ساز چیست - مقدمه ی ساز شناسی

ساز چیست – ارائه یک تعریف مشخص-بررسی تعداد سازها-اهمیت شناخت سازها

ساز چیست – ارائه یک تعریف مشخص-بررسی تعداد سازها-اهمیت شناخت سازها

قبل از اینکه راجع به ساز و انواع ساز صحبت کنیم می بایست یک تعریف مشخصی از ساز داشته باشیم واقعا ساز چیست ؟ آیا هر وسیله ای که صدا تولید کند را میتوانیم ساز خطاب کنیم یا خیر…

بریم سراغ یک تعریف مشخص از آن:

ساز چیست ؟

ساز وسیله ای برای بیان و اجرای موسیقی است درواقع برای اینکه موسیقی را بیان کنیم نیاز به یک وسیله داریم تا بتواند صداها را با مشخصات معین موسیقیایی تولید کند بنابرین به هر وسیله ای که بتواند صوت موسیقی را تولید کند را ساز می گوییم.

به کسی که از طریق این وسیله موسیقی تولید می کند نوازنده می گوییم.

ساز چیست - مقدمه ی ساز شناسی
ساز چیست – مقدمه ی ساز شناسی

آیا تعداد سازها محدود هستند یا خیر؟

شاید در نگاه اول گمان کنید که تعداد ساز ها محدود به همین هایی است که می شنوید اما اگر این چنین فکر میکنید سخت در اشتباه هستید.. تعداد سازها باتوجه به جنبه های مختلف از شکل ظاهری تا نوع و جنس و مکانسیم تولید صوت های موسیقی بسیار زیاد و متنوع است (بیشتر از آنچه که تصور می کنید!) بله درست است، ما دنیا را به اندازه ی دنیای اطراف خود می پنداریم در حالی که اگر کمی دقیق تر به دنیای اطرافمان بنگریم ناشناخته های بسیاری وجود دارد که هنوز نشناختیم چراکه ما همیشه در ابندای راه هستیم و گمان می کنیم در انتهای مسیر هستیم! مکانیسیم صوت را بارها در دوره هایی که موضوع صدا به نوعی مطرح شده است توضیح دادم شاید یکی از دلایلی که این همه در تعداد و انواع ساز ها تنوع وجود دارد علاقه ی ذاتی بشر به تولید صداهای دلنشین با استفاده از امکانات و ابزار های گوناگون است 

ساز چیست- تعداد بی شمار سازهای موسیقی

شناخت آلات موسیقی بسیار مهم است:

یکی از مواردی که یک موزیسین خصوصا کسانی که در زمینه ی تولیدحرفه ای موسیقی فعالیت دارند باید بدانند شناخت دقیق سازها و صداهای مختلف در موسیقی است و این به دلیل زیاد و متنوع بودن آنها بسیار سخت است می بایست آنها را براساس ویژگی های مهم اعم از نحوه ی نواختن،جنس صدا،شکل،ظاهری،مکانیسم تولید صدا و حتی نوع موسیقی… دسته بندی کنیم مثلا یک دسته بندی به این صورت است که آنهایی با آرشه نواخته می شوند به عبارتی برای تولید صدا می بایست آرشه را روی سیم یا سیم هایی کشید در یک گروه قرار می گیرند و به آنها زهی آرشه ای می گویند و موارد مشابه که در پستی دیگر مفصل تر به آنها می پردازیم.

به طور کلی الات موسیقی را در سازشناسی به دو دسته ی کلی ایرانی و غربی دسته بندی می کنند این دسته بندی کمک می کند تا با ادوات موسیقی کشور عزیزمان ایران در کنار غربی ها نیز بخوبی آشنا شویم به نظر من هر موزیسین ابتدا باید موسیقی کشور خود را بشناسد سپس به دنیا سفر کند! شناخت ساز های ایرانی منجر به شناخت بهتر موسیقی ایران و البته مناطق مختلف آن می شود. اگرچه که نوع نوازندگی هر کدام در طول مطالعات و بررسی ها نیز حائز اهمیت است آنچه که تولید کنندگان حرفه ای موسیقی باید به خوبی بدانند!

موسیقی را با یک ساز شروع کنید؟

من همیشه گفتم و بازهم تاکید می کنم همیشه موسیقی را با یادگیری یک ساز شروع کنید کسی که نوازنده است و از نزدیک موسیقی را لمس می کند و دنیای موسیقی را بهتر از یک فردی که نوازنده نیست درک می کند گاهی مقاومت هایی است اما باید پذیرفت نوازندگی در های ناشناخته ی موسیقی را به روی ما باز می کند و ما دنیای موسیقی را با وضوح بهتری می توانیم ببینیم یکی از الات موسیقی را که علاقه دارید به یادگیری اش انتخاب کنید و شروع کنید.

ضمن اینکه فراموش نکنید اگر دنبال تنظیم کننده شدن هستید سعی کنید سازهای مختلف رو بشناسید با نحوه ی نوازندگیشون آشنایی داشته باشید بارها شاهد نوشتن ملودی هایی بودم که نوازنده نمیتونسته اون رو اجرا کنه چرا؟ چون تنظیم کننده نمیدونسته اون چطور نواخته میشه! 

میتونید ویدئو این مقاله رو هم از پایین صفحه دانلود کنید

دانلود ویدئو

دانلود فایل صوتی

“این مقاله متعلق به سایت آموزش موسیقی چارگاه می باشد”

همچنین ببینید

چه سازی رو برای یادگیری موسیقی انتخاب کنم؟

چه سازی رو برای یادگیری موسیقی انتخاب کنم؟

چه سازی رو برای یادگیری موسیقی انتخاب کنم؟Reviewed by مدیریت سایت on Feb 20Rating: چه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *