آموزش پیانو + معرفی دوره رایگان پیانو از صفر

آموزش پیانو یعنی یاد گرفتن هر تکنیک یا قابلیتی که این وسیله داره.به عبارتی اگر به پیانو یا هر ساز دیگری به چشم یک وسیله کاربردی نگاه کنیم متوجه می شیم که این ابزاری هست برای اینکه ما ازش استفاده کنیم و برای رفع یک نیاز خاص ساخته شده. پس باید اول بدونیم که چه کارهایی می‌تونیم باهاش انجام بدیم، و بعد اون ها رو یاد بگیریم تا باهاش به هدفمون یعنی موسیقی برسیم. این یکی از مهمترین قدم های آموزش پیانو هست که باید بهش توجه کنیم.

ویدئو کامل همراه با معرفی دوره رایگان آموزش پیانو از صفر

[button color=”green” size=”medium” link=”https://www.chargah.ir/wp-content/uploads/Ableton/piano.mp4″ icon=”” target=”true”]دانلود ویدئو[/button]

در آموزش پیانو قبل از هر چیز باید حرکات پایه رو یاد بگیریم و نحوه انجامشون روی پیانو بدونیم.

میریم سراغ شناختن این قابلیت ها که با دونستن شون میتونیم پیانو رو یاد بگیریم:

پنج تا کاری که ما در ابتدای آموزش پیانو باید بلد باشیم چیا هستن؟

۱) اول ترتیب و الفبای نت ها رو بلد باشیم

آموزش پیانو از پایه - اول ترتیب و الفبای نت ها رو بلد باشیم
با دقت به این دایره نگاه کنید اولین چیزی که در آموزش پیانو باید بدانید ترتیب و الفبای نت ها است

۲) بعد باید آدرس نت ها رو روی ساز بدانیم:

آموزش پیانو از پایه-باید آدرس نت ها رو روی ساز بدانیم
در آموزش پیانو باید بدانیم جای هر نت روی ساز دقیقا کجاست همان طور که در تصویر می بینید جای هر نت را می توانید مشاهده کنید

۳) انگشت هایی که برای نواختن لازم داریم رو بدونیم:

آموزش پیانو -انگشت هایی که برای نواختن لازم داریم رو بدونیم
دانشتن جای نت ها و انگشت گذاری روی کلاویه ها در مراحل ابتدایی آموزش پیانو بسیار الزامی است

۴) آدرس نت ها رو روی خطوط حامل بدونیم:

آموزش پیانو از پایه -آدرس نت ها رو روی خطوط حامل بدونیم
آموزش پیانو – دانستن آدرس نت ها روی خطوط حامل

۵) و در نهایت شمارش ها یعنی مدت زمانی که هر نت را باید نگه داریم رو بدونیم:

شمارش ها یعنی مدت زمانی که هر نت را باید نگه داریم رو بدونیم - آموزش پیانو از پایه
شمارش ها یعنی مدت زمانی که هر نت را باید نگه داریم رو بدونیم – آموزش پیانو از پایه

و حالا آماده ایم برای اینکه دستورات نوشته شده به صورت نت را روی پیانو به آدرس هایی که بلدیم اجرا کنیم.

این مراحل توی ویدیو این مقاله توضیح داده شده:

تمام این قابلیت ها توی دوره رایگان آموزش پیانو و کیبورد (مربی: دریا برازجانی) توضیح داده شده و ما می خواهیم سری بزنیم به این آموزش ها و اینجا خلاصه و مختصر راجع بهشون مطالعه کنیم و ببینیم.

ویدیوی این مقاله را حتما ببینید چرا که بریده هایی از بخش‌های مهم اموزش پیانو از پایه هستند که پایه و اساس آموزش تکنیک های شما در ساز پیانو رو میسازند.

الفبای نت ها

اگر اول از همه خود نت ها رو که بدونیم کارمون کلی جلو میفته، الفبای نت ، ۷ هفت تا بیشتر نیست شامل:
دو   ر   می    فا    سل    لا    سی

به ترتیب بالا به لاتین:

B   A    G    F    E    D    C

توی ویدیو آموزش پیانو از پایه کاملتر یاد میگیرید که چطور این ۷ نت رو حفظ کنید و استفاده کنید

الفبای موسیقی توی یک شکل دایره تعریف میشه در واقع به نت های موسیقی میگیم دایره نت ها توی این ویدیو و کارکرد این دایره نت رو ببینید این ویدیو برگرفته است آموزش پیانو و کیبورد هست که میتونید به راحتی دریافتش کنید.

خواندن نت منطق ساده و بسیار قابل فهمی داره این زبان خیلی هوشمندانه اختراع شده به صورتی که صدا های زیر با بالا رفتن به صورت گرافیکی نشون داده میشه یعنی حرکت صدا از بم به زیر با بالا رفتن پله پله علامت نت نشون داده میشه و حرکت صدا از زیر به بم در یک ملودی با پایین رفتن پله ای نت ها نشون داده میشه.

توی ویدیو بعدی قسمتی از کلاس نت خوانی از دوره رایگان آموزش پیانو و کیبورد میبینید میتونین کل این دوره آموزشی رایگان رو که شامل پایه های اساسی یادگیری پیانو هست ست رو بدون هیچ پیش نیازی از سایت آموزش موسیقی چارگاه دانلود کنید و از صفر تا صد نواختن یک تکلیف پیانو رو به سرعت یاد بگیرید و هر وقت هم خواستید این ویدیوها رو مرور کنید تا پایتون قوی و قوی تر بشه.

جلسه اول

در مراحل آموزش پیانو مشکلی که عموماً برای بچه ها پیش میاد این هست که اوایل کار گاهی نت های دست چپ و راست رو با هم قاطی می‌کنند. این مشکل راه حل واضحی داره که به خاطر داشته باشیدش: خط بالا همیشه برای دست راست و خط پایینی برای دست چپ نوشته شده. کافیه به همین دقت کنید.

جلسه دوم

خیلی بهتر هست که از این ویدیو هم استفاده کنید تا مشکلی توی این موضوع براتون پیش نیاد:

جلسه سوم

خاطرتون هست توی مبحث دایره نت ها در همین مقاله آموزش پیانو ، گفتیم که که هیچ نتی از نتهای دیگه با ارزشتر نیست؟

اما بعضی از نت ها ویژگی هایی دارن که باعث می‌شه خیلی راحت تر اونا رو یاد بگیریم و توی مواقع لازم از ویژگی های آنها با خبر باشیم و استفاده کنیم‌. یکی از اون نت ها که جایگاه خاصی داره ، نوت دو میانی هست. توی این ویدیو نحوه پیدا کردن نت دو میانی روی ساز ز و روی نوشتار رو یاد میگیرید :

خب خب.

جلسه چهارم

می‌رسیم به مهمترین بخش آموزش پیانو : آدرس نت ها روی پیانو. این مبحث هم به کلید های سفید پیانو و هم کلید های سیاه پیانو مربوط هست که توی این ویدیو توضیحات کامل رو می‌بینین:

و آخرین نکته که شمارش نت ها هست، با توضیح کامل توی ویدیو اومده. با تغییر شکل هایی در نت، به ما نشون داده می‌شه که هر نت رو به اندازه ی چه مدتی نگه داریم. شکل نت همیشه یک گردی هست (یک بیضی کج به صورت اریبی) اما اگر این بیضی توپر باشه، یک اندازه ی خاص کشش زمانی داره، اگر توخالی یک جور، و اگر با خط یا بدون خط باشه جور دیگه. این شکل ها رو ببینید:

آموزش پیانو - نمودار درختی ارزش زمانی نت ها و اینکه هر ارزش زمانی چندتا باید شمرده شود
آموزش پیانو – نمودار درختی ارزش زمانی نت ها و اینکه هر ارزش زمانی چندتا باید شمرده شود

از جمله مهمترین نکات دیگری که در آموزش پیانو میشه راجع بهش در سطح مبتدی یاد گرفت صداهایی هستند که وقتی باهم می نوازیم یعنی دوتا کلاویه رو همزمان فشار میدهیم با هم هماهنگ هستند به عبارتی دارای هارمونی یا هماهنگی موسیقایی هستند.

این موضوع مهم ترین چیزی هست که بهتره ما از اول توی تمرین هامون داشته باشیم . چرا که گوش ما برای شنیدن این هماهنگی‌ها نیاز به آمادگی از اول داره. خوشبختانه آموزش فواصل سوم از لول صفر به صورت رایگان در اختیار شما قرار داره. توی این ویدیو نمونه هایی از این آموزش را ببینید و حتما انجام بدید.

جلسه پنجم

مرحله ی بعدی آموزش پیانو ، یاد گیری یک قطعه موزیک ساده هست که توی اون از این تکنیک استفاده شده و استفاده ی این جفت نت ها یا ترکیب های موسیقایی رو یاد می‌گیرین.

جلسه ششم

در مراحل ابتدایی آموزش پیانو مثل تمام فنون دیگر یادگیری این ساز سختی هایی داره.

شکل دست در اجرای این فن، نقش خیلی مهمی داره. راجع به تمرین ها، گرم کردن ها، و جلوگیری از آسیب دست توی مقاله ها و ویدیو های مربوط به آموزش پیانو مفصل راهنماییتون کردم.

با دقت به این موضوع توجه کنید که شکل دست ما باید در حالتی باشه که انگار در حالت عادی و طبیعیش هست. انگار که چیزی که گرفتیم که وزن زیادی نداره، باید گرد و راحت باشه:

آموزش پیانو - با دقت به این موضوع توجه کنید که شکل دست ما باید در حالتی باشه که انگار در حالت عادی و طبیعیش هست
آموزش پیانو – حالت صحیح انگستان دو دست روی کلاویه ها

پس متوجه می‌شیم که در آن واحد باید مواظب ۶ مورد کلیدی در آموزش پیانو و کیبورد باشیم، به عبارتی در اوایل کار باید دائم خودمون رو چک کنیم که هیچ کدوم از نکات رو از قلم نندازیم تا زمانی که فن نوازندگی (مثل فن رانندگی یا هر فنی که توش چند تا کار رو انجام می‌دیم) با تمام مراحل و جوانبش ملکه ی ذهنمون بشه.

شبیه به اینکه شما یک اپلیکیشن جدید به خواهید یاد بگیرید.

شما باید بدونید که چه کارهایی رو می‌خواید با اون برنامه انجام بدین. بعدش باید بدونید که که اون کارهایی که شما باید بکنید با کدوم قابلیت و از کجای اون برنامه انجام میشه. مدتی هم طول می‌کشه تا آدرس و شیوه انجام کارها رو توی برنامه یاد بگیرید.

مربی آموزش پیانو شما باید با شما در میون بذاره که چه کارهایی رو میتونید با این یاد گرفته هاتون انجام بدید اگر شما فقط بخواهید با ساز تون یعنی پیانو آموزش نواختن قطعه ها یا همون آهنگ ها رو یاد بگیرید مثل کسی هستید که فقط نقاشی را از روی الگو یا یک ساختمان رو از روی یک نقشه که از پیش کشیده شده اجرا می کنه
اگر شما بخواهید آهنگساز باشید، مثل معماری خواهید بود که ایده و ساختار یک بنا رو طراحی کرده یا نقاشی که یک تصویر دلخواه رو با خلاقیت خودش نقاشی کرده!

اگر بخواهید توی هر کدوم از این دو تا مسیر شاخه های مختلف انتخاب کنید گزینه های خیلی زیادی دارید اما مربی آموزش پیانو شما پیش از هر چیز باید شما را در جریان این مسیر ها قرار بده به عبارتی برای آموزش پیانو شما برنامه ریزی و هدف برای آینده داشته باشه دانستن هدف به طور دقیق وظیفه هنرجو لزوماً نیست به خصوص اگر کودک باشد یا نوجوان این وظیفه مربی هست که به این مسیر ها مسلط باشه تا بتونه به هنرجوی مسیرش و هدف گذاری کمک دقیق کنه.

دوره رایگان آموزش پیانو و کیبورد چه جوریه؟

با توجه به این دانسته ها تلاش شده که توی این دوره آموزش پیانو با توجه به هدف گذاری های هر هنرجو تمام راهکارهای ممکن داده بشه و تمام مواد اولیه که هنرجو باید بلد باشه بهش داده بشه تا بتونه انتخاب کنه در آینده از کدوم ها استفاده کنه تا به هدفش برسه و اگر هم خواست کارهای مختلف توی هنر موسیقی و پیانو انجام بده تمام علم پایه اون کارها را داشته باشد نکته این هست که تمام این مسیرها به صورت جدا جدا و همزمان در طول لول های این دوره به هنرجو داده میشه شبیه برنامه ریزی درسی هنرستان هست که چندین زاویه از هنر به هنرآموز درس داده میشه تا هنراموز در آینده بتوان انتخاب کنه که برای دانشگاه کدوم شاخه رو ادامه بده.

آیا این دوره رو غیر از بزرگسالان کودکان هم می توانند ببینند؟

استفاده کودک از این دوره باید به این صورت باشد که مواد درسی و تمرین های هر جلسه در طول ده روز الی دو هفته طول بکشه چرا که برای کسایی که تا به حال بیشتر درس خوندن مثل بچه های سوم دبستان و بیشتر، درک مطالب درسی خیلی راحت تره در نتیجه فقط کافیه برای یادگیری کودکان ۷سال الی ۱۱ ساله (کمترین حالت سن مناسب برای استفاده از دوره آموزش پیانو و کیبورد از صفر تا صد) والدین به کودک کمک کنند تا بتونن مثل یک بزرگسال خیلی سریع مطالب رو دریافت کنن. والدین کمی باید صبوری کنند، ممکن هست درسهای هر جلسه برای کودک کمی زیاد باشه. نیاز هست که خیالمون راحت بشه که تمام مطالب هر جلسه یاد گرفته شده چرا که پله های درس های بعدی هستند. والدین کودکان بهتره با مربی در تماس باشند تا بتونن به فرزندشان توی یادگیری کمک کنند. در نظر داشته باشید که بعد از دریافت این دوره شما به راحتی می توانید با مربی در تماس باشید و چک کردن تکالیف و رفع اشکال رو انجام بدید. برای نوجوانان این دوره کاملا مفهوم و مناسب هست و نیازی به کمک والدین در آموزش نیست. و به همچنین برای بزرگسالان هم کاملاً مناسب و راحت هست هست.
شرطی که برای یادگیری این دوره وجود دارد این هست که با سیستم آموزش آنلاین آشنایی نسبی داشته باشیم و اصول رو رعایت کنیم مثلاً نه پریم قسمت های آخر رو نگاه کنیم یا زمانی که فکرمون درگیر چیز دیگه ای هست ویدیو آموزشی رو پخش نکنیم باید دقت کنیم که ما یک مجموعه ویدیویی کامل از کلاس پیانو در دسترسمون داریم که باید زمانی که مناسب و کافی هست هست این ویدیو رو پخش کنیم و بی هدف نگاه نکنیم.
باید با زمان بندی با با تمرین کافی و وقت و انرژی کافی دوره آموزش پیانو رو شروع کنیم.

توی دوره آموزش پیانو چی یاد میگیریم؟

سوال در واقع این هست که ما برای یادگیری پیانو چی لازم داریم همیشه برای شروع یک کار بهتر هست که تحقیق کنیم تا بدونیم که شامل چه مباحثی همین که حدودی بدونیم کافی هست. اون مطالبی که با تحقیق به دست آمده توی این دوره توسط یک مربی با تجربه آموزش های متعدد به شما ارائه میده یادگیری پیانو کار بسیار جذاب و کمک کننده ای هست که میخوایم توی این قسمت یک مقدار ریزتر و دقیقتر راجع بهش صحبت کنیم اول چیزی که پیانو را از بقیه ساز ها متفاوت و متمایز می کند قابلیت های بسیار متنوع این ساز است.
به طور کلی ما با دو دست دست در پیانو نت ها را می نوازیم و دو خط موسیقی رو همزمان اجرا می کنیم. در حالی که توی خیلی از سازهای دنیا موسیقی به صورت یک صدایی اجرا میشه و توی سازهای چند صدایی غیر از پیانو هرگز تا این تعداد قابلیت با هم قابل اجرا نیست و اگر باشه این ساز در واقع برای این کار ساخته نشده هدف من این نیست که بگیم پیانو از همه سازها بهتره طرح اما از ابتدا برای پیچیدگی بیشتر و باز بودن دست نوازنده ساخته شده و در نتیجه به پیانو ساز مادر گفته میشه.
توی پیانو ما باید یاد بگیریم که زبان نوشتار موسیقی رو روی ساز تبدیل به موسیقی کنیم.

سوالات متداول:

[toggle title=”آیا آنلاین میشه پیانو یادگرفت؟” state=”close”]بله، با داشتن یک سری ویدیوی با کیفیت و طبقه بندی شده، یادگیری آنلاین حتی به نسبت راحت تر هم هست.[/toggle] [toggle title=”میتونم به جای پیانو کیبورد بخرم برای سطح صفر؟” state=”close”]صددرصد. تا آخر دوره هم می‌تونین فقط کیبورد داشته باشین.[/toggle] [toggle title=”آیا منی که چند سال کار کردم و به جایی نرسیدم باید از سطح صفر شروع کنم؟ ” state=”close”]بله این وقت زیادی نمیگیره و هزینه ای هم نداره. پس ببینید چرا که بهتره از اول درک جدیدی بهش پیدا کنین.[/toggle] [toggle title=”چند سال طول میکشه پیانو یادبگیرم؟ ” state=”close”]این موضوع کاملا بستگی به خودتون و میزان تمرکز و تمرینتون داره اینکه چقدر وقت بذارید اگر خوب تمرین کنید قطعا روند پیشرفتتون سریع میشه ولی اگر خیلی جدی نگیرید و تمرین نداشته باشید شاید سالها کار کرده باشید ولی به جایی نرسیده باشید پس نمیشه یک نسخه واحد برای همه در نظر گرفت ولی با آموزش اصولی و خوب و یه خورده همت میشه زودتر به نتیجه رسید[/toggle] [toggle title=”آیا این دوره رایگان است؟” state=”close”]بله این یک دوره رایگان می باشد و هزینه ای برای شرکت در این دوره پرداخت نمی کنید. کافی است که به مانند دیگر دوره های سایت اقدام به ثبت نام کنید با این تفاوت که در مرحله پرداخت هزینه برای این دوره از شما هزینه ای دریافت نمی شود.[/toggle] [toggle title=”دیدن این دوره چقدر طول می کشه؟” state=”close”]فقط ۱ ساعت باید زمان بذاری و این دوره رو ببینی اگر خوب به دوره عمل کنی تو یک ساعت میتونی آهنگ ساده رو با سازت اجرا کنی![/toggle] [toggle title=”برای سطح صفر به پیش نیاز نیاز ندارم؟” state=”close”]به دونستن هیچ چیزی از موسیقی نیاز ندارید چون تمام چیزهایی که نیاز دارید را در این دوره رایگان به شما تدریس کرده ایم![/toggle] [toggle title=”این دوره به کسی که سالهاست موسیقی کار کرده کمک می کند؟” state=”close”]قطعا در این دوره اطلاعاتی گفته شده است که برای کسانی که سالهاست کار کرده اند نیز می تواند مفید باشد.[/toggle] [toggle title=”این دوره از کجا باید تهیه کنم؟” state=”close”]مراحل ثبت نام و دریافت دوره ، مشابه بقیه دوره ها است با این تفاوت که هزینه ای پرداخت نمی کنید. کافی است که خرید می کنم را بزنید و ثبت نام را انجام دهید اما در مرحله پرداخت نیازی به پرداخت.[/toggle] [toggle title=”دروس دوره را در کجا دریافت می کنم؟” state=”close”]دوره به شکل ویدئویی است به محض ثبت نام یک پروفایل برایتان باز می شود و محتوای دوره ، که شامل ویدئو دروس و … می باشد را از پروفایل خود می توانید دانلود کنید.[/toggle] [toggle title=”دوره چند ساعت و چند جلسه می باشد؟” state=”close”]این دوره ۳ جلسه  حداقل یک ساعت یعنی ۶۰ دقیقه است.[/toggle] [toggle title=”آیا سطح صفر برای سنین بزرگسال مناسب هست؟” state=”close”]تمام سنین میتوانند این دوره را ببینند و لذت پیانو نواختن را بچشند.[/toggle] [toggle title=”آیا میتونم بعد از سطح صفر آهنگ بزنم؟” state=”close”]قطعا بله شما بعد از دیدن این دوره میتوانید در سریع ترین زمان ممگن یک آهنگ ساده بنوازید.[/toggle] [toggle title=”من صفر صفر هستم تو موسیقی و میخوام پیانو و کیبورد یادبگیرم این دوره برام مناسبه؟” state=”close”]سطح صفر دقیقا برای خودتون تهیه شده.[/toggle] [toggle title=”یه آموزشگاه رفتم استادش میگفت آنلاین نمیشه پیانو یادگرفت به نظرتون درست میگن؟” state=”close”]خیر اینطور نیست یک دوره آموزشی اگر استاندارد باشه در هر شرایطی میتونید یادبگیرید چه حضوری و چه آنلاین پس نمیشه غیر استاندارد بودن یک کلاس رو با آنلاین بودن و حضوری بودن توجیه کرد آموزش اگر اصولی و استاندارد باشه در همه حال هنرجو یادمیگیره![/toggle]

برای دریافت دوره رایگان آموزش پیانو کلیک کنید