگری به نت پایینی اشاره می کنید و به نت اصلی برمیگردید…

گزش یا موردنت  ( mordent )
گزش یا موردنت  ( mordent )

گزش فوقانی و تحتانی عکس هم هستند!

نشانه های تغییر دهنده بر روی آن:

خب تا به اینجا فهمیدید چگونه باید این زینت را اجرا کنید اما حال چند نکته ی ریز وجود دارد که باید بدانید:

اگر دقت کنید در بالای این زینت هیچ نشانه تغییر دهنده ای وجود ندارد این به این معنی است که اگر در بالای  گزش یا موردنت  ( mordent ) هیچ نشانه ای نبود می بایست نتی که به آن اشاره می کنید ،حالا یا در حالت فوقانی یا تحتانی ، در گامی باشد که در آن قرار دارید و براساس سرکلید باشد. مثلا در دو ماژور هستید موردنت بروی نت دو می باشد خب مسلم است نت قبلی و بعدی دو یا سی است یا ر پس این نکته را همواره یادتان باشد.

نشانه های تغییر دهنده بر روی گزش یا موردنت  ( mordent )

حال اگر نشانه ی تغییر دهنده روی علامت گزش یا موردنت  ( mordent ) بود می بایست نتی که به آن اشاره می کنیم را با آن نشانه ی تغییر دهنده اجرا کنیم. مثلا اگر بمل بود نت بعدی در حالت فوقانی را با تاثیر بمل اجرا کنیم.

اگر نشانه ی تغییر دهنده روی علامت گزش یا موردنت  ( mordent ) بود

 در زیر تفاوت دو ملودی با این زینت و بدون این زینت را می توانید ببینید.

ملودی بدون گزش یا موردنت  ( mordent )

ملودی همراه با این زینت:

 

ملودی همراه گزش یا موردنت  ( mordent )

توجه داشته باشید اجرای زینت ها گاها نیاز به مهارت بالای نوازندگی است که با تمرین مداوم و منظم می توانید به خوبی این نت واره را اجرا کنید. در ابتدا شاید سخت به نظر آید اما مطمئن باشید با تمرین می توانید از پسش بر میایید. البته دانستن ساختار آن هم به شما خیلی کمک می کند. بارها استفاده از آن را شنیده باشید و قطعا خواستید که گوشی آنرا اجرا کنید اما الان با فهمیدن ساختار آن قطعا خیلی راحتر می توانید این زینت را اجرا کنید.

 

برای خرید دوره های آموزش کلیک کنید.

دانلود آموزش با کیفیت معمولی:

دانلود با کیفیت معمولی

 

 

دانلود آموزش با کیفیت بالا HD:

 

دانلود ویدئو با کیفیت HD

 

همچنین ببینید

ضرب در موسیقی به چه معناست؟

ضرب در موسیقی به چه معناست؟

ضرب در موسیقی مهمترین چیزی است که باید یک موزیسین قادر به تشخیص آن باشد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *