اهمیت تئوری موسیقی

اهمیت درک و یادگیری تئوری موسیقی

تئوری موسیقی،اهمیت درک و یادگیری

قبل از آنکه راجع اهمیت تئوری موسیقی توضیح دهم یک مطلب مهم را باهم بررسی می کنیم اگر یک سری به سایت ها و شبکه های اجتماعی بزنیم شاهد تعداد زیادی ترک موسیقی هستیم که نه محتوای شعر مناسب دارند نه تنظیم و نه ملودی زیبا و گیرایی جالب اینجاست حتی خوانندگان هم دیگر قدرت خوانندگان قدیم را ندارند روز به روز تعداد این ترک ها زیاد و زیادتر می شوند وقتی دلیلش را جستجو می کنیم یک دلیل از همه برجسته تر می شود "سطح پایین دانش و آگاهی تولید کنندگان موسیقی از آهنگساز تا خواننده" با وارد شدن نرم افزار های موسیقی متاسفانه یک جو منفی پیش رونده در کشور به  وجود آمد که خیلی ها فکر کردند با یک نرم افزار و چندتا وی اس تی و یک استودیو کوچک میتوانند عنوان بزرگ آهنگسازی و تنظیم را به خود اختصاص دهند  عنوانی که خیلی ها بعد چند سال زحمت و تجربه حتی به خود اجازه نزدیک شدن به آن را هم نمیدهند!!! با چنین تفکری یادگیری اصولی موسیقی کم کم از بین رفت و افراد زیادی صرفا با یادگیری چند نرم افزار موسیقی خود را آهنگساز یا تنظیم کننده معرفی کردند نتیجه ی ورود این افراد غیرمتخصص به این عرصه خانه نشین شدن افراد متخصص و هنرمد و باسواد در موسیقی شد چیزی که در خیلی از حرفه ها شاهد آن هستیم !!! نتیجه ی بزرگ تر آن افزایش تولید کارهای بی کیفیت در کشور شد چرا باید ایران که استعداد های زیادی در موسیقی و هنر دارد از کشور های همسایه باید موسیقی را وارد کند؟ چرا دیگر اساتید بزرگ موسیقی امثال همایون خرم ها را دیگر در موسیقی نمبینیم؟ چرا باید کشوری که خوانتدگان بزرگی مثل فرهادها را داشت امروز باید آرزو کند تا دوباره این افراد تکرار شوند؟

ویدئوی بالا راجع به اهمیت تئوری موسیقی است چیزی که خیلی ها از آن ساده عبور می کنند و صرفا آنرا یک تئوری می خوانند نه پایه ای که باعث قوی شدن توانایی های موسیقیایی خودشان می شود!!! نتایجی که بالا عنوان شد حاصل همین ساده عبور کردن هاست!!! تلخ است وقتی وارد یک استودیو حرفه ای موسیقی می شویم تولید کنندگان به اصطلاح موسیقی هنوز در درک مفاهیم اولیه ی موسیقی مشکل دارند نمی توان این واقعیت ها را انکار و پنهان کرد وقتی یک تنظیم کننده و آهنگسازنما هنوز توانایی نوشتن یک میزان نت را هم ندارد چطور میتوان ساکت نشست چطور میتوان انتظار پیشرفت موسیقی کشور را داشت؟؟؟ دوستان عزیزم که میخواهید در موسیقی فعالیت کنید قدم اول و صفر در موسیقی یادگیری تئوری موسیقی است به هر طریقی که یادمیگیرید درک کنید مهم نیست چند کتاب و نزد چند استاد میخواهید یادبگیرید تمرکز کنید که مفاهیم را درک کنید بیایید باهم تلاش کنیم که یادگیری اصولی موسیقی کم کم در بین همه ی افراد علاقه مند یک مسیر ثابت شود نه یک ترجیح!!!

یادگیری اصول تئوری موسیقی مقدم بر یادگیری نرم افزار موسیقی است.

ازین جمله خواهش می کنم ساده نگذرید خیلی ها نمی توانند از نرم افزار های موسیقی کیفیت بگیرند به اشتباه یقه ی نرم افزار ها را میگیرند در صورتی که اولین کسی که مقصر پایین آمدن کیفیت پروژه اش است دانش پایین خود فرد است نه نرم افزار !!!چرا که دانش شما هست که از نرم افزار های موسیقی کارایی مطلوب میگیرد نه نوع و برند نرم افزار!!!! ساده اندیشی محض است قیاس نرم افزارهایی که شرکت هایشان باهم رقیبند امروز هیچ برندی سعی نمی کند نرم افزاری را تولید کند که سطح کیفیتش پایین باشد بله درست هست بعضی شرکت ها قوی هستند ولی این جمله را کسی باید به زبان بیاورد که اصول تنظیم را به خوبی میداند نه اکثریتی که حتی از یادگیری اصول اولیه شانه خالی می کنند و صرفا میخواهند یکی لقمه را آماد در دهانشان بگذارد و بگوید فلان پارت را به این صورت قرار بده!!!! ویدئو را ببینید.

ارادتمند شما-سینا اسحاقی

دانلود ویدیو اهمیت تئوری موسیقی

همچنین ببینید

تو 10 دقیقه تئوری و هارمونی رو یادبگیر!

تو ۱۰ دقیقه تئوری و هارمونی رو یادبگیر!

تو ۱۰ دقیقه تئوری و هارمونی رو یادبگیر!   میدونم خیلی وقته دنبال یه کلاس …

14 نظر

 1. عالی مرسی

 2. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

  • سلام و سپاس از نظر لطفتان

   • سلام استاد عزیز، سوالی داشتم، اونم اینکه من میخوام باغلاما یاد بگیرم و صرفا جهت سرگرمی و خوندن تو جمعهای دوستانه و خانوادگی از این ساز استفاده کنم همین، برای این هدف باید چیارو یاد بگیرم؟ فقط نت خوانی کافیه یا همه این مبحثهایی که تو سایت ازش حرف میزنید لازمه؟ چون نگاه که میکنم میبینم مباحث سنگینه و منو دلسرد میکنه، چون من هدفم تنظیم و وارد شدن به دنیای موسیقی بصورت حرفه ای نیس

    • سلام و سپاس
     برای یادگیری سازی که می فرمایید و باتوجه به هدفتان همین که اصول نت خوانی را یادبگیرید برایتان میتواند کافی باشد بخش اعظمی از نوازندگی بستگی به تمرینات اصولی هست که باید داشته باشید هر چند یادگیری کامل تئوری در پیشرفتتان تاثیر بسیار زیادی می گذارد…
     موفق باشید

 3. سلام خیلی کارت درسته

  آقا من می‌خوام
  وارد دنیای موسیقی شم

  میخواستم بدونم
  برم حضوری پیش استاد و تئوری رو یاد بگیرم یا نه با

  چند تا ویدیو تو خونه میشه یاد گرفت
  ممنون میشم استاد عزیز ی راهنمای کنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *